Reklama

Na zaparcia w ciąży skarży się co druga kobieta. Dzięki domowym sposobom, takim jak napar z kopru włoskiego, możemy skutecznie pozbyć się kłopotu.

Reklama

Z zaparciami mamy do czynienia wtedy, gdy wypróżnienia występują rzadziej niż trzy razy w tygodniu, a oddawanie stolca jest bolesne. Główną przyczyną problemów z wypróżnieniem w ciąży jest wysoka ilość progesteronu oraz ucisk macicy na jelita.

Kiedy pojawiają się zaparcia?

Co najmniej połowa kobiet w ciąży cierpi na zaparcia. Problemy z wypróżnianiem występują zwykle w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

7 skutecznych sposobów na zaparcia

Posiłki jedzmy powoli, delektując się każdym kęsem. Zastosowanie się do 7 umieszczonych poniżej zasad pozwoli odzyskać dobre samopoczucie.

1. Rezygnacja z niektórych produktów

Wyeliminujmy z diety oczyszczoną mąkę, wysokoprzetworzone produkty, tłuszcze nasycone i cukier.

2. Nawodnienie organizmu

Zadbajmy o dostarczanie organizmowi minimum 2 litrów płynów dziennie. Powinna to być przede wszystkim woda niegazowana, ale dla urozmaicenia menu możemy wybrać soki owocowe z kawałkami miąższu. Idealne będą też soki warzywne. Na czczo wypijajmy szklankę wody z sokiem wyciśniętym z połowy cytrusa.

3. Zioła zamiast soli

Bezpieczny dla kobiet w ciąży będzie napar z rumianku, kopru włoskiego i mniszka lekarskiego. Łyżkę ziół parzmy pod przykryciem przez 15 minut, a następnie pijmy raz dziennie na noc.

4. Kisiel z siemienia lnianego

Na zaparcia pomoże kisiel z siemienia lnianego. 2 łyżki nasion lnu zalewamy szklanką wrzątku. Przestudzony płyn pijmy codziennie na noc. Aby poprawić smak, możemy dodać ciepłe mleko.

5. Napar ze śliwek, brzozy i nasion pietruszki

Wymieszajmy łyżkę kwiatów śliwy, łyżkę pączków brzozy i 2 łyżki mielonych nasion pietruszki. Mieszankę zalejmy 2 szklankami wrzątku i pozostawmy do zaparzenia na całą noc. Rano odcedźmy napar. Pijmy 2 razy dziennie – przed śniadaniem i przed snem, przez 30 dni.

6. Duża ilość białka

Zwiększmy ilość białka w diecie. Szczególnie przydatne jest jedzenie jogurtów naturalnych, kefirów i maślanki. Ważne, aby nie zawierały żadnych dodatków, przede wszystkim cukru rafinowanego.

7. Aktywność fizyczna

Wybierzmy sport, który sprawia nam przyjemność. Możemy zacząć od codziennych spacerów, jogi lub pływania. Świetny będzie także aerobik w wodzie.

Problemu zaparć nie wolno lekceważyć, ponieważ kłopoty z wypróżnianiem mogą doprowadzić między innymi do powstania żylaków odbytu (hemoroidów) oraz nawracających bólów głowy.

Reklama
  • Lubisz biegać, ale zaszłaś w ciążę i boisz się, że aktywność fizyczna zaszkodzi twojemu dziecku? Dowiedz się, czy można biegać w ciąży?
  • Przyszła mama oprócz zdrowej diety, powinna zadbać o aktywność fizyczną, ale odpowiedzialnie. Dowiedz się, jak dbać o siebie, będąc w ciąży.
  • Kawa wypłukuje z organizmu wapń i magnez, niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Zobacz, jaka kawa w ciąży jest dozwolona.
Reklama
Reklama
Reklama