©Pio Si/fotolia

Jak zbierać prawdziwki w lesie: gdzie i kiedy rosną borowiki szlachetne

©Pio Si/fotolia

Borowiki rosną w czerwcu i lipcu (czasami w sierpniu) w okolicy dębów. Na grzybobranie najlepiej wybrać się tuż po deszczu. Mając wątpliwości, czy znaleziony grzyb jest jadalny, warto upewnić się sprawdzając w atlasie grzybów.

 

Prawdziwki, czyli borowiki szlachetne, można gotować, smażyć, marynować oraz suszyć. Borowiki dobrze smakują jako dodatek do mięs, ryb, makaronów i kasz.

Przed grzybobraniem skorzystaj z atlasu grzybów

Przed wybraniem się na grzybobranie warto zapoznać się z gatunkami grzybów jadalnych, niejadalnych oraz trujących. Pomocny może okazać się atlas grzybów w wersji książkowej lub elektronicznej, np. jako aplikacja w telefonie. Bardzo ważna w czasie zbierania grzybów jest pewności, że grzyb jest jadalny. Jeśli jej nie mamy, lepiej go nie zrywać. Borowik szlachetny i borowik szatański są do siebie bardzo podobne i łatwo o pomyłkę.

Podstawowe informacje o prawdziwku: gdzie rośnie i kiedy

Prawdziwek rośnie przeważnie w czerwcu i lipcu. Grzybów można szukać w lasach iglastych, liściastych oraz mieszanych, w zaciemnionych miejscach np. porośniętych mchem. Borowiki często rosną w okolicach świerków lub dębów. Prawdziwki występują najliczniej, kiedy jest wilgotno. Pora dnia do zbierania w zasadzie nie ma znaczenia. Grzybiarze często wybierają się do lasu z samego rana, ale najczęściej dlatego, żeby zdążyć przed innymi zbieraczami.

Praktyczne porady jak zbierać grzyby

Na grzybobranie najlepiej ubrać się wygodnie i praktycznie, najlepiej w długie spodnie i bluzkę z długim rękawem.

 

  • Grzybów nie wyrywa się „na siłę”. Wystarczy delikatnie odchylić ściółkę i kręcić trzonem grzyba, aż „wyskoczy” z ziemi.
  • Warto zaopatrzyć się w nożyk do ścinania grzybów zakończony pędzelkiem. Takie połączenie pozwala od razu oczyścić grzyby z piasku lub liści. Nożyk jest przydatny, gdy grzyby mają na tyle silny korzeń, że nie da się go „wykręcić” (jak w punkcie 1).
  • Po lesie najlepiej chodzić powoli. Warto nawet kilkakrotnie wracać w miejsca, w których już się było.

Do lasu warto zabrać ze sobą wodę oraz jedzenie, np. kanapki.


 

Więcej na temat zdrowe odżywianie kuchnia grzyby
Przeładuj

Blanka Lipińska pilnuje Barona na planie "The Voice of Poland"?! Zobaczcie, co na to Baron!

zobacz 00:39