Kobieta karmi piersią
© juan_aunion/Fotolia.com

Palenie podczas karmienia piersią zatruwa dziecko

Kobieta karmi piersią
© juan_aunion/Fotolia.com

Palenie podczas karmienia piersią wpływa na dziecko pobudzająco, wywołując u niego problemy ze snem, a także zwiększając ryzyko na wystąpienie zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Dziecko ssące pokarm matki palącej papierosy rozwija się wolniej i częściej zapada na infekcje, alergie i astmę.

 

Palenie przy małym dziecku jest niedozwolone, ponieważ dym i zawarte w nim substancje mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu i rozwojowi dziecka. Ale nie tylko bierne palenie jest szkodliwe. Nikotyna i inne toksyczne substancje przenikają do dziecka również z mlekiem matki.

Palenie podczas karmienia piersią rujnuje zdrowie fizyczne dziecka

Narażanie dziecka na dym papierosowy i robienie z niego biernego palacza znacznie zanieczyszcza i drażni delikatny układ oddechowy przyczyniając się do wielu poważnych chorób w tym astmy i alergii, a także zwiększa podatność na infekcje bakteryjne, w tym zapalenie ucha środkowego i dróg oddechowych. Może też być przyczyną obniżenia dobrego cholesterolu HDL, a zatem negatywnie wpływa na stan naczyń krwionośnych i serca.

 

Ale nie tylko dym szkodzi. Dziecko karmione piersią przez matkę palącą otrzymuje wraz z mlekiem część toksycznych substancji znajdujących się w papierosach. Wpływa to negatywnie na jego odporność, rozwój i stan zdrowia. Mleko matki palącej może przyczyniać się do nagłej śmierci łóżeczkowej lub spowodować u malucha zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

 

Ból i odwodnienie to kolejne możliwe skutki dla dziecka, którego matka pali podczas karmienia piersią. Substancje toksyczne zawarte w papierosach wchłaniane przez dziecko z mlekiem matki oddziałują bowiem na układ pokarmowy malca. Powodują one kolki i bóle brzucha, a nawet biegunki i wymioty.

 

Na nałogu matki cierpi także rozwój fizyczny malucha, powodując ograniczenie wzrostu.

Palenie w okresie karmienia dziecka piersią opóźnia jego rozwój intelektualny

Rozwój intelektualny dzieci karmionych piersią przez palące matki jest wolniejszy, a nawet może zostać zaburzony. Wynika to z niedotlenienia mózgu i kształtującego się układu nerwowego.

Wpływ palenia podczas karmienia piersią na zdrowie dziecka w dorosłym życiu

Zarówno bierne palenie, jak i jedzenie pokarmu matki palącej obciąża dziecko zwiększonym ryzykiem choroby nowotworowej w dorosłym życiu i uzależnienia od nikotyny.


Więcej na temat ciąża opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Jak Ania z "Hotelu Paradise" wspomina związek z Tindera? Zdradziła również, jaki ma typ mężczyzny

zobacz 02:11