Dziecko na basenie
© JenkoAtaman/Fotolia

Szybszy rozwój fizyczny i emocjonalny – niemowlę na basenie

Dziecko na basenie
© JenkoAtaman/Fotolia

Dziecko już w 3 miesiącu życia może zacząć uczęszczać wraz z rodzicami na pływalnię. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych a wyjście zostanie odpowiednio zorganizowane, przyniesie dziecku wiele korzyści.

 

Niemowlę na basenie rozwinie układ mięśniowy i nabierze pewności siebie.

Przed wizytą na basenie niemowlę musi zostać przebadane przez lekarza

Przeciwwskazaniami do zabrania niemowlaka na basen są choroby serca, nerek, przewlekłe dolegliwości laryngologiczne oraz niedawno przebyta infekcja dróg oddechowych, dróg moczowych i katar. Nie zaleca się też zabierania na pływalnię niemowląt, które mają refluks żołądkowo-przełykowy, biegunkę i niektóre choroby skóry. Szkółki wymagają lekarskiego zezwolenia na udział niemowląt w zajęciach.

Korzyści dla niemowlaka z zajęć na basenie

Dziecko może wybrać się z rodzicami na pływalnię, gdy osiągnie wiek 3 miesięcy. Niemowlę na basenie doświadcza rozrywki, ale rozwija mięśnie i poprawia koordynację ruchową. Dzięki zajęciom na pływalni, malec szybciej niż rówieśnicy osiągnie sprawność pozwalającą mu na siadanie czy stawianie pierwszych kroków. Rozwój mięśni jest bardzo ważny także dla prawidłowego rozwoju układu kostnego, a ruch dla działania stawów. Oprócz tego, że rozwija się fizycznie, niemowlę na basenie trenuje zmysły i zacieśnia więzy emocjonalne. Malec musi poradzić sobie z wieloma bodźcami docierającymi do niego z różnych stron. Ponadto podczas wspólnych wyjść i dzięki spędzaniu czasu razem wzmacniają się więzi rodzinne. Niemowlę na basenie może też poznać rówieśników i oswoić się z nimi.

Możliwe zagrożenia na basenie dla niemowlęcia

Chociaż zabieranie niemowlaka na basen niesie wiele korzyści, może zaszkodzić mu, jeśli rodzice popełnią błędy. Aby uniknąć podrażnień, należy pielęgnować skórę dziecka po kąpieli w chlorowanej wodzie. W tym celu trzeba mieć ze sobą odpowiednie dla wieku malca mydło czy inny kosmetyk myjący, a także balsam odbudowujący płaszcz lipidowy (emolient). Przed kąpielą dobrze jest zabezpieczyć ucho dziecka, ponieważ niemowlę na basenie może nabawić się nieprzyjemnej infekcji. Zimą szczególnie należy zadbać o to, by dziecko nie przeziębiło się po wyjściu na zewnątrz po basenie – różnica temperatur jest bardzo duża.

 

Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04