Kobieta, która się mobilizuje
Image by LifetimeStock.com

Proste ćwiczenia na skupienie dla dzieci – nauka może być szybka, przyjemna i efektywna

Kobieta, która się mobilizuje
Image by LifetimeStock.com

Ćwiczenia na skupienie dla dzieci są ważnym elementem rytuału nauki. Rozproszenie uwagi znacznie wydłuża odrabianie lekcji lub zupełnie je uniemożliwia. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń na skupienie uwagi daje wymierne efekty – przed nauką poświęć 10 minut na ćwiczenie koncentracji.

Trzy propozycje ćwiczeń na skupienie uwagi

Poniżej znajdują się przykładowe ćwiczenia na koncentrację. Na początku możesz skorzystać z gotowych propozycji, później modyfikować je, dopasowując do indywidualnych potrzeb dziecka.

Ćwiczenie nr 1

Z każdej linijki wykreśl słowo, które nie pasuje do pozostałych

a) banan, truskawka, marchew, jabłko

b) fotel, stolik, krzesło, pufa

c) sandały, spodnie, tenisówki, pantofle

d) herbata, mleko, kawa, cukier

Ćwiczenie nr 2

Odejmuj w myślach co trzy liczby. Zacznij od 100, czyli 100–3=97, 97-3=94 itd.

Ćwiczenie nr 3

Wyobraź sobie przewróconą ósemkę. Twoim zadaniem jest podnieść ją i obrysować brzegi cyfry, mając wyprostowaną w łokciu rękę. Wzrok powinien podążać za kciukiem, głowa jest nieruchoma. Ćwiczenie należy wykonać po trzy razy najpierw jedną, potem drugą ręką.

 

Dziecko można zapisać do placówek, które zajmują się niekonwencjonalnymi metodami nauki – uczą, jak się uczyć. Trening koncentracji w grupie często okazuje się bardziej przystępny dla dziecka, nawet najbardziej wymagającego.


Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58