Uśmiechnięte dziecko
Image by LifetimeStock.com

BMI dla dzieci pomoże kontrolować wagę

Uśmiechnięte dziecko
Image by LifetimeStock.com

BMI dla dzieci (z jęz. angielskiego body mass index) to wskaźnik masy ciała, dzięki któremu można wykryć możliwe problemy związane z wagą. Wskaźnik zależny jest od płci i wieku dziecka.

BMI dla dzieci – co to jest?

BMI dla dzieci to kalkulator dzięki któremu możemy obliczyć wskaźnik masy ciała w stosunku do wzrostu. U dzieci BMI jest zależne od płci i wieku, natomiast u osób dorosłych wskaźnik nie jest zależny od tych czynników.

 

BMI dla dzieci kontrolowane jest głównie w wieku 2-12 lat. Dzięki niemu można kontrolować wagę dziecka, sprawdzić czy choruje na nadwagę, zespół metaboliczny, jest otyłe, czy waga jest w normie. Wynik miernika jest bardzo ważny i istotny w ocenie zachorowań na schorzenia związane z nadwagą i otyłością. Nieleczone mogą prowadzić w przyszłości do wystąpienia miażdżycy czy cukrzycy.

 

Nadwaga występuje wtedy, kiedy BMI u dzieci jest większe niż 25, a otyłość kiedy wskaźnik przekracza 30. Wtedy dalszą diagnostykę i leczenie powinien przeprowadzić specjalista. Warto weryfikować wagę dziecka i zapobiegać gromadzeniu się zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej, która wywołuje przyrost masy ciała ponad normę. Dlatego należy dbać o dietę dzieci, bo ma ona bezpośredni wpływ na ich zdrowie.

BMI dla dzieci – jak obliczyć?

By obliczyć BMI dla dzieci potrzebne są informacje o wzroście, aktualnej wadze, a także wiek i płeć. Uzyskany wynik jest otrzymywany przez podzielenie masy ciała przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu. BMI dla maluszków jest inaczej analizowane niż BMI dla dorosłych.


Więcej na temat choroby dziecięce
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30