Katar u niemowlaka najczęściej bywa związany z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Infekcje powodujące, że z nosa wycieka przezroczysta lub ropna wydzielina najczęściej spowodowane są przez wirusy i bakterie.

Reklama

Katar wirusowy od bakteryjnego odróżnia właśnie kolor wydzieliny. Wirusowa jest przezroczysta, bakteryjna zielonkawa lub żółta. To rozróżnienie jest ważne, żeby zastosować odpowiednie metody leczenia. Zapalenia bakteryjne najczęściej leczy się antybiotykami.

Objawy bakteryjnego zapalenia górnych dróg oddechowych

W przypadku, gdy przyczyną zapalenia są bakterie, np. paciorkowce, oprócz gęstej, zielonej lub żółtej wydzieliny z nosa często występuje kaszel, ból głowy oraz podwyższona temperatura lub gorączka.

Jak leczy się przyczyny kataru bakteryjnego?

Dziecko z objawami kataru bakteryjnego powinno pozostać w domu, żeby nikogo nie zarażać. Najlepiej, gdyby przez 2-3 dni poleżało w łóżku. Powinno przyjmować dużo płynów (ok. 2 litrów na dobę), wody o letniej temperaturze oraz herbatek rozgrzewających, np. naparu z lipy. Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny: regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko, wymiana pościeli, kąpiele.

Zobacz także

Ból głowy można zneutralizować za pomocą środków przeciwbólowych przeznaczonych dla niemowląt.

W diecie chorego dziecka powinno znaleźć się dużo pełnowartościowych produktów, zawierających witaminy, makro i mikroelementy (zwłaszcza witamina C, rutyna i wapń) pomagające organizmowi o obniżonej odporności w regeneracji.

Bakteryjne nieżyty górnych dróg oddechowych można leczyć też antybiotykami. Decyzję o włączeniu antybiotyku podejmuje lekarz. Należy stosować się do jego zaleceń dotyczących dawek leku.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama