niemowlę ma katar
© oneblink1/Fotolia.com
Styl życia

Jak leczy się u niemowlaka katar wywołany przez bakterie?

Katar u niemowlaka najczęściej bywa związany z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Infekcje powodujące, że z nosa wycieka przezroczysta lub ropna wydzielina najczęściej spowodowane są przez wirusy i bakterie.

Katar u niemowlaka najczęściej bywa związany z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Infekcje powodujące, że z nosa wycieka przezroczysta lub ropna wydzielina najczęściej spowodowane są przez wirusy i bakterie.

 

Katar wirusowy od bakteryjnego odróżnia właśnie kolor wydzieliny. Wirusowa jest przezroczysta, bakteryjna zielonkawa lub żółta. To rozróżnienie jest ważne, żeby zastosować odpowiednie metody leczenia. Zapalenia bakteryjne najczęściej leczy się antybiotykami.

Objawy bakteryjnego zapalenia górnych dróg oddechowych

W przypadku, gdy przyczyną zapalenia są bakterie, np. paciorkowce, oprócz gęstej, zielonej lub żółtej wydzieliny z nosa często występuje kaszel, ból głowy oraz podwyższona temperatura lub gorączka.

Jak leczy się przyczyny kataru bakteryjnego?

Dziecko z objawami kataru bakteryjnego powinno pozostać w domu, żeby nikogo nie zarażać. Najlepiej, gdyby przez 2-3 dni poleżało w łóżku. Powinno przyjmować dużo płynów (ok. 2 litrów na dobę), wody o letniej temperaturze oraz herbatek rozgrzewających, np. naparu z lipy. Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny: regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko, wymiana pościeli, kąpiele.

Ból głowy można zneutralizować za pomocą środków przeciwbólowych przeznaczonych dla niemowląt.

W diecie chorego dziecka powinno znaleźć się dużo pełnowartościowych produktów, zawierających witaminy, makro i mikroelementy (zwłaszcza witamina C, rutyna i wapń) pomagające organizmowi o obniżonej odporności w regeneracji.

 

Bakteryjne nieżyty górnych dróg oddechowych można leczyć też antybiotykami. Decyzję o włączeniu antybiotyku podejmuje lekarz. Należy stosować się do jego zaleceń dotyczących dawek leku.


dziewczynka ma katar
© mbt_studio/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny kataru u niemowląt – nie tylko infekcje
Katar u niemowlaka może, ale wcale nie musi, wskazywać na infekcję. Przyczyną zatkanego noska u niemowlęcia równie dobrze może być zanieczyszczone lub zbyt suche powietrze albo obecne w mieszkaniu alergeny.

Katar u niemowlaka może, ale wcale nie musi, wskazywać na infekcję. Przyczyną zatkanego noska u niemowlęcia równie dobrze może być zanieczyszczone lub zbyt suche powietrze albo obecne w mieszkaniu alergeny. Katar u niemowlęcia objawem wirusowego zapalenia górnych dróg oddechowych Katar może być spowodowany przeniknięciem wirusa do organizmu dziecka. Niemowlęta najczęściej zarażają się wirusem drogą kropelkową od rodziców, rodzeństwa, innych osób, z którymi mają kontakt.   O tym, że przyczyną kataru jest wirus, świadczy to, że wydzielina z nosa jest wodnista i przezroczysta. Takiemu katarowi często towarzyszy utrzymująca się od 1 do 3 dni gorączka (od 37 do 40 stopni), ból gardła i chrypka, kaszel oraz powiększenie węzłów chłonnych na szyi. Katar u niemowlęcia objawem infekcji bakteryjnej Przyczyną kataru u niemowlęcia może być też infekcja bakteryjna, np. wywołana przez paciorkowca angina czy spowodowane przez gronkowca zapalenie migdałków. Objawy infekcji bakteryjnej przypominają objawy infekcji wirusowej. Charakterystyczny dla infekcji wywołanej przez bakterie jest jednak tzw. ropny katar, czyli żółtawa lub zielonkawa wydzielina z nosa. Niektórym chorobom bakteryjnym, np. anginie , towarzyszy bardzo wysoka gorączka : 39 stopni i więcej. Obecne w otoczeniu niemowlęcia czynniki przyczynami kataru Innymi przyczynami kataru u niemowląt mogą być: Suche powietrze – zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa niemowlę, może podrażniać błonę śluzową nosa. Skutkiem tego może być wodnisty, niezbyt obfity katar. Drażniące substancje w powietrzu – podobny rodzaj kataru wywołują obecne w powietrzu zanieczyszczenia: kurz, dym z papierosów, substancje chemiczne, np. farby i rozpuszczalniki. Alergeny – wodnisty katar może być też objawem reakcji uczuleniowej, powszechnym alergenem jest np. sierść zwierząt...

dziecko z maską tlenową na twarzy
© Patryk Kosmider/Fotolia.com
Styl życia
Jak leczy się u niemowląt katar wywołany przez wirusy?
Najczęstszymi przyczynami kataru u niemowlaka są bakterie i wirusy. Przy zakażeniu bakteryjnym katar ma kolor zielonkawy lub żółtawy. Jeśli zapalenie wywołane jest przez wirusa, katar jest przezroczysty i wodnisty.

Najczęstszymi przyczynami kataru u niemowlaka są bakterie i wirusy. Przy zakażeniu bakteryjnym katar ma kolor zielonkawy lub żółtawy. Jeśli zapalenie wywołane jest przez wirusa, katar jest przezroczysty i wodnisty.   Katar, a także ból głowy, gardła oraz wysoka (nawet do 40 stopni) gorączka są objawami grypy , jednej z najczęściej występujących chorób wirusowych. Leczenie zapaleń wirusowych polega przede wszystkim na łagodzeniu nieprzyjemnych lub niebezpiecznych dla małego dziecka objawów choroby. Jak niemowlę zaraża się wirusowym katarem? Niemowlę najczęściej zaraża się przenoszonym drogą kropelkową wirusem wywołującym stan zapalny górnych dróg oddechowych. Może do niego dojść poprzez dotyk, dotykanie rzeczy, których dotykała osoba chora, lub przebywanie w jej pobliżu. Po dwóch-trzech dniach od zakażenia pojawiają się pierwsze objawy: bóle mięśni, katar, kaszel, ból gardła i głowy oraz gorączka. Łagodzenie objawów wirusowego nieżytu nosa W leczeniu stanów zapalnych wywołanych przez wirusy stosuje się środki łagodzące objawy choroby. W przypadku wysokiej gorączki podaje się przeznaczone dla niemowląt leki, które obniżają temperaturę,. Bardzo ważne jest podawanie dziecku dużych ilości wody (ok. 2 l dziennie). Na katar pomagają też inhalacje z soli fizjologicznej.   Chore dziecko powinno przebywać w domu, najlepiej, gdyby przez 2-3 dni leżało w łóżku. Można podawać mu herbatki rozgrzewające, np. napar z lipy albo liści malin. Pomieszczenie, w którym przebywa dziecko należy regularnie wietrzyć.   Dziecko po 6. miesiącu życia można zaszczepić na grypę. Szczepionka okaże się bardziej skuteczna, jeśli zaszczepi się też cała rodzina dziecka.   Bolesne i sączące się nadżerki w kącikach ust są bardzo dokuczliwe. Dowiedz się, dlaczego występują i jak leczy się  zajady u dzieci . O...

Kobieta podaje lekarstwo niemowlęciu
© David Pereiras/Fotolia.com
Styl życia
Katar alergiczny u niemowlaka – jak go rozpoznać i leczyć?
Przyczynami kataru u niemowlaka mogą być stany zapalne spowodowane przez wirusy i bakterie. Częstą przyczyną wodnistego, przezroczystego kataru, tzw. kataru siennego, jest też uczulenie na pewne czynniki obecne w otoczeniu dziecka, np. sierść zwierząt.

Przyczynami kataru u niemowlaka mogą być stany zapalne spowodowane przez wirusy i bakterie. Częstą przyczyną wodnistego, przezroczystego kataru, tzw. kataru siennego, jest też uczulenie na pewne czynniki obecne w otoczeniu dziecka, np. sierść zwierząt. Przyczyny alergii u niemowląt Przyczynami alergii u niemowląt są alergeny obecne w jego otoczeniu. Do najczęściej uczulających czynników należą: sierść i naskórek zwierząt domowych, kurz, pyłki roślin, dym z papierosów, pierze, zarodniki grzybów. Jak rozpoznać katar sienny u niemowlęcia? Katar sienny przypomina katar charakterystyczny dla chorób wirusowych. Jest przezroczysty i wodnisty. Uczuleniu najczęściej towarzyszą objawy, które nie występują w przypadku chorób wirusowych. Są to na przykład zaczerwienienie oczu i łzawienie. Częstą reakcją na alergeny obecne w powietrzu jest kichanie. Jak leczy się katar sienny u niemowlęcia? Aby leczyć katar sienny u dziecka, na początek należy zdiagnozować przyczynę uczulenia. W tym celu wykonuje się testy alergiczne , jednak u niemowlaka mogą one nie dać jednoznacznego wyniku. Decyzję o konieczności zrobienia testów alergicznych powinien podjąć lekarz.   Środkami farmaceutycznymi stosowanymi w leczeniu alergii są leki przeciwhistaminowe, np. loratadyna, cetyryzyna, powstrzymujące wystąpienie objawów alergii. Jak kontrolować wagę dziecka? Sprawdź,  jakie jest prawidłowe BMI dla dzieci . Kupujesz maluchowi czapeczkę?  Jak dobrać czapkę dla małych dzieci - rozmiar głowy dziecka . Twojemu dziecku cieknie z nosa? Na czym polega  leczenie bakteryjnych nieżytów nosa: katar u niemowlaka .

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner