Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Kobieta, mężczyzna i niemowlę
Pixabay/miltonhuallpa95/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Genogram – czego dowiemy się z drzewa relacji rodzinnych

Genogram rodzinny przypomina drzewo genealogiczne. Zawiera jednak więcej informacji na temat relacji rodzinnych. Analiza genogramu daje wgląd w funkcjonowanie całej rodziny, a także wpływu rodziny na jej konkretnego członka. Dzięki niemu można poznać powtarzające się w rodzinie schematy i zidentyfikować skłonność do określonych chorób i zaburzeń.

Genogram rodzinny przypomina drzewo genealogiczne. Zawiera jednak więcej informacji na temat relacji rodzinnych. Analiza genogramu daje wgląd w funkcjonowanie całej rodziny, a także wpływu rodziny na jej konkretnego członka. Dzięki niemu można poznać powtarzające się w rodzinie schematy i zidentyfikować skłonność do określonych chorób i zaburzeń.

Genogram – czym jest i jak wygląda?

Genogram rodzinny na pierwszy rzut oka może przypominać drzewo genealogiczne. Są na nim oznaczeni członkowie rodziny: kobiety kółkami, mężczyźni kwadratami. Pomiędzy nimi znajdują się linie symbolizujące związek małżeński lub relację między rodzicami i dziećmi. Oprócz typowych dla drzewa genealogicznego elementów genogram uwzględnia też linie symbolizujące jakość relacji. Na przykład podwójna albo potrójna linia oznacza bliskie relacje, przerywana linia (pojedyncza, podwójna lub potrójna) oznacza niechęć w różnym natężeniu, linia zygzakowana natomiast – przemoc. Szeregiem różnych symboli oznacza się też rodzaje powiązań pomiędzy poszczególnymi osobami: związki formalne i nieformalne, separacje i rozwody, relacje poza związkiem itd. Jeszcze inne symbole wykorzystuje się do oznaczania chorób, na które cierpiał dany członek rodziny.

Do czego wykorzystuje się genogram?

Analiza genogramu bywa użyteczna w medycynie i psychologii. Wiele chorób somatycznych i zaburzeń psychicznych ma podłoże rodzinne: niektóre wynikają z silnie zakorzenionych przekonań, skłonności do innych są przekazywane w genach. Psychoterapeutom analiza genogramu pozwala zbadać przekonania funkcjonujące w rodzinie, mity rodzinne, konflikty, tajemnice oraz szereg innych czynników, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na członka rodziny. Terapeuci par zestawiają genogramy partnerów, żeby skonfrontować wzorce wyniesione z domu przez każdego z nich. W ten sposób mogą zdiagnozować przyczyny trudności pojawiających się w danym związku i zaproponować metody radzenia sobie z nimi.

 

Dzięki genogramowi na wiele spraw, które dotychczas były dla nas oczywiste, możemy spojrzeć z innej perspektywy. Możemy na przykład dostrzec, że w kilku pokoleniach powtarzają się zdrady małżeńskie lub alkoholizm. Jeśli odkryjemy taki wzorzec, będziemy mogli przeanalizować jego przyczyny i, być może, przełamać go, zmieniając własne zachowanie i przekonania.

 

Genogram pozwala też zobaczyć, co które pokolenie i w jakiej linii występują pewne choroby, takie jak np. choroba Alzheimera, choroby serca, depresja. To pomaga w odpowiednio wczesnym podjęciu profilaktyki.

Genogram jako drogowskaz w rozwoju osobistym

Wychowanie i geny to dwa czynniki, które w ogromnym stopniu wpływają na to, jakimi jesteśmy ludźmi, w co wierzymy, jakie decyzje podejmujemy, do czego mamy talent, a nad czym powinniśmy popracować. Genogram jest narzędziem, dzięki któremu łatwiej będzie nam przeanalizować wyniesione z domu obciążenia, oddzielić aspiracje naszych przodków od naszych własnych planów i ambicji, docenić odziedziczone zdolności i swój prawdziwy potencjał.

dwie córki i młody ojciec siedzący na kanapie u terapeuty
©Nichizhenova Elena/Fotolia.com
Styl życia
Psychoterapia rodzin (systemowa) – założenia, cele, jak wygląda wizyta?
Terapeuci rodzinni zakładają, że rodzina jest systemem, w którym wszyscy członkowie wzajemnie na siebie wpływają. Do gabinetu przychodzą najczęściej rodzice wraz z dziećmi. W psychoterapii rodzinnej pracuje się na problemie (np. uzależnieniu od alkoholu) w kontekście relacji wszystkich członków rodziny.

Terapeuci rodzinni zakładają, że rodzina jest systemem, w którym wszyscy członkowie wzajemnie na siebie wpływają. Do gabinetu przychodzą najczęściej rodzice wraz z dziećmi. W psychoterapii rodzinnej pracuje się na problemie (np. uzależnieniu od alkoholu) w kontekście relacji wszystkich członków rodziny. Niegdyś uważano, że relacja rodzinna jest jednostronna i tylko rodzice (szczególnie matka) wpływają na dziecko, a nie na odwrót. Z biegiem czasu psychologowie zaczęli dostrzegać wzajemne stosunki między każdym członkiem rodziny, dzięki czemu zaczęto postrzegać ją jako całość. Psychoterapia rodzin - założenia Psychoterapia rodzin opiera się na założeniu, że rodzina jest systemem, którego członkowie wzajemnie na siebie oddziałują. Tak więc np. mała zmiana w relacji pomiędzy bratem i siostrą wpłynie na całą rodzinę. Zwraca się też uwagę na lojalności istniejące między pokoleniowo, które ułatwiają bądź utrudniają relacje. Problemy rodzinne mogą bowiem wynikać z konfliktów z przeszłości, np. uzależnienie od alkoholu dziadka może ujawnić się w każdym kolejnym pokoleniu. Psychoterapia rodzin – czym jest? Terapeuta rodzinny skupia się na rodzajach relacji w rodzinie oraz jej strukturze. Obserwuje więc sposób komunikacji pomiędzy członkami rodziny. O ile terapeuci indywidualni skupiają się na świecie wewnętrznym klienta, to w psychoterapii rodzinnej pracuje się z kilkoma osobami na bazie ich interpretacji rzeczywistości. Bardzo często zgłaszająca się rodzina oczekuje zmiany jednego członka, np. ojca uzależnionego od alkoholu. Jednak z biegiem terapii może okazać się, że ten problem mógł wyniknąć np. ze złego traktowania go przez żonę i dzieci. Terapeuta rodzinny zawsze traktuje rodzinę jako system otwarty, który jest gotowy do zmiany i dąży do samoregulacji....

Newsy
Odeta Moro i Michał Figurski - W areszcie domowym
To nie jest wywiad o małżeńskiej miłości, a o zazdrości, cichych dniach i naśmiewaniu się z siebie. Przeczytajcie najbardziej zakręconą rozmowę z dziennikarską parą Moro–Figurski. Czy teraz zmienicie o nich zdanie?

To nie jest wywiad o małżeńskiej miłości, a o zazdrości, cichych dniach i naśmiewaniu się z siebie. Przeczytajcie najbardziej zakręconą rozmowę z dziennikarską parą Moro–Figurski. Czy teraz zmienicie o nich zdanie?   - Czy istnieją granice w Waszym związku, których nigdy byście nie przekroczyli? Michał Figurski: Myślisz o zdradzie? – Tak. Michał: Jesteśmy ludźmi niezwykle konserwatywnymi i zdrady, podwójne życie lub kłamstwa w ogóle nie wchodzą w grę. Nie chcemy się ranić. Na co dzień wśród przyjaciół żartujemy z relacji damsko-męskich, „lecimy po bandzie”. Ktoś z zewnątrz mógłby pomyśleć, że głównie uprawiamy seks grupowy. A to forma freestylowych dowcipów, pewnej konwencji, która nas wszystkich bawi. Odeta Moro: Prawda jest taka, że jesteśmy o siebie chorobliwie zazdrośni. Kiedyś powiedziałabym, że bycie zazdrosnym to obciach. Teraz się do tego przyznaję i nie uważam, że nie ma w tym nic złego. Jest miłość – jest zazdrość! Michał: My w ogóle z Odzią – w co trudno uwierzyć – jesteśmy bardzo konserwatywni i przywiązani do wartości rodzinnych. – Żartujesz! Ty, facet z „Antylisty”, który pożera na śniadanie polityków i ludzi show-biznesu, jesteś konserwatywny?! Są dwa wizerunki Michała Figurskiego. Zawodowy – ostry i zakręcony, i domowy – poprawny, daleki od skandali? Michał: Wiesz, co słyszę najczęściej: ojej, a ja myślałam, że pan będzie rzucał mięsem, przyjdzie pan nieogolony, śmierdzący alkoholem i będzie opowiadał sprośne dowcipy. „Antylista” to jest moja praca i mój fach. Mam prowokacyjny wizerunek, bo potrzebuję go w radiu. Nie myślisz chyba, że „Antylista” robiłaby taką karierę, gdybym pokazywał się pod krawatem i opowiadał o wychowaniu...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner