Produkty spożywcze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Dieta redukcyjna: jaką ilość spożywanych kalorii należy zredukować aby osiągnąć efekt?

Dieta redukcyjna to nic innego jak redukowanie liczby kalorii w codziennej diecie. Decydują się na nią przede wszystkim osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy.

Dieta redukcyjna to nic innego jak redukowanie liczby kalorii w codziennej diecie. Decydują się na nią przede wszystkim osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy.

 

 

Kasia gotuje z Polki.pl: jabłecznik

Pierwszym i podstawowym krokiem diety redukcyjnej jest określenie liczby kalorii dostarczanych organizmowi. Zapotrzebowanie organizmu na kalorie niestety nie jest łatwe do ocenienia, ponieważ zależy od wieku, wagi, wskaźnika BMI i aktywności fizycznej osoby, która się na nią decyduje. Warto wybrać się do dietetyka, który fachowo określi stan fizyczny i wybierze odpowiednią dietę redukcyjną. Może być np. dieta 1500 lub 2000 kalorii.

Dieta redukcyjna: plan działania

Należy pamiętać, że dieta redukcyjna to nie tylko przestrzeganie ilości dostarczanych kalorii. Istotne w niej są także:

  • Jakość posiłków – jeżeli dieta została zredukowana przez specjalistę (dietetyka) do 2000 kalorii, to powinniśmy dostarczać je wyłącznie w zdrowych i pełnowartościowych produktach. Zjedzenie batona (ok. 200 kalorii) zamiast równowartościowej kalorycznie kanapki z serem mozzarella z pomidorem i szczyptą bazylii nie będzie działaniem „redukującym” wagę.
  • Regularność – posiłki powinny być spożywane co 3-4 godziny przez cały dzień. Dużym błędem jest niejedzenie cały dzień, a późniejsze, „spóźnione” uzupełnianie kalorii w postaci zbyt dużych posiłków.
  • Liczenie kalorii – działanie to powinno być wymienione na samym początku, jednak jakość i regularność posiłków jest sprawą, o której często osoby odchudzające się zapominają najczęściej. Liczenie kalorii podczas diety redukcyjnej jest oczywiste – jeżeli mamy ustalone, aby w ciągu dnia przyjąć tylko 2000 kalorii, to musimy liczyć i „kalkulować”, jak zmieścić się w tej liczbie w ciągu dnia.

Dieta redukcyjna: jak samodzielnie obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne

Jeżeli nie jesteśmy przekonani do wizyty u dietetyka, możemy spróbować określić potrzebną liczbę kalorii w domu. Jak to zrobić:

1. Ważymy się rano, najlepiej na czczo po wizycie w toalecie.

2. Uzyskany wynik mnożymy razy 24.

3. Następnie jeszcze raz mnożymy, ale przez 0,9.

4. Ostatnim działaniem jest ponowne pomnożenie uzyskanego wyniku przez:

  • 1,0 – 1,1 – siedząca praca i brak aktywności fizycznej,
  • 1,2 - 1,3 – siedząca praca, ale 3 razy w tygodniu aktywność fizyczna,
  • 1,3 – 1,4 - siedząca praca, ale codziennie aktywność fizyczna,
  • 1,4 – 1,5 – praca wymagająca ruchu i stała aktywność fizyczna.

 

Otrzymany wynik pokaże, ile wynosi zapotrzebowanie kaloryczne. Aby jednak schudnąć na diecie redukcyjnej, od otrzymanego wyniku powinno się odjąć minimum 200 kalorii.


  • Dieta redukcyjna 1500 kcal to nic innego, jak przyjmowanie w ciągu dnia nie więcej niż 1500 kcal. Dowiedz się więcej o diecie redukcyjnej
  • Dieta redukcyjna powinna być dostosowana do wieku. Poznaj przykładowy jadłospis diety redukcyjnej

truskawki w koszyczkach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dieta redukcyjna 1500 kcal – jak wygląda?
Dieta redukcyjna 1500 kcal polega na przyjmowaniu w ciągu całego dnia, jak sama nazwa wskazuje 1500 kcal. Dziennie powinno się jeść 5 posiłków, najlepiej co trzy godziny.

Dieta redukcyjna 1500 kcal polega na przyjmowaniu w ciągu całego dnia, jak sama nazwa wskazuje 1500 kcal. Dziennie powinno się jeść 5 posiłków, najlepiej co trzy godziny. Dieta redukcyjna 1500 kcal – zasady Podczas stosowania diety redukcyjnej 1500 kcal ważne jest zachowanie właściwych proporcji pomiędzy białkiem, węglowodanami, a tłuszczami. W trakcie diety należy jeść pięć posiłków dziennie co trzy godziny. Posiłki powinny zawierać owoce, warzywa, a także produkty o dużej zawartości błonnika i węglowodanów. Należy unikać smażenia mięsa i zastąpić je gotowaniem lub pieczeniem. W jadłospis warto też włączyć ryby, drób i chude sery. Podczas diety redukcyjnej 1500 kcal zaleca się picie 2 litrów wody dziennie . Mogą to też być herbatki ziołowe, czerwone lub owocowe. Należy pamiętać, by dietę wspomóc aktywnością fizyczną. Warto więc ćwiczyć 2-3 razy tygodniu po 30-45 minut dziennie. Śniadanie I podczas stosowania diety redukcyjnej 1500 kcal Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia, ponieważ dostarcza organizmowi energię. Śniadanie powinno dostarczać około 500 kcal. Świetnym pomysłem na pierwszy posiłek dnia jest jajecznica z kromką razowego chleba, twaróg, kefir, maślanka, czy owsianka z owocami lub musli. Śniadanie II podczas stosowania diety redukcyjnej 1500 kcal Śniadanie II powinno dostarczyć organizmowi około 200 kalorii. Najlepszym pomysłem będzie jogurt naturalny z owocami lub kromka chleba razowego z jajkiem. Obiad podczas stosowania diety redukcyjnej 1500 kcal Obiad tak samo jak pierwsze śniadanie powinien dostarczać 500 kcal. Ważne by posiłek składał się z warzyw , np. z gotowanej marchewki i groszku, pieczonego lub duszonego mięsa, np. z cielęciny i z kaszy gryczanej lub dwóch średnich ziemniaków. Podwieczorek podczas stosowania diety redukcyjnej 1500 kcal Podwieczorek powinien...

Surowy łosoś, awokado i orzechy na drewnianej desce.
©Syda Productions/Fotolia
Styl życia
Dieta 1200 kalorii – wady, zalety i zasady diety
Dieta 1200 kalorii polega na zastosowaniu w ciągu dnia takiego jadłospisu, który dostarczy do organizmu o 500 kalorii mniej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie (1700-1900). Według założeń diety 1200 kalorii po tygodniu stosowania można stracić około kilograma.

Dieta 1200 kalorii polega na zastosowaniu w ciągu dnia takiego jadłospisu, który dostarczy do organizmu o 500 kalorii mniej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie (1700-1900). Według założeń diety 1200 kalorii po tygodniu stosowania można stracić około kilograma. Fundamentalne zasady diety 1200 Dzienne spożycie kalorii u kobiet nie powinno być niższe niż 1200, a u mężczyzn 1500 . W diecie 1200 kalorii około 15%-25% kalorii stanowią białka , 45%-65% węglowodany, a 20-35% tłuszcze. Należy spożywać 5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasu .   Decydując się tę dietę należy ograniczyć ilość wypijanego alkoholu . Dieta odchudzająca powinna być skomponowana z warzyw i produktów pełnoziarnistych, które dostarczą złożonych węglowodanów. Ważne jest jedzenie roślin strączkowych i chudych białek ( ryby , drób). Dieta 1200 kalorii – zalety diety odchudzającej Główną zaletą diety 1200 kalorii jest bezpieczna utrata zbędnych kilogramów. Utrata wagi następuje powoli, co pozwala uniknąć efektu jojo . Systematyczne spożywanie posiłków reguluje pracę układu pokarmowego. Wady diety 1200 kalorii Odchudzająca dieta 1200 kalorii może prowadzić do osłabienia, rozdrażnienia i zmęczenia. Ograniczenie kalorii często prowadzi do mniejszej ilości składników odżywczych dostarczanych do organizmu. Dieta ta wymaga dyscypliny i rygoru. Osoba będąca na diecie 1200 kalorii musi stale ważyć produkty i pilnować liczby kalorii w przygotowywanych posiłkach .   Diety 1200 kalorii nie powinny stosować osoby poniżej 18. roku życia. Nie jest zalecana w przypadku osób, które mają wysokie zapotrzebowanie kaloryczne oraz osób pracujących fizycznie. Przed rozpoczęciem stosowania diety należy skonsultować się z lekarzem. Dieta powinna być różnorodna, dlatego należy sięgać po różnorodne jadłospisy. W trakcie stosowania diety organizm jest...

Sałatka warzywna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dieta redukcyjna: jadłospis, który pomoże schudnąć
Dieta redukcyjna powinna być dostosowana do wieku, predyspozycji fizycznych czy aktywności na co dzień. Jeżeli decydujesz się na nią tylko ze względu na nadmiar kilogramów, powinieneś ilość „zredukowanych” kalorii skonsultować z dietetykiem. W jadłospisie diety redukcyjnej znajdzie się z pewnością dużo warzyw i owoców, a zniknie z niego cukier i białe pieczywo.

Dieta redukcyjna powinna być dostosowana do wieku, predyspozycji fizycznych czy aktywności na co dzień. Jeżeli decydujesz się na nią tylko ze względu na nadmiar kilogramów, powinieneś ilość „zredukowanych” kalorii skonsultować z dietetykiem. W jadłospisie diety redukcyjnej znajdzie się z pewnością dużo warzyw i owoców, a zniknie z niego cukier i białe pieczywo. Dieta redukcyjna: czego unikać Jadłospis podczas diety redukcyjnej powinien obniżyć ilość węglowodanów (wykorzystywać tylko te, które mają niski poziom indeksu glikemicznego, np. brązowy ryż i kasze) i cukrów do minimum , dlatego nie należy jeść: słodyczy, słodkich, gazowych napojów, białego pieczywa, białego makaronu, tłustego mięsa (szczególne czerwonego mięsa), tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (np. smalcu), alkoholu ( sam trunek nie jest wysoko kaloryczny, ale wzmaga apetyt i powoduje zjedzenie większej liczby posiłków niż planujemy). Dieta redukcyjna: składniki jadłospisu Gdy już wiemy, czego powinno się zdecydowanie unikać, teraz czas na składniki pożądane w diecie redukcyjnej. Na pewno warto sięgać po: pieczywo razowe, pełnoziarniste, makaron razowy, mięso lekkostrawne , chude (najlepiej drób i ryby), nabiał – sery, mleko (tutaj lepiej wybrać jogurt naturalny zamiast śmietany wysokoprocentowej), oliwa z oliwek , wszystkie warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym (np. marchew czy jabłko). Dieta redukcyjna: jadłospis na cały dzień Pierwsze śniadanie: dwie kanapki składające się z razowego chleba z dodatkiem plasterka chudego mięsa z serem mozzarella, pomidorem i odrobiną bazylii. do picia świeżo wyciśnięty sok z jednej pomarańczy i grejpfruta (dla osób lubiących wypić coś „na ciepło” zielona herbata bez cukru). Drugie śniadanie: mała miseczka sałatki owocowej z...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik