Dieta owsiankowa jest nieskomplikowana, tania i niskokaloryczna. Od jej stosowania odstraszyć mogą niestety radykalne zasady, monotonność potraw oraz kwasotwórczość samych płatków, która powoduje wzdęcia i bóle brzucha.

Reklama

Na czym polega dieta owsiankowa - wady i zalety

Dość prosta w stosowaniu, niskokaloryczna i tania dieta owsiankowa może być stosowana przez osoby dorosłe i całkowicie zdrowe. Płatki owsiane są bowiem ubogie w składniki odżywcze i witaminy, mimo zawartości potasu, żelaza i cynku. Błonnik reguluje pracę układu pokarmowego i wspomaga trawienie. Dieta dobrze spełnia swoją funkcję regulującą wagę, zapewnia sytość, oczyszcza organizm, redukuje uczucie zmęczenia, spowalnia procesy starzenia, poprawia stan skóry, włosów i paznokci, skutecznie czyści także naczynia krwionośne ze złogów cholesterolowych. Zanim zdecydujemy się na długotrwałą wersję tej niezbilansowanej diety, dobrze to przemyślmy i zadbajmy o suplementację, gdyż jej monotonność i radykalne zasady mogą zabić efektywność i sprzyjać szybkiej rezygnacji z takiego sposobu odżywiania. Ponadto płatki owsiane są kwasotwórcze, więc ich nadmierne spożycie może wiązać się z bólami brzucha i wzdęciami.

Zasady i menu diety owsiankowej

Długoterminowa dieta owsiana trwa 2 miesiące. Oto jej fazy:

1. Pierwszy tydzień. Jemy 4 posiłki dziennie: zwykłe płatki owsiane (nie błyskawiczne ani mielone) z niskotłuszczowym jogurtem naturalnym, mlekiem sojowym lub odtłuszczonym krowim. Dopuszczalny jest słodzik bądź zioła dla smaku.

2. Miesiąc. Do 4 owsianek dodajemy w ciągu dnia owoce i warzywa oraz jeden normalny posiłek, np. obiad z lekkostrawną pieczoną rybą lub grillowanym kurczakiem.

3. Dwa tygodnie kończące dietę. Włączamy powoli do menu większą liczbę produktów. Niezmiennie zjadamy rano owsiankę w najsmaczniejszej dla nas wersji, następne posiłki muszą być lekkostrawne i urozmaicone. Polecane są również stałe ograniczenia w postaci odstawienia przetworzonego jasnego pieczywa, makaronów czy ryżu, fast foodów, słodyczy, gazowanych napojów, cukru, alkoholu.

Dietetycy polecają stosowanie diety owsianej przez jeden dzień w każdym tygodniu. Oprócz owsianki kilkakrotnie w ciągu dnia dopuszczalne jest picie niegazowanej wody mineralnej i zielonej herbaty. Taka wersja diety jest zdrowsza, stanowi urozmaicenie, oczyszcza organizm, spłaszcza brzuch.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama