Dieta na stwardnienie rozsiane – dieta bezglutenowa
Dieta na stwardnienie rozsiane polega na eliminacji z jadłospisu glutenu wywołującego reakcje alergiczne, np. wymioty. Chorując na stwardnienie rozsiane dobrze jest unikać między innymi. nabiału i mąki pszennej.
Dieta na stwardnienie rozsiane polega na eliminacji z jadłospisu glutenu wywołującego reakcje alergiczne, np. wymioty. Chorując na stwardnienie rozsiane dobrze jest unikać między innymi. nabiału i mąki pszennej.
Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, w przypadku której leukocyty atakują osłonki mielinowe nerwów, uznając je za substancje obce. Dieta chorych na stwardnienie rozsiane wyklucza gluten, ponieważ wywołuje on reakcje uczuleniowe. Natychmiastowa reakcja alergiczna objawia się: wymiotami, biegunką, swędzeniem skóry, bólem brzucha oraz katarem.
Dieta na stwardnienie rozsiane – zalecenia ogólne
Założenia diety na stwardnienie rozsiane polegają na unikaniu glutenu (występującego np. w mleku). Leczenie stwardnienia rozsianego to, oprócz farmakologii, dieta.
Ogólne zalecenia dla chorych to:
- Jedzenie warzyw bogatych w białko np. warzyw strączkowych oraz zawierających wapń np. brokułów, szpinaku, buraków czy jarmużu.
- Zastąpienie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego roślinnymi np. oliwą z oliwek i olejem lnianym. Unikanie smalcu i masła.
- W jadłospisie powinny znaleźć się tłuste ryby, takie jak: makrela, sardynki, łosoś. Ryby zawierają w sobie kwasy omega-3, witaminę A i D oraz jod i selen.
- Codzienna dieta powinna zawierać produkty pełnoziarniste, jak: płatki owsiane i chleb pełnoziarnisty.
- Picie minimum 1,5 litra niegazowanej wody każdego dnia.
- Unikanie jedzenia zawierającego tłuszcze nasycone, czyli żywności typu fast-food, słodycze, chipsy.
- Gotowanie, duszenie lub grillowanie zamiast smażenia. jedzenie żółtek kurzych nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Zastąpienie makaronu z dodatkiem jajek makaronem sojowym lub gryczanym.
Stwardnienie rozsiane – dieta bezglutenowa
- Chorzy na stwardnienie rozsiane wykazują często nietolerancję glutenu. Leczenie nadwrażliwości na gluten polega na usunięciu go z diety. Produkty zakazane to: mąka pszenna i żytnia, kasza manna i jęczmienna, chleby zawierające gluten, makarony zawierające gluten, kawa zbożowa, batony, konserwy mięsne i rybne, kakao owsiane oraz jedzenie sprzedawane w gotowej panierce, np. ryby.
Dieta bezglutenowa może zawierać takie produkty, jak:
- mąka, kasza i skrobia kukurydziana,
- kasza jaglana i gryczana,
- mąka ryżowa,
- mąka gryczana,
- płatki ryżowe,
- mączka ziemniaczana,
- kleiki ryżowe bezglutenowe,
- kisiel zagęszczany mąką ziemniaczaną,
- herbaty ziołowe,
- mięso z indyka i królika,
- oliwa z oliwek,
- olej z siemienia lnianego,
- sól,
- soki z warzyw i owoców,
- zupy zagęszczane mąką kukurydzianą albo ziemniaczaną,
- cynamon,
- wanilia,
- szczypior,
- koper,
- pietruszka.
- Bądź fit! Oto dieta koktajlowa i przepisy na koktajl odchudzający.
- Lubisz chude mięso i pełnoziarniste produkty? Poznaj zasady, działanie i efekty diety Mel B.
- Dieta może wzmocnić stawy! Wypróbuj domowe sposoby na wzmocnienie stawów.