Ile kalorii ma piwo i czy jest tuczące?
Kaloryczność piwa będzie zależała m.in. od ilości zawartego w nim alkoholu. To, co może być również zagrożeniem diety to fakt, że piwo wzmaga apetyt.
Kaloryczność piwa będzie zależała m.in. od ilości zawartego w nim alkoholu. To, co może być również zagrożeniem diety to fakt, że piwo wzmaga apetyt.
Czy piwo tuczy?
Łączenie diety odchudzającej z alkoholami z reguły nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze dlatego, że napoje alkoholowe, w tym piwo, są dość kaloryczne. Po drugie indeks glikemiczny piwa jest na bardzo wysokim poziomie (110). Oznacza to, że po jego wypiciu gwałtownie rośnie stężenie glukozy we krwi, co powoduje wyrzut insuliny. To z kolei przyczynia się do szybkiego spadku poziomu glukozy i odczucia wilczego głodu. Zatem jeśli samo piwo pite jest w ramach dziennego zapotrzebowania energetycznego, to nie będzie tuczące. Ale w połączeniu z przekąskami i posiłkami, które często idą w parze z piwnym trunkiem może już okazać się tuczącym i niezdrowym zestawieniem.
Tabela kaloryczna piwa
Przykładowe piwa wraz z liczbą kalorii
Marka piwa
Kaloryczność
Carlsberg
160 kcal
Corona
210 kcal
Dębowe mocne
265 kcal
Guineess
199 kcal
Heineken
175 kcal
Koźlak
250 kcal
Lech
205 kcal
Leżajsk
225 kcal
Okocim
210 kcal
Redd's
220 kcal
Tatra
230 kcal
Tyskie
320 kcal
Warka
245 kcal
Żubr
255 kcal
Żywiec
245 kcal
Co przemawia na korzyść piwa
Piwo oprócz kalorii, zawiera także witaminy i minerały. Proces pasteryzacji wpływa na obniżenie zawartości składników odżywczych piwa, zatem to piwa niepasteryzowane są bogatsze w minerały i witaminy. Piwo, dzięki swoim właściwościom moczopędnym i oczyszczającym, polecane jest osobom cierpiącym na problemy z układem moczowym i pęcherzykiem żółciowym. Piwo pobudza również do pracy układ pokarmowy, wzmagając wydzielanie soków żołądkowych. Dzięki zawartości antyoksydantów przyczynia się również do opóźnienia procesów starzenia.
Co przemawia na niekorzyść piwa
Piwa produkowane na masową skalę (a takie są najczęściej wybierane) mają mniej wartości odżywczych, zatem wówczas kufel piwa będzie bliższy kuflowi pustych kalorii. Dodatkowo regularne picie alkoholu (w tym piwa) może przyczyniać się do rozwoju uzależniania, a to z kolei systematycznie wyniszczy organizm. Biorąc pod uwagę fakt, że piwo ma również działanie relaksujące i uspokajające, nietrudno wpaść w pułapkę codziennej porcji takiej formy relaksu.
Piwo, pomimo kaloryczności, może znaleźć się okazjonalnie w jadłospisie, jednak dobrze podchodzić do niego z umiarem, w przeciwnym razie może przynieść więcej szkody, niż pożytku.
- Alkohol, wypijany w odpowiednich ilościach może pozytywnie wpływać na ludzki organizm. Który alkohol jest najzdrowszy: wino, piwo czy nalewka?
- Jałowiec pospolity to idealny dodatek do ciężkostrawnych posiłków. Podpowiadamy, jak zrobić nalewkę z jałowca.
- Im lepsze wino, tym mniejsze szanse, że jest ono sztucznie dosładzane. Sprawdź, czy wino tuczy.
- Jak przetrwać imprezę? Jak pić wódkę, żeby się nie upić?