Reklama

Tymianek w ciąży powinien być stosowany w umiarkowanych ilościach. Jeśli nie ma wskazań medycznych do zażywania zioła, najlepiej z niego zrezygnować. W innym wypadku można poszukać zamiennika o podobnych właściwościach.

Reklama

Nie ma jednoznacznych badań naukowych, które wskazywałyby, że tymianek może szkodzić przyszłej mamie lub dziecku, ale lepiej zachować ostrożność. Świeże zioło stosowane jest jako przyprawa, suszone może nadawać potrawie aromat lub być zalewane wrzątkiem i pite.

Składniki odżywcze i właściwości tymianku

Tymianek jest bogaty w witaminy: A, B i C, w tym bardzo ważny dla kobiet w ciąży kwas foliowy. Zawiera również minerały: potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo i cynk. Tymianek ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, pomaga na ból gardła i infekcje jamy ustnej, a także suchy i mokry kaszel. Dobroczynne działanie tymianku docenią osoby z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego – zioło łagodzi podrażnione jelita i wątrobę, a także niweluje bóle reumatyczne i stany zapalne pochwy. Tymianek jest skuteczny w walce z nietrzymaniem moczu i innymi problemami z pęcherzem. Dodatkowo stymuluje układ odpornościowy.

Tymol, czyli niebezpieczny olejek eteryczny

W skład tymianku wchodzi tymol – olejek eteryczny, który w dużych ilościach może uszkadzać wątrobę, nerki, ośrodkowy układ nerwowy i serce. Najbardziej niebezpieczny jest olejek tymiankowy. Objawami zatrucia są nudności, wymioty i kłopoty z oddychaniem.

Dawki tymianku bezpieczne dla kobiet w ciąży

Popularna jest teza, że nadmiar tymianku może wpływać negatywnie na rozwój płodu, gdyż stymuluje macicę do skurczów. Pomimo tego, że przywołanego założenia nie potwierdzają badania naukowe, lepiej przez okres dziewięciu miesięcy zrezygnować z zioła lub stosować go w niewielkich dawkach – nie większych niż łyżeczka tymianku na kilka dni. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety z ciążą zagrożoną i przedwczesnymi skurczami.

Jak zrobić napar z tymianku

Łyżkę suszu zalewa się wrzątkiem, trzyma przez kwadrans pod przykryciem, a następnie – po przecedzeniu, wypija. Można go pić przed lub po posiłku, a także używać do płukania jamy ustnej.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama