Zdrada w związku
© VadimGuzhva/Fotolia.com
Styl życia

Gen zdrady istnieje, występuje jednak tylko u kobiet

Badania udowodniły, że mutacja genu receptora wazopresyny może wiązać się ze skłonnością do zdrady. Ta prawidłowość występuje jednak wyłącznie u kobiet. „Gen zdrady” nie może jednak stanowić wytłumaczenia dla każdego przypadku niewierności.

Badania udowodniły, że mutacja genu receptora wazopresyny może wiązać się ze skłonnością do zdrady. Ta prawidłowość występuje jednak wyłącznie u kobiet. „Gen zdrady” nie może jednak stanowić wytłumaczenia dla każdego przypadku niewierności.

 

„Gen zdrady” został zidentyfikowany dzięki badaniom prowadzonym na grupie bliźniąt. Takie badanie pozwoliło sprawdzić, czy jest on dziedziczny.

Wazopresyna a skłonność do zdrady

Wazopresyna jest hormonem syntetyzowanym w przysadce mózgowej. Oprócz tego, że reguluje funkcje fizjologiczne organizmu, ma znaczenie dla psychologicznego i społecznego funkcjonowania człowieka. Wpływa ona na poziom empatii i zaufania wobec innych, odgrywa też ważną rolę w budowaniu więzi, zachowaniach społecznych oraz seksualnych. Wyniki badań prowadzonych przez grupę naukowców pod przewodnictwem Brendana P. Zietscha, psychologa z Australia's University of Queensland pokazują, że mutacja genu receptora wazopresyny (AVPR1A) może sprawiać, że niektórzy ludzie są bardziej skłonni do niewierności wobec swojego stałego partnera (zobacz badanie).

„Gen zdrady” występuje wyłącznie u kobiet

Badanie Brendana P. Zietscha zostało przeprowadzone na grupie 7378 fińskich bliźniąt w wieku 18-49 lat, które były w związkach przez ostatni rok. Do zdrady partnera przyznało się 9,8% biorących udział w badaniu mężczyzn i 6,4% kobiet. Z próbek śliny wyodrębniono kod genetyczny osób badanych i porównano go. Okazało się, że w kodzie genetycznym kobiet, które przyznały się do zdrady, częściej niż u kobiet, które nie zdradzały partnerów, występują mutacje w obrębie genu receptorowego wazopresyny. Związek pomiędzy mutacją genu a zdradą nie występuje u mężczyzn.

Czy gen zdrady jest dziedziczny

Dzięki temu, że w badaniu wzięły udział pary bliźniąt, można było sprawdzić, czy mutacja genu receptorowego wazopresyny jest dziedziczna. Porównanie kodu genetycznego między rodzeństwem bliźniaczym wykluczyło jednak dziedziczność „genu zdrady”.

Gen zdrady nie jest jej jedyną przyczyną

Większości przypadków zdrady nie można tłumaczyć posiadaniem specyficznego genu. Do jej przyczyn należą także inne czynniki, m.in.: różnice w potrzebach seksualnych pomiędzy partnerami, nieporozumienia w związku, przelotne fascynacje innymi osobami, problemy natury psychicznej, np. stan hipomaniakalny. Uczestnicy opisanego powyżej badania uważali na przykład, że najczęstszą przyczyną zdrady są pieniądze. Zdrada często bywa sygnałem, że potrzebne są gruntowne zmiany w związku albo że trzeba go zakończyć. Nawet zachowania osób posiadających gen zdrady nie są przez niego całkowicie zdeterminowane. Troska o podtrzymanie bliskości i zaangażowanie w relację nie tylko w pierwszych etapach miłości może zapobiec zdradzie.


strzykawka i bandaż z krwią
© Andi.es/Fotolia.com
Styl życia
Hemofilia typu A, B, C, AHA, hemofilia rzekoma oraz ich przyczyny
Hemofilia to wspólna nazwa skaz krwotocznych, czyli skłonności do krwawień w obrębie tkanek, narządów i układów. Osoba chora na hemofilię łatwo dostaje siniaków, które są efektem krwawień podskórnych. Występują u niej także krwawienia do stawów i do mięśni, a także krwiomocz. W zależności od przyczyny wyróżnia się kilka rodzajów hemofilii.

Hemofilia to wspólna nazwa skaz krwotocznych, czyli skłonności do krwawień w obrębie tkanek, narządów i układów. Osoba chora na hemofilię łatwo dostaje siniaków, które są efektem krwawień podskórnych. Występują u niej także krwawienia do stawów i do mięśni, a także krwiomocz. W zależności od przyczyny wyróżnia się kilka rodzajów hemofilii.   Przyczyny hemofilii typu A, B i C, a także hemofilii rzekomej są wrodzone. Hemofilia AHA jest chorobą nabytą. Hemofilia A i B, czyli hemofilia sprzężona z płcią Zarówno hemofilia typu A (klasyczna), jak i hemofilia typu B są wywołane mutacjami genów znajdujących się na chromosomie X. Chromosom ten ma swój odpowiednik u kobiet, natomiast u mężczyzn występuje pojedynczo. Hemofilia A i B ujawnia się z tego względu wyłącznie u mężczyzn, którzy odziedziczyli ten gen, oraz u kobiet, które odziedziczyły dwie jego kopie, znajdujące się na obu chromosomach. Kobiety mogą być nosicielkami genu hemofilii i przekazywać go dzieciom, ale choroba nie ujawni się, jeżeli gen nie występuje u nich podwójnie, na obu chromosomach.   Hemofilia typu A nazywana jest klasyczną hemofilią. Spowodowana jest ona przez mutację w „locus” (miejscu na chromosomie) Xq28, która prowadzi do niedoboru VIII czynnika krzepnięcia krwi. Hemofilię typu B wywołuje mutacja w locus Xq27.1-q27.2 i niedobór czynnika IX krzepnięcia krwi, czyli tzw. czynnika Christmasa. Hemofilia C – niedobór czynnika Rosenthala Hemofilia typu C mutacja w locus 4q35, która wywołuje niedobór XI czynnika krzepnięcia krwi, zwanego czynnikiem Rosenthala. Zmutowany gen znajduje się na chromosomie, który nie jest chromosomem płciowym. Z tego względu ujawnienie się hemofilii typu C jest równie prawdopodobne u...

krzyk parnterów
Pixabay/geralt/CCO 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Popraw relacje w swoim związku
Problemy w związku? Chyba każda para się z nimi boryka. Ale niekiedy bywa tak, że ciągłe kłótnie i pretensje są przyczyną rozstania, a powodem sprzeczek wcale nie musi być zdrada.

Problemy w związku? Chyba każda para się z nimi boryka. Ale niekiedy bywa tak, że ciągłe kłótnie i pretensje są przyczyną rozstania, a powodem sprzeczek wcale nie musi być zdrada. Koniec z problemami w związku Z czasem zaczyna być inaczej niż dawniej. Wkrada się rutyna i nuda , a w dodatku nasz partner o nas nie zabiega i nie czerpiemy przyjemności ze spędzania czasu razem. Zaczynają się kłótnie, krzyki, nieporozumienia, jednym słowem przechodzicie kryzys. Kłótnię może wywołać wiele kłopotów, m.in. kariera partnera, co wiąże się jednocześnie z brakiem czasu, problemy związane z wychowywaniem dzieci czy brak seksu. Niestety, pary bardzo często nie zauważają etapu, kiedy wszystko zaczyna się komplikować . Warto udać się ze swoim partnerem na terapię bądź skorzystać z coachingu relacji partnerskich . Dzięki tym metodom poznamy sposoby na udany związek, a także nauczymy się pokonywać bariery, ograniczenia lub nasze przekonania.   Często zdarza się też tak, że kryzys w związku narasta niedostrzegalnie. Partnerzy poświęcają sobie nawzajem zbyt mało czasu, nie dzielą się ze sobą codziennymi problemami. Niezauważenie odsuwają się od siebie. W takim wypadku problemów w związku można długo nie zauważać. Często dopiero gwałtowne wydarzenie, takie właśnie jak zdrada, pokazuje, że kryzys w związku trwał już od pewnego czasu. Główne problemy związku Brak dialogu - najważniejszym podłożem konfliktów jest zakłócony dialog pomiędzy partnerami. Bywa tak, że nie bierzemy pod uwagę zdania ukochanej osoby, narzucamy własne poglądy, a co więcej nie potrafimy otwarcie mówić o tym, co nam nie pasuje w zachowaniu partnera . I tu popełniamy duży błąd, bo prędzej czy później skrywane żale wyjdą na jaw. Zazwyczaj, techniki rozmowy przejęte z domu rodzinnego przenosimy do...

Laborantka z mikroskopem
© Vasiliy Koval/Fotolia.com
Styl życia
Interpretacja wyników cytologii – 2 grupa
Dbamy o siebie, badamy się regularnie, a mimo to mamy 2 grupę cytologii, co może świadczyć o stanie zapalnym. Przeważnie nie jest to jednak powód do strachu, ale stan zapalny trzeba wyleczyć, żeby uniknąć powikłań. Następnie należy powtórzyć cytologię.

Dbamy o siebie, badamy się regularnie, a mimo to mamy 2 grupę cytologii, co może świadczyć o stanie zapalnym. Przeważnie nie jest to jednak powód do strachu, ale stan zapalny trzeba wyleczyć, żeby uniknąć powikłań. Następnie należy powtórzyć cytologię. Grupa 2 w pięciostopniowej skali Papanicolau Pięciostopniowa skala Papanicolau, w której zazwyczaj są opisywane wyniki badania cytologicznego , nie jest doskonała, ale wciąż bardzo popularna. Kobiety same siebie wprowadzają w błąd, nieraz pisząc najgorsze scenariusze, gdy wyjdzie im w cytologii 2 grupa. Nie wiedzą jednak, że rzadko kto może pochwalić się wynikiem najlepszym, a więc grupą pierwszą. Druga grupa w badaniu cytologicznym świadczy o tym, że w organizmie jest stan zapalny – przeważnie okazuje się, że chodzi o nadżerkę – a w nabłonku nie ma komórek nieprawidłowych, czyli rakowych. Stan zapalny powinien zostać wyleczony, a później cytologię trzeba powtórzyć. Cytologię powinny wykonywać zwłaszcza kobiety w grupie ryzyka , zagrożone wystąpieniem raka szyjki macicy, a więc te, które często zmieniają partnerów seksualnych, mają nawracające stany zapalne pochwy czy u których występuje krwawienie kontaktowe (podczas stosunku). Kobiety, u których poprzednia cytologia nie wykazała żadnych zmian powinny wykonywać ją raz na trzy lata. Co oznaczają 3 i 4 grupa cytologiczna? Brak nieprawidłowych komórek w nabłonku to dobra wiadomość, dlatego cytologia 2 grupy nie jest wyrokiem . Taki wynik najczęściej występuje wśród kobiet prowadzących aktywne życie seksualne. Trzecia grupa w cytologii może świadczyć o tym, że w organizmie są komórki nieprawidłowe mogące przekształcić się w komórki rakowe. Wykonujący badanie specjalista określa, jak bardzo komórki są zmienione: jeśli w stopniu niewielkim, może to dowodzić, że kobieta ma ostry stan zapalny, który przekłamuje wynik. Przy średniej...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner