Zdrada w związku
© VadimGuzhva/Fotolia.com
Styl życia

Gen zdrady istnieje, występuje jednak tylko u kobiet

Badania udowodniły, że mutacja genu receptora wazopresyny może wiązać się ze skłonnością do zdrady. Ta prawidłowość występuje jednak wyłącznie u kobiet. „Gen zdrady” nie może jednak stanowić wytłumaczenia dla każdego przypadku niewierności.

Badania udowodniły, że mutacja genu receptora wazopresyny może wiązać się ze skłonnością do zdrady. Ta prawidłowość występuje jednak wyłącznie u kobiet. „Gen zdrady” nie może jednak stanowić wytłumaczenia dla każdego przypadku niewierności.

 

„Gen zdrady” został zidentyfikowany dzięki badaniom prowadzonym na grupie bliźniąt. Takie badanie pozwoliło sprawdzić, czy jest on dziedziczny.

Kasia gotuje z Polki.pl: fasolka szparagowa z zasmażką

Wazopresyna a skłonność do zdrady

Wazopresyna jest hormonem syntetyzowanym w przysadce mózgowej. Oprócz tego, że reguluje funkcje fizjologiczne organizmu, ma znaczenie dla psychologicznego i społecznego funkcjonowania człowieka. Wpływa ona na poziom empatii i zaufania wobec innych, odgrywa też ważną rolę w budowaniu więzi, zachowaniach społecznych oraz seksualnych. Wyniki badań prowadzonych przez grupę naukowców pod przewodnictwem Brendana P. Zietscha, psychologa z Australia's University of Queensland pokazują, że mutacja genu receptora wazopresyny (AVPR1A) może sprawiać, że niektórzy ludzie są bardziej skłonni do niewierności wobec swojego stałego partnera (zobacz badanie).

„Gen zdrady” występuje wyłącznie u kobiet

Badanie Brendana P. Zietscha zostało przeprowadzone na grupie 7378 fińskich bliźniąt w wieku 18-49 lat, które były w związkach przez ostatni rok. Do zdrady partnera przyznało się 9,8% biorących udział w badaniu mężczyzn i 6,4% kobiet. Z próbek śliny wyodrębniono kod genetyczny osób badanych i porównano go. Okazało się, że w kodzie genetycznym kobiet, które przyznały się do zdrady, częściej niż u kobiet, które nie zdradzały partnerów, występują mutacje w obrębie genu receptorowego wazopresyny. Związek pomiędzy mutacją genu a zdradą nie występuje u mężczyzn.

Czy gen zdrady jest dziedziczny

Dzięki temu, że w badaniu wzięły udział pary bliźniąt, można było sprawdzić, czy mutacja genu receptorowego wazopresyny jest dziedziczna. Porównanie kodu genetycznego między rodzeństwem bliźniaczym wykluczyło jednak dziedziczność „genu zdrady”.

Gen zdrady nie jest jej jedyną przyczyną

Większości przypadków zdrady nie można tłumaczyć posiadaniem specyficznego genu. Do jej przyczyn należą także inne czynniki, m.in.: różnice w potrzebach seksualnych pomiędzy partnerami, nieporozumienia w związku, przelotne fascynacje innymi osobami, problemy natury psychicznej, np. stan hipomaniakalny. Uczestnicy opisanego powyżej badania uważali na przykład, że najczęstszą przyczyną zdrady są pieniądze. Zdrada często bywa sygnałem, że potrzebne są gruntowne zmiany w związku albo że trzeba go zakończyć. Nawet zachowania osób posiadających gen zdrady nie są przez niego całkowicie zdeterminowane. Troska o podtrzymanie bliskości i zaangażowanie w relację nie tylko w pierwszych etapach miłości może zapobiec zdradzie.


strzykawka i bandaż z krwią
© Andi.es/Fotolia.com
Styl życia
Hemofilia typu A, B, C, AHA, hemofilia rzekoma oraz ich przyczyny
Hemofilia to wspólna nazwa skaz krwotocznych, czyli skłonności do krwawień w obrębie tkanek, narządów i układów. Osoba chora na hemofilię łatwo dostaje siniaków, które są efektem krwawień podskórnych. Występują u niej także krwawienia do stawów i do mięśni, a także krwiomocz. W zależności od przyczyny wyróżnia się kilka rodzajów hemofilii.

Hemofilia to wspólna nazwa skaz krwotocznych, czyli skłonności do krwawień w obrębie tkanek, narządów i układów. Osoba chora na hemofilię łatwo dostaje siniaków, które są efektem krwawień podskórnych. Występują u niej także krwawienia do stawów i do mięśni, a także krwiomocz. W zależności od przyczyny wyróżnia się kilka rodzajów hemofilii.   Przyczyny hemofilii typu A, B i C, a także hemofilii rzekomej są wrodzone. Hemofilia AHA jest chorobą nabytą. Hemofilia A i B, czyli hemofilia sprzężona z płcią Zarówno hemofilia typu A (klasyczna), jak i hemofilia typu B są wywołane mutacjami genów znajdujących się na chromosomie X. Chromosom ten ma swój odpowiednik u kobiet, natomiast u mężczyzn występuje pojedynczo. Hemofilia A i B ujawnia się z tego względu wyłącznie u mężczyzn, którzy odziedziczyli ten gen, oraz u kobiet, które odziedziczyły dwie jego kopie, znajdujące się na obu chromosomach. Kobiety mogą być nosicielkami genu hemofilii i przekazywać go dzieciom, ale choroba nie ujawni się, jeżeli gen nie występuje u nich podwójnie, na obu chromosomach.   Hemofilia typu A nazywana jest klasyczną hemofilią. Spowodowana jest ona przez mutację w „locus” (miejscu na chromosomie) Xq28, która prowadzi do niedoboru VIII czynnika krzepnięcia krwi. Hemofilię typu B wywołuje mutacja w locus Xq27.1-q27.2 i niedobór czynnika IX krzepnięcia krwi, czyli tzw. czynnika Christmasa. Hemofilia C – niedobór czynnika Rosenthala Hemofilia typu C mutacja w locus 4q35, która wywołuje niedobór XI czynnika krzepnięcia krwi, zwanego czynnikiem Rosenthala. Zmutowany gen znajduje się na chromosomie, który nie jest chromosomem płciowym. Z tego względu ujawnienie się hemofilii typu C jest równie prawdopodobne u...

Laborantka z mikroskopem
© Vasiliy Koval/Fotolia.com
Styl życia
Interpretacja wyników cytologii – 2 grupa
Dbamy o siebie, badamy się regularnie, a mimo to mamy 2 grupę cytologii, co może świadczyć o stanie zapalnym. Przeważnie nie jest to jednak powód do strachu, ale stan zapalny trzeba wyleczyć, żeby uniknąć powikłań. Następnie należy powtórzyć cytologię.

Dbamy o siebie, badamy się regularnie, a mimo to mamy 2 grupę cytologii, co może świadczyć o stanie zapalnym. Przeważnie nie jest to jednak powód do strachu, ale stan zapalny trzeba wyleczyć, żeby uniknąć powikłań. Następnie należy powtórzyć cytologię. Grupa 2 w pięciostopniowej skali Papanicolau Pięciostopniowa skala Papanicolau, w której zazwyczaj są opisywane wyniki badania cytologicznego , nie jest doskonała, ale wciąż bardzo popularna. Kobiety same siebie wprowadzają w błąd, nieraz pisząc najgorsze scenariusze, gdy wyjdzie im w cytologii 2 grupa. Nie wiedzą jednak, że rzadko kto może pochwalić się wynikiem najlepszym, a więc grupą pierwszą. Druga grupa w badaniu cytologicznym świadczy o tym, że w organizmie jest stan zapalny – przeważnie okazuje się, że chodzi o nadżerkę – a w nabłonku nie ma komórek nieprawidłowych, czyli rakowych. Stan zapalny powinien zostać wyleczony, a później cytologię trzeba powtórzyć. Cytologię powinny wykonywać zwłaszcza kobiety w grupie ryzyka , zagrożone wystąpieniem raka szyjki macicy, a więc te, które często zmieniają partnerów seksualnych, mają nawracające stany zapalne pochwy czy u których występuje krwawienie kontaktowe (podczas stosunku). Kobiety, u których poprzednia cytologia nie wykazała żadnych zmian powinny wykonywać ją raz na trzy lata. Co oznaczają 3 i 4 grupa cytologiczna? Brak nieprawidłowych komórek w nabłonku to dobra wiadomość, dlatego cytologia 2 grupy nie jest wyrokiem . Taki wynik najczęściej występuje wśród kobiet prowadzących aktywne życie seksualne. Trzecia grupa w cytologii może świadczyć o tym, że w organizmie są komórki nieprawidłowe mogące przekształcić się w komórki rakowe. Wykonujący badanie specjalista określa, jak bardzo komórki są zmienione: jeśli w stopniu niewielkim, może to dowodzić, że kobieta ma ostry stan zapalny, który przekłamuje wynik. Przy średniej...

zamyślona dziewczyna
Pixabay/cherylholt/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Oznaki zdrady
Jak rozpoznać zdradę? To pytanie zadaje niejedna z nas, bo zdrada jest jednym z najczęstszych powodów rozstania. Najczęściej dopuszczają się jej mężczyźni, którzy szukają u innych kobiet potwierdzenia swojej męskości

Jak rozpoznać zdradę? To pytanie zadaje niejedna z nas, bo zdrada jest jednym z najczęstszych powodów rozstania. Najczęściej dopuszczają się jej mężczyźni, którzy szukają u innych kobiet potwierdzenia swojej męskości . Sygnały nielojalności   Zmiana wyglądu – zauważyłaś, że twój mężczyzna zaczął o siebie dbać bardziej, niż do tej pory? Perfumy, nowa fryzura, wyjście na siłownię, to podstawowe oznaki zdrady. Częste rozmowy przez telefon – jeśli zbyt dużo czasu spędza na korzystaniu telefonu, a po zakończonej rozmowie upiera się, że to pomyłka, możesz mieć obawy co do jego wierności . Na dodatek zablokował dostęp do swojego telefonu i komputera. Praca i wyjazdy – zdarza się, że zostaje dłużej w pracy? Wyjeżdża coraz częściej w delegacje, a ty nie widzisz śladów wyjazdu w jego stanie konta? Coś tu jest nie tak. Najlepsza w tym wypadku będzie szczera rozmowa. Brak seksu – zaobserwowałaś, że jego zainteresowanie seksem zmniejszyło się? Kiedy wraca z pracy, odwraca się do ściany i idzie spać? Być może jego potrzeby zostały zaspokojone przez inną kobietę . Zmiana zachowania – jego zainteresowanie tobą, dziećmi i domem zmniejszyło się. Nie próbuje nawiązać rozmowy i unika cię, albo bez powodu wywołuje kłótnie, śmieje się z twojego wyglądu, stroju i nie chce jeść twoich obiadów. Bardzo możliwe, że w ten sposób porównuje cię do kochanki. Myślisz, że cię zdradza? Rozpoznajesz zdradę po przeczytaniu powyższych sygnałów? Jeśli większość z nich sprawdza się, możesz mieć powody do niepokoju. Jako kobieta swojego partnera pierwsza zauważysz zmiany w jego zachowaniu . Przecież znasz go jak własną kieszeń, ale jeśli stwierdzisz, że mężczyzna nie jest ci wierny, porozmawiaj z nim i w żadnym wypadku nie ignoruj...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik