Kulturalne kibicowanie
© complize|m.martins/Adobe Stock
Styl życia

Kulturalne kibicowanie - o czym warto pamiętać?

Kulturalne kibicowanie dobrze o nas świadczy. Co oznacza? Przede wszystkim zasadę, którą powtarzają piłkarze - szacunek do drugiego człowieka. Szanujmy więc nie tylko kibiców przeciwnej drużyny, ale też dobrze się bawmy przy okazji piłkarskich emocji - niezależnie od tego, które zespoły zagrają w finale.

Kulturalne kibicowanie dobrze o nas świadczy. Co oznacza? Przede wszystkim zasadę, którą powtarzają piłkarze - szacunek do drugiego człowieka. Szanujmy więc nie tylko kibiców przeciwnej drużyny, ale też dobrze się bawmy przy okazji piłkarskich emocji - niezależnie od tego, które zespoły zagrają w finale.

 

Kulturalne kibicowanie to ciężka sprawa, jeśli przegrywa nasza reprezentacja. Często zawód przeradza się w złość, nad którą trudno jest zapanować. Tymczasem savoir vivre obowiązuje również na stadionach, w pubach, strefach kibica czy podczas oglądania meczu w domu ze znajomymi.

Savoir vivre kibica

Podstawową zasadą savoir vivre każdego kibica jest szacunek do przeciwnika i tych, którzy go wspierają. Pamiętajmy, że mimo ogromnych emocji, piłka nożna to sport, który rządzi się swoimi prawami, a każdą gorycz porażki trzeba przysłowiowo “wziąć na klatę”. Kulturalne kibicowanie to przede wszystkim dbałość o język. Jakkolwiek byłoby trudno, trzeba pamiętać, zwłaszcza w zorganizowanych strefach kibica, że obok nas stoją często rodziny z dziećmi - dajmy więc najmłodszym dobry przykład.

 

Nie ma co ukrywać, że kibice reagują często zbyt pochopnie. Niestety niektórym mogą nie spodobać się nasze komentarze, docinki czy obraźliwe sformułowania odnośnie sędziego, piłkarzy, trenerów lub po prostu innych kibiców. Z każdej sytuacji należy wyjść z twarzą i pozostawić po sobie dobre wrażenie - czasem lepiej przemilczeć i nie wdawać się w dyskusję niż powiedzieć o kilka słów za dużo.

 

Stadionowy savoir vivre dotyczy też szacunku dla barw narodowych i hymnu - i to nie tylko własnego! Wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego to zaszczyt. Zwykle szanujemy własny hymn, ale zdarza się, że zapominamy o właściwym zachowaniu podczas hymnu przeciwnej drużyny - takie zachowanie zdecydowanie przynosi wstyd nie tylko nam, ale też całej reprezentacji.

Jak przetrwać gorycz porażki?

No cóż, “piłka jest okrągła, a bramki są dwie” - jak mówi piłkarskie przysłowie. Porażka ulubionej drużyny zawsze boli najbardziej, ale mamy dobrą radę. W grze pozostaje wiele świetnych zespołów, którym można kibicować, więc zróbmy to z klasą, a szybko znajdziemy pocieszenie w spektakularnych bramkach. Nie przystoi prawdziwemu kibicowi obrażać innych czy przychodzić na wspólne oglądanie meczu z niekulturalnymi transparentami lub napisami na koszulkach. Nie wypada nadużywanie niecenzuralnych zwrotów, a przede wszystkim obrażanie przeciwnika. Nie tylko od piłkarzy wymaga się gry fair play.

Grupa przyjaciół kibicuje sportowcom grającym mecz piłki nożnej.
©Mediteraneo/stock.adobe.com
Styl życia
Strefa kibica czy oglądanie meczu w domu - co wybrać?
Oglądanie meczu w domu ma tę przewagę, że to my decydujemy o tym, co wolno, a czego nie. We własnym mieszkaniu nikt nie będzie zasłaniał ekranu, a dodatkowo można zaprosić tylko tych, z którymi przeżywanie emocji to prawdziwa przyjemność. Strefa kibica rządzi się nieco innymi prawami.

Oglądanie meczu w domu ma tę przewagę, że to my decydujemy o tym, co wolno, a czego nie. We własnym mieszkaniu nikt nie będzie zasłaniał ekranu, a dodatkowo można zaprosić tylko tych, z którymi przeżywanie emocji to prawdziwa przyjemność. Strefa kibica rządzi się nieco innymi prawami.   Strefa kibica oznacza określony regulamin, do którego trzeba się dopasować. Jednak wspólne kibicowanie jednoczy i solidaryzuje. Kiedy więc skorzystać z domowego zacisza, a kiedy udać się ze znajomymi na mecz w gronie nieznanych nam osób?   Mecz w strefie kibica   Strefa kibica ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim nie znamy większości towarzyszących nam osób i może okazać się, że sposób zabawy części z nich, zupełnie nam nie odpowiada. Mimo że zazwyczaj każde miasto stara się zapewnić jak największy ekran do śledzenia sportowych zmagań , to oczywiście warto wcześniej zająć strategicznie dobrą pozycję. W przeciwnym razie może znaleźć się przed nami na tyle wysoka osoba, że komfortowe oglądanie zmagań będzie w zasadzie niemożliwe. Do tego dochodzą kwestie związane z bezpieczeństwem i zakazem wnoszenia niektórych przedmiotów.   Z drugiej jednak strony nic tak nie cieszy, jak wspólne kibicowanie, zwłaszcza że odśpiewanie razem hymnu solidaryzuje i wzrusza . Poza tym dozwolone są wszystkie wariacje, jeśli chodzi o strój i makijaż , aby skutecznie wyróżnić się z tłumu. W tym roku mecze w miejskich zorganizowanych strefach to zarówno wydarzenie sportowe jak i towarzyskie.   Domowa strefa kibica   Strefa kibica w domu nie niesie za sobą żadnych regulaminów - można zaprosić znajomych i wspólnie przeżywać piękne zagrania ulubionych piłkarzy. To też doskonała okazja do nadrobienia towarzyskich zaległości, bo przecież...

Miejskie strefy kibica
© Kalim/Adobe Stock
Styl życia
Miejskie strefy kibica - o jakich zasadach warto wiedzieć?
Miejskie strefy kibica to pomysł na wspólne oglądanie meczu w dużej grupie osób. W dużych miastach takie kibicowanie stało się oczekiwanym przez mieszkańców wydarzeniem. To okazja nie tylko do bawienia się w gronie znajomych, ale poznania nowych ludzi. Warto wiedzieć, że w zorganizowanych strefach kibica obowiązuje kilka zasad.

Miejskie strefy kibica to pomysł na wspólne oglądanie meczu w dużej grupie osób. W dużych miastach takie kibicowanie stało się oczekiwanym przez mieszkańców wydarzeniem. To okazja nie tylko do bawienia się w gronie znajomych, ale poznania nowych ludzi. Warto wiedzieć, że w zorganizowanych strefach kibica obowiązuje kilka zasad.   Duże strefy kibica mogą pomieścić kilka do kilkudziesięciu tysięcy osób, jeśli np. rozstawiane są na rynkach największych miast lub po prostu stadionach. Często obowiązują w nich zasady charakterystyczne dla masowych imprez. Organizator dużą uwagę przywiązuje do kwestii bezpieczeństwa. Czy w strefie kibica jest bezpiecznie? Jeśli organizatorem jest miasto, zapewnia pełną obstawę - policji, pogotowia i służb porządkowych, jak w przypadku każdej imprezy masowej. Strefa kibica nie wymaga wcześniejszego zakupu biletów, ale należy liczyć się, przynajmniej z pobieżną, kontrolą wnoszonych toreb i plecaków. Aby zapewnić komfort oglądania całym rodzinom, do większości zorganizowanych miejsc nie można wnosić napojów alkoholowych i oczywiście ostrych przedmiotów, rac itp. Jeśli organizator spodziewa się wielotysięcznej publiczności, można spotkać się nie tylko z kontrolą na wejściu, ale także w trakcie imprezy. Policja ma za zadanie zadbać o to, aby nikomu nic się nie stało. O czym jeszcze należy pamiętać w strefie kibica? Strój w barwach reprezentacji jest jak najbardziej dozwolony - oczywiście za wyjątkiem obraźliwych haseł na transparentach , adresowanych w stronę przeciwnika, które nie powinny być rozwieszane. Warto pamiętać, że podczas takiego oglądania nie będziemy znać wszystkich przebywających w danym miejscu osób i czasem możemy czuć się bardzo rozczarowani sposobem ich dopingu. Niestety poza fanami piłki nożnej, na wspólne...

Grupa przyjaciół ogląda mecz piłkarski na kanapie w domu.
©Syda Productions/stock.adobe.com
Styl życia
Jak zorganizować strefę kibica w domu?
Strefa kibica zawsze ma swoje prawa. Przede wszystkim musi być w niej głośno, dozwolone są wszelkie okrzyki zagrzewające do walki naszą drużynę, przyśpiewki i obowiązkowe gadżety kibica. Koniecznie należy wywiesić flagę i urządzić pokój w duchu biało-czerwonych. Jak zorganizować wieczór w domu?

Strefa kibica zawsze ma swoje prawa. Przede wszystkim musi być w niej głośno, dozwolone są wszelkie okrzyki zagrzewające do walki naszą drużynę, przyśpiewki i obowiązkowe gadżety kibica. Koniecznie należy wywiesić flagę i urządzić pokój w duchu biało-czerwonych. Jak zorganizować wieczór w domu?   W czasie meczu kibice się jednoczą - lepiej przeżywać emocje w grupie niż w samotności. Zwycięstwo cieszy bardziej, a porażkę zdecydowanie łatwiej jest przełknąć. Wspólne komentowanie, a nawet sprzeczki są w czasie mistrzostw dozwolone. Jeśli wolimy przeżywać emocje w gronie własnych znajomych , publiczne strefy kibica są zdecydowanie nie dla nas.   Jak przygotować dom na inwazję kibiców?   Przede wszystkim ważny jest telewizor - im większy tym oczywiście lepszy. Wygodna kanapa nie jest koniecznością, ale na pewno ułatwi rozsadzenie gości . Prawdziwy kibic zniesie każde warunki, byle wynik był po stronie jego drużyny, ale im większy pokój tym lepiej. Kibice nie siedzą w miejscu - skaczą, przemieszczają się, zwiększają ryzyko zrzucania różnych przedmiotów , np. ulubionego wazonu z kwiatami. Dobrze więc usunąć z wybranego pokoju wszelkie przedmioty, które mogłyby ulec uszkodzeniu.   Na szczęście w czasie mundialu sąsiedzi zwykle też są kibicami, więc nie ma problemu z hałasem. Jeśli ktoś nie jest fanem piłki nożnej, to w tym czasie też odznacza się większą wyrozumiałością. Można więc bezkarnie krzyczeć we własnych czterech ścianach. Jeśli dla nie-kibiców znajdzie się drugi dodatkowy telewizor w pokoju obok (obowiązkowo ze słuchawkami), to sytuacja jest wręcz idealna. Kolejnym plusem jest brak konieczności zastawiania stołu wystawną zastawą i wykwintnymi posiłkami. Prawdziwy kibic woli szybką przekąskę i napoje . Kiedy już strefa kibica będzie...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner