
Niezbędnik kibica reprezentacji Polski jest oczywiście biało czerwony! Jednak w trakcie mundialu gra wiele drużyn, za które warto trzymać kciuki - podstawą są narodowe barwy danej reprezentacji. Zwłaszcza jeśli mecz jest oglądany w strefie kibica, gdzie chcemy wyróżnić się od “wrogiego obozu”.
Każda drużyna na Mistrzostwach Świata w Rosji ma swój charakterystyczny gadżet czy barwę. Holendrzy ubierają się na pomarańczowo, a symbolem Francji jest kogut. Polskę symbolizują narodowe barwy i oczywiście orzeł. Producenci prześcigają się więc w pomysłach, jak najlepiej ubrać kibica.
Po pierwsze - odpowiedni strój
Koszulka reprezentacji to oczywiście obowiązek. Im aktualniejszy model tym lepiej, a ta podpisana przez graczy podczas np. treningu jest niczym relikwia. Przed mistrzostwami i w czasie ich trwania można w większości sklepów kupić zarówno koszulki meczowe, jak też ubrania z zabawnymi napisami. Nowością są w tym roku T-shirty dwustronne, które z jednej strony mają napis na okazję zwycięstwa, a z drugiej - porażki np. tradycyjne “Polacy nic się nie stało!” (oczywiście trzymamy kciuki, aby ta strona w tym roku jednak się nie przydała). Kolejnym obowiązkowym elementem ubioru jest szalik i flaga. To minimum, z którym należy udać się do strefy kibica. Pokazywanie się w gronie kibiców w nieodpowiednich barwach i zwykłym ubraniu jest nie do przyjęcia.
Gadżety - jak zwrócić na siebie uwagę?
Ubranie to jedno, ale kibic musi też posiadać inne atrybuty. Można zakupić wcześniej czapkę w kolorach ulubionej drużyny czy tzw. łapki, które zakładamy na ręce. Charakterystycznym atrybutem polskiego kibica jest pióropusz na wzór tego, który miała polska husaria. Po Mistrzostwach Świata w RPA do kanonu stadionów i stref kibica weszły też wuwuzele - trąbki, wydające bardzo głośne dźwięki. Przestrzegamy przed używaniem ich w domu.
Dla pań, poza strojem, proponujemy też odpowiedni makijaż w barwach ulubionej drużyny. Warto, aby był wodoodporny - zwłaszcza jeśli wybieramy się do strefy kibica na świeżym powietrzu, a prognozy pogody nie są optymistyczne. Odpowiednie cienie, szminka czy farbki do ciała umożliwiają stworzenie niezapomnianego wizerunku, który może dopełnić specjalnie na tę okazję przygotowany manicure i ozdoby do włosów.

Strefa kibica zawsze ma swoje prawa. Przede wszystkim musi być w niej głośno, dozwolone są wszelkie okrzyki zagrzewające do walki naszą drużynę, przyśpiewki i obowiązkowe gadżety kibica. Koniecznie należy wywiesić flagę i urządzić pokój w duchu biało-czerwonych. Jak zorganizować wieczór w domu? W czasie meczu kibice się jednoczą - lepiej przeżywać emocje w grupie niż w samotności. Zwycięstwo cieszy bardziej, a porażkę zdecydowanie łatwiej jest przełknąć. Wspólne komentowanie, a nawet sprzeczki są w czasie mistrzostw dozwolone. Jeśli wolimy przeżywać emocje w gronie własnych znajomych , publiczne strefy kibica są zdecydowanie nie dla nas. Jak przygotować dom na inwazję kibiców? Przede wszystkim ważny jest telewizor - im większy tym oczywiście lepszy. Wygodna kanapa nie jest koniecznością, ale na pewno ułatwi rozsadzenie gości . Prawdziwy kibic zniesie każde warunki, byle wynik był po stronie jego drużyny, ale im większy pokój tym lepiej. Kibice nie siedzą w miejscu - skaczą, przemieszczają się, zwiększają ryzyko zrzucania różnych przedmiotów , np. ulubionego wazonu z kwiatami. Dobrze więc usunąć z wybranego pokoju wszelkie przedmioty, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Na szczęście w czasie mundialu sąsiedzi zwykle też są kibicami, więc nie ma problemu z hałasem. Jeśli ktoś nie jest fanem piłki nożnej, to w tym czasie też odznacza się większą wyrozumiałością. Można więc bezkarnie krzyczeć we własnych czterech ścianach. Jeśli dla nie-kibiców znajdzie się drugi dodatkowy telewizor w pokoju obok (obowiązkowo ze słuchawkami), to sytuacja jest wręcz idealna. Kolejnym plusem jest brak konieczności zastawiania stołu wystawną zastawą i wykwintnymi posiłkami. Prawdziwy kibic woli szybką przekąskę i napoje . Kiedy już strefa kibica będzie...

Miejskie strefy kibica to pomysł na wspólne oglądanie meczu w dużej grupie osób. W dużych miastach takie kibicowanie stało się oczekiwanym przez mieszkańców wydarzeniem. To okazja nie tylko do bawienia się w gronie znajomych, ale poznania nowych ludzi. Warto wiedzieć, że w zorganizowanych strefach kibica obowiązuje kilka zasad. Duże strefy kibica mogą pomieścić kilka do kilkudziesięciu tysięcy osób, jeśli np. rozstawiane są na rynkach największych miast lub po prostu stadionach. Często obowiązują w nich zasady charakterystyczne dla masowych imprez. Organizator dużą uwagę przywiązuje do kwestii bezpieczeństwa. Czy w strefie kibica jest bezpiecznie? Jeśli organizatorem jest miasto, zapewnia pełną obstawę - policji, pogotowia i służb porządkowych, jak w przypadku każdej imprezy masowej. Strefa kibica nie wymaga wcześniejszego zakupu biletów, ale należy liczyć się, przynajmniej z pobieżną, kontrolą wnoszonych toreb i plecaków. Aby zapewnić komfort oglądania całym rodzinom, do większości zorganizowanych miejsc nie można wnosić napojów alkoholowych i oczywiście ostrych przedmiotów, rac itp. Jeśli organizator spodziewa się wielotysięcznej publiczności, można spotkać się nie tylko z kontrolą na wejściu, ale także w trakcie imprezy. Policja ma za zadanie zadbać o to, aby nikomu nic się nie stało. O czym jeszcze należy pamiętać w strefie kibica? Strój w barwach reprezentacji jest jak najbardziej dozwolony - oczywiście za wyjątkiem obraźliwych haseł na transparentach , adresowanych w stronę przeciwnika, które nie powinny być rozwieszane. Warto pamiętać, że podczas takiego oglądania nie będziemy znać wszystkich przebywających w danym miejscu osób i czasem możemy czuć się bardzo rozczarowani sposobem ich dopingu. Niestety poza fanami piłki nożnej, na wspólne...

Oglądanie meczu w domu ma tę przewagę, że to my decydujemy o tym, co wolno, a czego nie. We własnym mieszkaniu nikt nie będzie zasłaniał ekranu, a dodatkowo można zaprosić tylko tych, z którymi przeżywanie emocji to prawdziwa przyjemność. Strefa kibica rządzi się nieco innymi prawami. Strefa kibica oznacza określony regulamin, do którego trzeba się dopasować. Jednak wspólne kibicowanie jednoczy i solidaryzuje. Kiedy więc skorzystać z domowego zacisza, a kiedy udać się ze znajomymi na mecz w gronie nieznanych nam osób? Mecz w strefie kibica Strefa kibica ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim nie znamy większości towarzyszących nam osób i może okazać się, że sposób zabawy części z nich, zupełnie nam nie odpowiada. Mimo że zazwyczaj każde miasto stara się zapewnić jak największy ekran do śledzenia sportowych zmagań , to oczywiście warto wcześniej zająć strategicznie dobrą pozycję. W przeciwnym razie może znaleźć się przed nami na tyle wysoka osoba, że komfortowe oglądanie zmagań będzie w zasadzie niemożliwe. Do tego dochodzą kwestie związane z bezpieczeństwem i zakazem wnoszenia niektórych przedmiotów. Z drugiej jednak strony nic tak nie cieszy, jak wspólne kibicowanie, zwłaszcza że odśpiewanie razem hymnu solidaryzuje i wzrusza . Poza tym dozwolone są wszystkie wariacje, jeśli chodzi o strój i makijaż , aby skutecznie wyróżnić się z tłumu. W tym roku mecze w miejskich zorganizowanych strefach to zarówno wydarzenie sportowe jak i towarzyskie. Domowa strefa kibica Strefa kibica w domu nie niesie za sobą żadnych regulaminów - można zaprosić znajomych i wspólnie przeżywać piękne zagrania ulubionych piłkarzy. To też doskonała okazja do nadrobienia towarzyskich zaległości, bo przecież...