Aquafaba – co to jest i jak ją wykorzystać w kuchni?
Aquafaba – co to jest i jak ją wykorzystać w kuchni?
Aquafaba od kilku lat jest bardzo popularna wśród wegan i osób zainteresowanych zdrowym odżywianiem. Większość z nas nie ma jednak świadomości, że woda po cieciorce z puszki ma niezwykłe zastosowanie w kuchni. To idealny wegański zamiennik jajka, który świetnie nada się do ciast, bez, a także kremów czy majonezu.
Co to jest aquafaba?
Aquafaba to płyn z konserwy po roślinach strączkowych. Składnik ten odkrył francuski kucharz Joël Roessel, który poszukiwał wegańskiego zamiennika dla jajka. Płyn ten nie występuje jednak tylko w puszkach, można także wykorzystać wodę po gotowaniu strączków. Najczęściej do pozyskania aquafaby wykorzystuje się ciecierzycę, ale np. woda po fasoli też świetnie się sprawdzi. Nazwa pochodzi o połączenia dwóch łacińskich słów aqua - woda oraz faba - fasola.
Woda po cieciorce jest wegańskim odpowiednikiem białka jajka. Dodatkowo da się ją ubić. Można więc wykorzystywać ją do wielu dań gdzie niezbędne jest jajko, białko lub nawet bita śmietana - do bez, ciast czy kremu czekoladowego.
Aquafaba - właściwości
Aquafaba jest niskokaloryczna, nadaje się wiec dla osób z nadwagą i na diecie redukcyjnej. Jest to bezglutenowy, wegański zamiennik jajka. W jej skład wchodzą jedynie skrobia i białko.
Woda po strączkach jest łatwa do spienienia, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w wegańskiej bezie. Dodatkowym plusem jest jej delikatny, prawie niewyczuwalny smak. Dzięki temu możemy ją doprawić według własnych upodobań.
Według naukowców i lekarzy aquafaba może mieć silne działanie antyoksydacyjne, nie zostało to jednak jeszcze oficjalnie potwierdzone.
Aquafaba - sprawdzone przepisy
Przepis na krem czekoladowy z aquafaby
- płyn z jednej puszki po ciecierzycy
- 100 g gorzkiej lub mlecznej czekolady
- 1 łyżka kakao
Czekoladę rozpuszczamy na parze. Aquafabę ubijamy ze szczyptom soli na wysokich obrotach. Do ubitej aqufaby wlewamy lekko ostudzoną czekoladę, cały czas mieszając. Na końcu dodajemy kakao i miksujemy jeszcze 2-3 minuty. Do pucharków wrzucamy sezonowe owoce i przykrywamy je musem czekoladowym.
Przepis na wegański majonez z aquafabą
Wegański majonez jest niezwykle prosty, wystarczy wykorzystać swój ulubiony przepis a jajko zamienić na aquafabę. Ja szczególnie polecam ten przepis:
- woda z jednej puszki po ciecierzycy
- 2 szklanki oleju
- łyżka musztardy
- łyżka octu winnego lub soku z cytryny
- sól czarna lub zwykła, świeżo mielony pieprz oraz cukier puder do smaku
Wszystkie składniki prócz oleju zblendować w wysokim i wąskim naczyniu. Można użyć klasycznej koncówki, ale najlepiej się sprawdzi koncówka do ubijania piany. Następnie powoli dolewamy olej, cały czas miksując. Jak majonez z gęstnieje dopraw do smaku. Gotowy sos można trzymać w lodówce 2-3 tygodnie.