Reklama

Leczenie alergii pokarmowej u niemowlęcia polega przede wszystkim na wyeliminowaniu z diety dziecka uczulających produktów i zastąpieniu ich zamiennikami.

Reklama

Alergia pokarmowa u niemowlaka w większości przypadków objawia się wypryskami na buzi, śluzem w stolcu, wymiotami oraz kolkami.

Ważne jest, aby w porę rozpoznać symptomy i udać się do lekarza, który po wykonaniu badań postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Alergia pokarmowa u niemowlaka – diagnoza

Diagnoza alergii pokarmowej u kilkumiesięcznego dziecka stawiana jest przede wszystkim na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego z rodzicami. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do wizyty.

Należy przygotować dokładne informacje na temat tego, jakie produkty spożywcze maluch przyjmował, po których z nich i jak objawia się alergia. Jak długo utrzymują się symptomy i jaka jest ich specyfika (np. natężenie zmian skórnych, częstotliwość kolek, rodzaj wypróżnień itp.) Istotna jest też wiedza na temat alergii w bliższej rodzinie. Mimo że mechanizm reakcji alergicznej jest zawsze taki sam to już jej przebieg może przybierać bardzo różne formy, które nierzadko z trudnością dają pełny obraz uczulenia na daną substancję. Dlatego obserwujmy dziecko szczególnie wtedy, gdy któreś z rodziców jest alergikiem. Diagnoza opiera się również na wynikach badań. Jeżeli rodzice nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego, koszt badań może wynieść około 500 zł.

Alergia pokarmowa u niemowlaka – leczenie i środki ostrożności

Po zidentyfikowaniu alergenu i postawieniu diagnozy lekarz ustala specjalną dietę eliminującą czynnik uczulający z jadłospisu, zastępując go bezpiecznym zamiennikiem, jeśli jest to konieczne. Prawidłowo stosowana dieta nie powoduje niedoborów składników odżywczych zapewniając harmonijny rozwój dziecka przez kolejne lata życia. Zdarza się – szczególnie w przypadku alergii krzyżowych (uczulenie np. na krowie mleko i pyłki), że oprócz właściwego sposobu odżywiania, niezbędne jest też stosowanie środków farmakologicznych.

W trakcie leczenia prowadzone są próby odczulające polegające na podawaniu niewielkich ilości alergenu. Dzięki takim działaniom można zapobiec np. wstrząsowi anafilaktycznemu w momencie, gdy dziecko przypadkowo zje np. orzeszek ziemny na który jest uczulone. Alergia pokarmowa w wieku niemowlęcym często ustępuje samoistnie około 4-5 roku życia.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama