17 czerwca w Warszawie odbywa się Parada Równości - coroczne wielkie święto dla społeczności LGBT+, która tego dnia wychodzi na ulicę m.in. po to, by walczyć o swoje prawa. Wśród postulatów marszu są m.in. ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem, małżeństwa i związki partnerskie jako prawo każdego obywatela oraz rzetelna edukacja, także seksualna czy wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści. Więcej - tutaj.

Reklama

Istotną kwestią dla społeczności LGBT+ są publiczne coming outy znanych i lubianych. Przypominamy te najgłośniejsze w ostatnich latach.

Najgłośniejsze coming outy ostatnich lat

Lista znanych polskich gejów i lesbijek z roku na rok jest coraz dłuższa. Od lat są na niej m.in. Jacek Poniedziałek, Michał Piróg, Robert Biedroń, Tomasz Raczek, Michał Kwiatkowski czy Katarzyna Adamik. W ostatnich latach najgłośniejszego medialnego coming outu dokonał Andrzej Piaseczny. W maju 2021 roku przy okazji wydania nowej płyty "50/50" opowiadał w Radiu Zet o piosence "Miłość", opowiadającej o miłości do mężczyzny:

Tak, to jest piosenka o mnie. Mówię o tym z uśmiechem.

Piaseczny jest w szczęśliwym związku od lat, jednak tożsamość jego ukochanego jest nieznana.

EastNews

Coming out Qczaja, znanego trenera personalnego, infulencera i aktora, wiązał się z dramatycznym wyznaniem na temat swojej przeszłości - był ofiarą pedofila.

Zobacz także

Jestem dzieckiem, mam siedem lat, siedzę nagi w wannie a widząc krew ociekającą pomiędzy obolałymi pośladkami boję się jeszcze bardziej. Płacząc z bólu po cichu zmywam z siebie to czego nie zmyję do końca życia - ale jeszcze tego nie wiem, bo mam zaledwie siedem lat. Byłem dzieckiem, a siedząc w wannie zmywałem z siebie zapach pedofila który zgasił moje dzieciństwo tak, jak gasi się niedopałek o asfalt. Zastanawiasz się kim był? Nie miał twarzy potwora... Przyjaciel rodziny, podrywacz kobiet, co niedzielę chodził do kościoła, a w drodze powrotnej często nas odwiedzał - napisał wówczas na Instagramie Daniel.

Qczaj jest dziś w szczęśliwym związku z młodszym o 9 lat tancerzem, Tomaszem Nakielskim.

EastNews

W 2019 roku coming outu dokonał aktor, Paweł Tomaszewski - znany m.in. z seriali "Hotel 52", "Na dobre i na złe" czy "Ojciec Mateusz":

Lgbt to ja, nie mam zamiaru tatuować sobie tego na czole. Ta przynależność tylko częściowo definiuje mojego człowieka. Ważne co masz w głowie, czy masz talent i coś pięknego w sobie• nie jestem pierwszą homoseksualną osobą w mojej rodzinie. w naszym rodzie. ale być może pierwszą, która ma odwagę mówić o sobie i żyć godnie i w prawdzie bez uciekania w nałogi, fikcyjne małżeństwa czy funkcje społeczne - pisał na swoim Instagramie.

EastNews

Na początku 2020 roku, w wieku 100 lat legendarny aktor, Witold Sadowy, w dokumencie TVP Kultura o jego życiu i twórczości wyznał, że jest gejem:

Nie ożeniłem się, nie miałem dzieci i tego właściwie żałuję. Urodziłem się inny. Jestem gejem. Teraz powiedziałem wszystko jak na spowiedzi - wyznał Sadowy.

Gwiazdor zmarł kilka miesięcy później, w listopadzie 2020 roku.

EastNews

W 2022 roku coming outu dokonała także Marcjanna Lelek, gwiazda "M jak miłość". Aktorka opowiedziała wówczas o swoim związku z dziewczyną:

Pół roku temu zakochałam się w dziewczynie. Dotychczas spotykałam się tylko z chłopcami, ale w sumie zawsze spodziewałam się, że to może mi się przydarzyć no i w końcu spotkałam dziewczynę tak zachwycającą, że mnie trafiło i trzyma. Long story short powiedziałam jej o tym i zapytałam czy będzie ze mną chodzić i się zgodziła. Był to ekscytujący i nieskomplikowany czas, nie musiałyśmy się jakoś szczególnie przełamywać, zakochanie na tych zasadach co zawsze.

Piętka Mieszko/AKPA

Media w ostatnich latach rozpisywały się również o coming outach Michała Rudasia, wróżbity Macieja czy Patryka Rybarskiego.

Reklama

Zobacz także: Oto najprzystojniejsi polscy kawalerowie. Im nie spieszy się do ślubu!

Artur Zawadzki/REPORTER
Reklama
Reklama
Reklama