Koronawirus w Polsce - najmłodszy pacjent ma 7 miesięcy

Czy wszyscy powinniśmy nosić maseczki? W Czechach już są obowiązkowe!

Koronawirus w Polsce - najmłodszy pacjent ma 7 miesięcy

Czy w związku z epidemią koronawirusa powinniśmy nosić maseczki ochronne? Dr Piotr Gryglas, znany kardiolog i internista, pojawił się w "Dzień Dobry TVN" i skomentował decyzję władz Czech, które wprowadziły nakaz zakrywania ust i nosa. Czy według lekarza w Polsce również powinniśmy stosować podobne środki ostrożności? Według dr Piotra Gryglasa tak! Specjalista w programie "Dzień Dobry TVN" powiedział, dlaczego powinniśmy zacząć nosić maseczki ochronne.

Zobacz także: Przerażający skutek koronawirusa. Pielęgniarka pokazała szokujące zdjęcie!

Noszenie maseczek ochronnych 

W Polsce już od kilku tygodni wszyscy zastanawiają się, czy w czasie kiedy panuje koronawirus, powinniśmy nosić maseczki ochronne. Wielu specjalistów mówi, że osoby zdrowe nie muszą nosić specjalnych masek, a Polacy niepotrzebnie wykupili wszystkie ich zapasy w aptekach. Niestety, szybko się okazało, że maseczek brakuje również w szpitalach.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Biedronka wprowadza zmiany, będzie jak w szpitalu!

Ale czy osoby, które mają już w swoich domach maseczki powinny je teraz nosić? Dr Piotr Gryglas komentując zalecenia władz Czech przyznał, że według niego w obecnej chwili, kiedy nie wiemy, czy nie jesteśmy zarażeni, możemy, a nawet powinniśmy nosić maseczki ochronne!

Ja bym się skłaniał do czeskiego stylu z uwagi na to, że zakaźność tego wirusa jest bardzo duża (...) jeżeli my nie wiemy już dzisiaj, kto jest zakażony, a populacja zakażonych rośnie dramatycznie, to w takim układzie osoba która nie wie czy jest zakażona czy jest z kontaktu, powinna nosić maseczkę ponieważ wtedy nie stwarza zagrożenia, albo mniejsze zagrożenie dla innych. (...) jednak kiedy kichamy, mówimy, a jesteśmy w środowisku ludzkim i nie wiemy, że rozsiewamy wirusa, to automatycznie możemy innych zakażać i teraz noszenie takiej maseczki w tramwaju, w autobusie, metrze, małych pomieszczeniach jest zasadne, bo może to być osoba zakaźna - mówił dr Piotr Gryglas w "Dzień Dobry TVN".

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Zamknięte szkoły i przedszkola. Rodzice mogą liczyć na zasiłek opiekuńczy? Komu przysługuje?

Dr Pior Gryglas zwracał jednak uwagę na to, jak bezpiecznie zakładać i zdejmować maseczkę. Przed założeniem maseczki należy zdezynfekować ręce. Maseczkę nosimy jak najkrócej, a później zdejmujemy ją, zachowując środki ostrożności.

Wracamy do domu, myjemy ręce, sterylizujemy środkiem dezynfekującym dotykamy do zewnętrznych części maseczki, przygotowujemy sobie wcześniej torebkę foliową żeby móc bezpiecznie ją wyrzucić, nie dotykając jej [materiału, który zasłania usta i nos przyp red.] - mówił lekarz.

Co o tym sądzicie?

Zobacz także: Koronawirus w Polsce: bliscy żegnają zmarłego lekarza z Kielc, poruszający nekrolog

Przypominamy, że do tej pory w Polsce zdiagnozowano już 325 przypadków zakażenia koronawirusem - pięć osób zmarło. 

Zobacz także: Grupa krwi a ryzyko zachorowania na koronawirusa! Osoby z którą grupą krwi są najbardziej narażone?

Nosicie maseczki ochronne? Zobaczcie, co o maseczkach w "Dzień Dobry TVN" mówił dr Piotr Gryglas.

 

 

Pandemia koronawirusa
EastNews

W Polsce do tej pory potwierdzono 325 przypadków koronawirusa.

Koronawirus w Polsce. Sytuacja w szpitalach
East News

 

Więcej na temat Dzień Dobry TVN koronawirus
Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17