Party Stories
Magdalena Narożna w zielonej sukience
Koronawirus w Polsce - najmłodszy pacjent ma 7 miesięcy
Newsy

Czy wszyscy powinniśmy nosić maseczki? W Czechach już są obowiązkowe!

Czy w związku z epidemią koronawirusa powinniśmy nosić maseczki ochronne?

Czy w związku z epidemią koronawirusa powinniśmy nosić maseczki ochronne? Dr Piotr Gryglas, znany kardiolog i internista, pojawił się w "Dzień Dobry TVN" i skomentował decyzję władz Czech, które wprowadziły nakaz zakrywania ust i nosa. Czy według lekarza w Polsce również powinniśmy stosować podobne środki ostrożności? Według dr Piotra Gryglasa tak! Specjalista w programie "Dzień Dobry TVN" powiedział, dlaczego powinniśmy zacząć nosić maseczki ochronne.

Zobacz także: Przerażający skutek koronawirusa. Pielęgniarka pokazała szokujące zdjęcie!

"Dzień Dobry TVN": Paulina Krupińska zaliczyła sporą wpadkę na żywo! Nie zdążyła przedstawić wymarzonego gościa!

Noszenie maseczek ochronnych 

W Polsce już od kilku tygodni wszyscy zastanawiają się, czy w czasie kiedy panuje koronawirus, powinniśmy nosić maseczki ochronne. Wielu specjalistów mówi, że osoby zdrowe nie muszą nosić specjalnych masek, a Polacy niepotrzebnie wykupili wszystkie ich zapasy w aptekach. Niestety, szybko się okazało, że maseczek brakuje również w szpitalach.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Biedronka wprowadza zmiany, będzie jak w szpitalu!

Ale czy osoby, które mają już w swoich domach maseczki powinny je teraz nosić? Dr Piotr Gryglas komentując zalecenia władz Czech przyznał, że według niego w obecnej chwili, kiedy nie wiemy, czy nie jesteśmy zarażeni, możemy, a nawet powinniśmy nosić maseczki ochronne!

Ja bym się skłaniał do czeskiego stylu z uwagi na to, że zakaźność tego wirusa jest bardzo duża (...) jeżeli my nie wiemy już dzisiaj, kto jest zakażony, a populacja zakażonych rośnie dramatycznie, to w takim układzie osoba która nie wie czy jest zakażona czy jest z kontaktu, powinna nosić maseczkę ponieważ wtedy nie stwarza zagrożenia, albo mniejsze zagrożenie dla innych. (...) jednak kiedy kichamy, mówimy, a jesteśmy w środowisku ludzkim i nie wiemy, że rozsiewamy wirusa, to automatycznie możemy innych zakażać i teraz noszenie takiej maseczki w tramwaju, w autobusie, metrze, małych pomieszczeniach jest zasadne, bo może to być osoba zakaźna - mówił dr Piotr Gryglas w "Dzień Dobry TVN".

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Zamknięte szkoły i przedszkola. Rodzice mogą liczyć na zasiłek opiekuńczy? Komu przysługuje?

Dr Pior Gryglas zwracał jednak uwagę na to, jak bezpiecznie zakładać i zdejmować maseczkę. Przed założeniem maseczki należy zdezynfekować ręce. Maseczkę nosimy jak najkrócej, a później zdejmujemy ją, zachowując środki ostrożności.

Wracamy do domu, myjemy ręce, sterylizujemy środkiem dezynfekującym dotykamy do zewnętrznych części maseczki, przygotowujemy sobie wcześniej torebkę foliową żeby móc bezpiecznie ją wyrzucić, nie dotykając jej [materiału, który zasłania usta i nos przyp red.] - mówił lekarz.

Co o tym sądzicie?

Zobacz także: Koronawirus w Polsce: bliscy żegnają zmarłego lekarza z Kielc, poruszający nekrolog

Przypominamy, że do tej pory w Polsce zdiagnozowano już 325 przypadków zakażenia koronawirusem - pięć osób zmarło. 

Zobacz także: Grupa krwi a ryzyko zachorowania na koronawirusa! Osoby z którą grupą krwi są najbardziej narażone?

Nosicie maseczki ochronne? Zobaczcie, co o maseczkach w "Dzień Dobry TVN" mówił dr Piotr Gryglas.

 

 

Pandemia koronawirusa
EastNews

W Polsce do tej pory potwierdzono 325 przypadków koronawirusa.

Koronawirus w Polsce. Sytuacja w szpitalach
East News

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Jak skutecznie chronić się przed koronawirusem
East News
Newsy
Mycie rąk to nie wszystko. Jak skutecznie chronić się przed koronawirusem?

Pandemia koronawirusa sparaliżowała świat. Decyzją polskiego rządu zamknięte zostały granice, wszystkie placówki oświatowe, galerie handlowe, teatry, muzea i wiele firm. Odwołano międzynarodowe loty oraz połączenia kolejowe. Mnóstwo osób udało się na przymusowy urlop, a Ministerstwo Zdrowia apeluje o pozostanie w domach. Jednak jak ochronić się przed rozprzestrzeniającym się koronawirusem, jeżeli będziemy zmuszeni opuścić swoje bezpieczne mieszkania?  Należy nie zapomnieć o częstym myciu rąk, a jeżdżąc komunikacją publiczną warto mieć na dłoniach rękawiczki. Obejrzyj nasze wideo, aby dowiedzieć się jak prawidłowo należy ściągać rękawiczki, aby nie doszło do potencjalnego zakażenia. Dowiesz się również, kiedy konieczne jest użycie maseczki oraz jak prawidłowo jej używać.  Zobacz także:  Koronawirus w Polsce. Dramatyczny wpis ratowników medycznych z Warszawy! "Przyjęli zgłoszenie, z którego nie wynikało..." Jak bezpiecznie chronić się bez koronawirusem? Poznaj sposoby.   

East News
Newsy
Rząd wprowadza obowiązek zakrywania nosa i ust! Sprawdź od kiedy i gdzie możesz kupić maseczki
Noszenie maseczek jest obowiązkowe! W jakich marketach można je kupić?

W związku z szybko narastającą liczbą osób zakażonych koronawirusem w Polsce rząd wprowadza kolejne zmiany i obostrzenia przed świętami wielkanocnymi. Jednym z nich jest nakaz zakrywania nosa i ust dla wszystkich przebywających w przestrzeni publicznej. Do tej pory w Polsce nie było takiego obowiązku, mimo że w wielu krajach był on wprowadzany już na dużo wcześniejszym etapie walki z koronawirusem. Jak poinformował minister zdrowia, obowiązek ten  wejdzie w życie dopiero po świętach - od czwartku 16 kwietnia . Do tego czasu każdy powinien zdążyć kupić maseczki ochronne lub je samodzielnie uszyć . W ostateczności usta i nos można zakrywać hustą. Noszenie maseczek w Polsce jest obowiązkowe! Do tej pory zdania specjalistów na temat obowiązku noszenia maseczek ochronnych były mocno podzielone. Sam Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, podkreślał, że najważniejsze jest przede wszystkim mycie i dezynfekowanie rąk, a noszenie maseczek przez osoby zdrowe nie jest koniecznością. Teraz najwyraźniej pojawił się zwrot w tej sprawie i rząd wprowadził obowiązek zakrywania ust i nosa (noszenia maseczek ochronnych) dla wszystkich. Od przyszłego czwartku, 16 kwietnia będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.  W jakich marketach można kupić maseczki ochronne i ile kosztują? Maseczki ochronne są już dostępne na rynku. Za maseczkę jednorazową zapłacimy w aptekach między 6,50 a 25 zł. Dostępne są też maseczki wielorazowe, które powinny być wyprane po każdym użyciu i ich koszt zaczyna się od 8 zł. Maseczki ochronne kupimy też w popularnych dyskontach, np. w Biedronce dostaniemy je w trzypaku. Za takie opakowanie zapłacimy 14,99 zł. W sieci jest też mnóstwo pomysłów na to, jak można samodzielnie zrobić maseczkę ochronną z produktów, które każdy z nas ma w domu....

Marcelina Zawadzka w masce i skórzanej kurtce
Newsy
W jakich sytuacjach można zdjąć maseczkę w miejscu publicznym? Wtedy na pewno nie dostaniesz mandatu!
Wiemy, kiedy można zdjąć maseczkę i nie zapłacimy mandatu! Kiedy można zdjąć maseczkę na dworze?

Od połowy kwietnia w całej Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, jednak są sytuacje, w których możemy zdjąć maseczkę ochronną, nie obawiając się wysokiego mandatu! Zobaczcie, kto nie musi nosić maseczki! To całkiem spora grupa osób… Kiedy można zdjąć maseczkę ochronną w miejscu publicznym? Od 16 kwietnia zgodnie z rozporządzeniem rządu, które ogłosił minister zdrowia, Łukasz Szumowski, w przestrzeni publicznej zasłaniamy usta i noc, aby chronić siebie wzajemnie przed potencjalnym zarażeniem koronawirusem , który najszybciej przenosi się drogą kropelkową. Jednak nawet będąc w miejscu publicznym są sytuacje, kiedy możemy zdjąć maseczkę ochronną lub inną osłonę twarzy. Dotyczy to między innymi rozmowy z osobą niesłyszącą . Kolejny przypadek dotyczy sytuacji, kiedy chcemy się napić w miejscu publicznym , wtedy możemy zdjąć maseczkę w bezpieczny sposób, a potem niezwłocznie ją założyć!  Nie trzeba też nakładać maseczki podczas spaceru w lesie. Nie nosimy jej również na balkonie, tarasie czy we własnym ogródku działkowym (na części wspólnej trzeba  już zakrywać nos i usta).  Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki ochronnej? Z noszenia maseczek ochronnych są zwolnione dzieci do lat 4. i niektórzy dorośli. Zobaczcie, kto nie musi nosić maseczki ochronnej w przestrzeni publicznej bez obawy, że na razi się na wysoki mandat: dzieci do 4. roku życia osoby z chorobami płuc np. chorzy na astmę  rodzina poruszająca się jednym samochodem, jeśli mieszka ze sobą rolnicy wykonujący prace na roli duchowni podczas sprawowania obrzędów religijnych kierowcy zawodowi, w przypadku jeśli od pasażerów oddziela ich inna przesłona Kto może poprosić nas o zdjęcie...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner