Szkoły, przedszkola i żłobki w całej Polsce zostają zamykane ze względów bezpieczeństwa na dwa tygodnie. Stale zwiększa się liczba osób zarażonych koronawirusem, a jeszcze więcej zostało poddanych kwarantannie lub miało kontakt z zakażonymi. Z obawy przed powtórzeniem w Polsce dramatycznej sytuacji, jaka ma miejsce we Włoszech, placówki edukacyjne zostają zamknięte, aby w ten sposób przyczynić się do zatrzymania rozprzestrzeniania koronawirusa.

Reklama

Dla rodziców to spory problem, bo muszą zapewnić dzieciom opiekę na czas, kiedy szkoły i przedszkola są zamknięte. Jakie mają prawa w tej sytuacji? Czy mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego i na jakich zasadach? Komu przysługuje taki zasiłek?

Co to jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje każdemu rodzicowi, którego dziecka nie ukończyło 8. roku życia i wynosi 80% wynagrodzenia. Przysługuje on osobom zatrudnionym na umowę o pracę oraz prowadzącym działalność gospodarczą, którzy płacą dobrowolną składkę chorobową. Zasiłek wypłacany jest jednemu z rodziców, który złoży wniosek do ZUS.

W ciągu roku rodzice mogą wykorzystać maksymalnie 60 dni opieki nad dzieckiem. Z zasiłku opiekuńczego można skorzystać w sytuacji, kiedy szkoła, przedszkole lub żłobek zostaje niespodziewanie zamknięty. Tak, jak ma to miejsce w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia związanego z koronawirusem.

Jaki druk wypełnić w przypadku ubiegania się o zasiłek opiekuńczy?

Rodzice zatrudnieni na umowę o pracę składają pracodawcy druk ZUS Z-15A wraz z oświadczeniem o zamknięciu placówki. Z kolei osoby prowadzące działalność gospodarczą dostarczają do ZUS druk Z-3b, pracownicy na etacie Z-3, a osoby zatrudnione na umowę-zlecenie Z-3a.

Zobacz także

14 dni wolnego dla rodziców na podstawie specustawy w sprawie koronawirusa!

W związku z epidemią koronawirusa rząd w Polsce przyjął specustawę, która reguluje kwestię zamkniętych placówek edukacyjnych. Na jej podstawie rodzice otrzymują dodatkowe 14 dni na opiekę nad dzieckiem do 8. roku życia w przypadku niespodziewanego zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka.

Zasiłek przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, ale nie wypłaca się go obojgu rodzicom, jest to zasiłek przysługujący jednemu z pracujących rodziców, który sprawuje opiekę – powiedziała minister pracy Marlena Maląg.

To oznacza, że łącznie rodzice mogą wykorzystać aż 74 dni na opiekę nad dzieckiem płatnych 80% podstawowego wynagrodzenia.

W przypadku starszych dzieci rodzic dysponuje jedynie 2 dniami na opiekę, potem jest już zmuszony korzystać z urlopu.

Zobacz także: Premiera filmu z Julią Wieniawą odwołana przez koronawirus!

East News

Koronawirus w Polsce. Konferencja Łukasza Szumowskiego i Mateusza Morawieckiego

EastNews

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama