Szkoły zamknięte z powodu koronawirusa
East News
Newsy

Koronawirus w Polsce. Zamknięte szkoły i przedszkola. Rodzice mogą liczyć na zasiłek opiekuńczy? Komu przysługuje?

Jakie prawa mają rodzice, kiedy szkoły i przedszkola zostają zamknięte? Podpowiadamy, jaki druk należy wypełnić!

Szkoły, przedszkola i żłobki w całej Polsce zostają zamykane ze względów bezpieczeństwa na dwa tygodnie. Stale zwiększa się liczba osób zarażonych koronawirusem, a jeszcze więcej zostało poddanych kwarantannie lub miało kontakt z zakażonymi. Z obawy przed powtórzeniem w Polsce dramatycznej sytuacji, jaka ma miejsce we Włoszech, placówki edukacyjne zostają zamknięte, aby w ten sposób przyczynić się do zatrzymania rozprzestrzeniania koronawirusa.

Dla rodziców to spory problem, bo muszą zapewnić dzieciom opiekę na czas, kiedy szkoły i przedszkola są zamknięte. Jakie mają prawa w tej sytuacji? Czy mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego i na jakich zasadach? Komu przysługuje taki zasiłek?

Natalia Kukulska szczerze o nauczaniu zdalnym w dobie pandemii koronawirusa "Moja córka marzy o powrocie do szkoły"

Co to jest zasiłek opiekuńczy i  komu przysługuje? 

Zasiłek opiekuńczy przysługuje każdemu rodzicowi, którego dziecka nie ukończyło 8. roku życia i wynosi 80% wynagrodzenia. Przysługuje on osobom zatrudnionym na umowę o pracę oraz prowadzącym działalność gospodarczą, którzy płacą dobrowolną składkę chorobową. Zasiłek wypłacany jest jednemu z rodziców, który złoży wniosek do ZUS.

W ciągu roku rodzice mogą wykorzystać maksymalnie 60 dni opieki nad dzieckiem. Z zasiłku opiekuńczego można skorzystać w sytuacji, kiedy szkoła, przedszkole lub żłobek zostaje niespodziewanie zamknięty. Tak, jak ma to miejsce w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia związanego z koronawirusem.

Jaki druk wypełnić w przypadku ubiegania się o zasiłek opiekuńczy?

Rodzice zatrudnieni na umowę o pracę składają pracodawcy druk ZUS Z-15A wraz z oświadczeniem o zamknięciu placówki. Z kolei osoby prowadzące działalność gospodarczą dostarczają do ZUS druk Z-3b, pracownicy na etacie Z-3, a osoby zatrudnione na umowę-zlecenie Z-3a. 

14 dni wolnego dla rodziców na podstawie specustawy w sprawie koronawirusa!

W związku z epidemią koronawirusa rząd w Polsce przyjął specustawę, która reguluje kwestię zamkniętych placówek edukacyjnych. Na jej podstawie rodzice otrzymują dodatkowe 14 dni na opiekę nad dzieckiem do 8. roku życia w przypadku niespodziewanego zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka.

Zasiłek przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, ale nie wypłaca się go obojgu rodzicom, jest to zasiłek przysługujący jednemu z pracujących rodziców, który sprawuje opiekę – powiedziała minister pracy Marlena Maląg. 

To oznacza, że łącznie rodzice mogą wykorzystać aż 74 dni na opiekę nad dzieckiem płatnych 80%  podstawowego wynagrodzenia.

W przypadku starszych dzieci rodzic dysponuje jedynie 2 dniami na opiekę, potem jest już zmuszony korzystać z urlopu.

Zobacz także:  Premiera filmu z Julią Wieniawą odwołana przez koronawirus! 

koronawirus
East News

Koronawirus w Polsce. Konferencja Łukasza Szumowskiego i Mateusza Morawieckiego

Koronawirus w Polsce. Konferencja Łukasza Szumowskiego i Mateusza Morawieckiego
EastNews

 

Zobacz także
Koronawirus w Polsce. Konferencja Łukasza Szumowskiego i Mateusza Morawieckiego

Koronawirus w Polsce! Już 25 osób zarażonych groźnym wirusem! Czy szkoły zostaną zamknięte?

Ewa Farna z telefonem.jpg

Koronawirus w Polsce. Ewa Farna obawia się groźnego wirusa? Szczery komentarz artystki! 

 

Chłopiec w okularach
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Kto może dostać zasiłek opiekuńczy na dziecko?
Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje osobie, która opiekuje się chorym dzieckiem, jeśli ze względu na opiekę nad nim nie może pracować. Można go także otrzymać, gdy nastąpi nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły. Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć wniosek do ZUS.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje osobie, która opiekuje się chorym dzieckiem, jeśli ze względu na opiekę nad nim nie może pracować. Można go także otrzymać, gdy nastąpi nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły. Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć wniosek do ZUS. Zasiłek opiekuńczy na dziecko: warunki otrzymania Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje, gdy: Konieczna jest opieka nad dzieckiem w wieku do 8. lat w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły . Zamknięcie tych placówek jest uważane za nieprzewidziane również wtedy, gdy rodzic został o takim zamknięciu powiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed tym zamknięciem, Rodzic, który stale opiekuje się dzieckiem, zachorował , co uniemożliwia mu sprawowanie tej opieki, Konieczna jest opieka nad dzieckiem chorym do ukończenia przez nie 14. roku życia, Niezbędna jest opieka nad dzieckiem chorym które ukończyło 14. rok życia, pod warunkiem, że mieszka ono z osobą wnioskującą o otrzymanie zasiłku. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia z pracy z powodu opieki nad chorym lub pozbawionym opieki dzieckiem, jednak nie dłużej niż za 60 dni w roku, jeśli opieka dotyczy dziecka zdrowego do lat 8., lub chorego do lat 14. Okres ten nie może trwać dłużej niż przez 14 dni w roku , jeśli opieka sprawowana jest nad dzieckiem powyżej 14. roku życia. Zasiłek opiekuńczy na dziecko: kto może dostać Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, na umowie zlecenia, wykonującym pracę nakładczą, prowadzącym działalność gospodarczą . Przysługuje wszystkim osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Można otrzymać zasiłek opiekuńczy, zarówno na własne dzieci, jak i dzieci przysposobione, dzieci małżonka lub dzieci...

Dzieci nie wrócą do szkoły w tym roku?! Do kiedy szkoły będą zamknięte przez koronawirusa? Mamy komentarz
East News
Newsy
Do kiedy rodzice mogą liczyć na zasiłek opiekuńczy? Pojawiła się konkretna data! 
Do kiedy rodzice mogą liczyć na zasiłek opiekuńczy? Pojawiła się konkretna data! 

Do kiedy będzie wypłacany dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Są najnowsze rozporządzenia dotyczące tarczy antykryzysowej! Podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych z udziałem przedstawicieli władz poinformowano, że szkoły, przedszkola i żłobki będą zamknięte przez kolejne tygodnie, aż do 24 maja. Tuż po spotkaniu prasowym okazało się jednak, że zasiłek opiekuńczy został przedłużony tylko do 3 maja. Później Mateusz Morawiecki wytłumaczył, że rodzice będą mogli korzystać z zasiłku nawet po tym terminie- premier nie sprecyzował jednak do kiedy. Teraz wszystko stało się jasne! Padła konkretna data! Do kiedy zasiłek opiekuńczy? Zaledwie kilka dni temu premier poinformował, że rodzice najmłodszych dzieci od 6 maja będą mogli wrócić do pracy i skorzystać z opieki w żłobkach i przedszkolach- szybko okazało się, że decyzję o otwarciu placówek mają podjąć samorządy- jak już wiemy, wiele z nich nie zamierza otwierać żłobków i przedszkoli we wskazanym przez władze terminie. Teraz wiadomo jednak, że rodzice wciąż mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego! Jak czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych okres dodatkowego zasiłku o którym wcześniej wspominał Mateusz Morawiecki został wydłużony dokładnie do 24 maja! Okazuje się, że przedłużenie dodatkowego zasiłku z 4 do 24 maja będzie kosztować państwo ok. 2,84 mln złotych.  Przypominamy, że z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą również korzystać rodzice, którzy pomimo otwarcia żłobka czy przedszkola zdecydowali zostać z dzieckiem w domu.  Zobacz także:   Powrót dzieci do szkół jeszcze przed wakacjami? Minister edukacji zabrał głos! Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobierać nie dłużej niż do 24 maja.  

Podpisywanie dokumentów
©psphotography/Fotolia
Styl życia
Jakie zasiłki z ubezpieczenia społecznego można uzyskać?
Zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane są w razie choroby lub macierzyństwa osoby ubezpieczonej bądź członka jej rodziny, a także na pokrycie kosztów pogrzebu osoby ubezpieczonej lub mającej prawo do świadczeń z ZUS. Przysługują one na różne okresy i w różnej wysokości.

Zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane są w razie choroby lub macierzyństwa osoby ubezpieczonej bądź członka jej rodziny, a także na pokrycie kosztów pogrzebu osoby ubezpieczonej lub mającej prawo do świadczeń z ZUS. Przysługują one na różne okresy i w różnej wysokości. Zasiłki z ubezpieczenia społecznego Zasiłki z ubezpieczenia społecznego przysługują osobom odprowadzającym składki na te ubezpieczenia bądź ich rodzinom. Niektóre przysługują od początku podlegania ubezpieczeniu , niektóre dopiero po pewnym czasie opłacania składek. Zasiłki przysługują w różnym wymiarze , będącym przede wszystkim procentem podstawy wymiaru zasiłku, zależnej od wynagrodzenia pracownika. Zasiłek chorobowy Zasiłek chorobowy przysługuje osobom, które stały się niezdolne do pracy. Przysługuje od 34. dnia choroby, bowiem wcześniej wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe przez pracodawcę. W przypadku osób które ukończyły 50 lat – od 15. dnia choroby. Aby otrzymać ten zasiłek, co do zasady trzeba podlegać ubezpieczeniu przez 30 dni, jeśli ubezpieczenie jest obowiązkowe i 90 dni – jeśli ubezpieczenie jest dobrowolne. Przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, włącznie z dniami wolnymi, do 182 dni, a jeśli choroba przypada na okres ciąży lub spowodowana jest gruźlicą – do 270 dni. Zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru, a w razie pobytu w szpitalu – 70%. 100% podstawy wymiaru przysługuje kobietom w ciąży oraz osobom, które chorują wskutek wypadku przy pracy bądź w drodze do pracy lub poddają się badaniom i zabiegom przewidzianym dla dawców tkanek i narządów. Świadczenie rehabilitacyjne Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje choremu, który wyczerpał prawo do pobierania zasiłku chorobowego, a choć wciąż jest niezdolny do wykonywania pracy, to rokuje poprawę stanu zdrowia. Przysługuje nie dłużej niż przez 12...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner