Księżniczka Anna w czarnej stylizacji
JOHN THYS/AFP
Newsy

Księżniczka Anna kończy 71 lat. Dlaczego jest nazywana "największą buntowniczką" w rodzinie królewskiej?

Księżniczka Anna 15 sierpnia świętuje swoje urodziny. Choć na co dzień nie jest na świeczniku, tak, jak pozostali członkowie rodziny królewskiej, to jednak teraz zrobiło się o niej głośno za sprawą konfliktu z księciem Harrym.

Zawsze była najmniej popularnym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej. Z dala od mediów i dworskiego blichtru. Księżniczka Anna nie ma charyzmy księżnej Diany ani wdzięku Kate Middleton, żyła w cieniu królowej Elżbiety II i starszego brata, Karola. Teraz jednak zrobiło się o niej głośno za sprawą konfliktu z księciem Harrym.

Anna miała komentować kolor skóry jego syna Archiego (o czym Harry i Meghan opowiedzieli w wywiadzie udzielonym Oprah Winfrey, który szerokim echem odbił się w światowych mediach) i odradzać bratankowi ślub z Meghan Markle. Mimo zarzutów o rasizm, królowa ponoć właśnie Annie chce powierzyć część obowiązków Harry’ego, w tym zwierzchnictwo nad jego ukochaną Królewską Piechotą Morską. Brzmi jak zemsta? Księżniczka Anna nigdy nie lubiła bawić się w dworskie intrygi, robiła to, co chciała. Nie bez powodu nazywano ją największą buntowniczką w rodzinie królewskiej.

Zobacz także: Meghan Markle w wywiadzie dla Oprah Winfrey: "Mój syn nie jest księciem przez rasizm rodziny królewskiej"

Księżniczka Anna z Meghan Markle
Rex Features/East News

Wpadki na ślubach w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Oby Harry nie powtórzył tego, co przy ołtarzu zrobiła księżna Diana!

Księżniczka Anna - ukochana córeczka tatusia

Księżniczka Anna od początku była ulubienicą swojego ojca. Gdy Filip zobaczył ją tuż po urodzeniu w 1950 roku, miał powiedzieć, że jest „najsłodszą dziewczynką”. A kiedy dwa lata wcześniej na świecie pojawił się Karol, mąż królowej Elżbiety II porównał go do… puddingu śliwkowego!

Księżniczka Anna szybko przekonała się, że nie interesują jej suknie ani bale (jest symbolem modowych wpadek na brytyjskim dworze), za to kocha jazdę konną. Sukcesy przyszły błyskawicznie, choć nie obyło się bez poważnych kontuzji. Do historii przeszedł jej upadek z konia podczas mistrzostw Europy w Kijowie w maju 1973 roku. Córka królowej Elżbiety II złamała wówczas obojczyk i musiała wycofać się z zawodów. Wydarzenie to było na tyle głośne, że Agnieszka Osiecka swoją piosenkę zatytułowaną „Kolega maj” (śpiewały Maryla Rodowicz i Ewa Bem) zaczęła od słów: „I znów księżniczka Anna spadła z konia. To znak, że przybył nasz kolega maj”.

Księżniczka Anna przygotowuje się do jazdy konnej
Allstar Picture Library/East News

Anna jako pierwsza członkini rodziny królewskiej zakwalifikowała się na olimpiadę. Z letnich igrzysk w Montrealu w 1976 roku wyjechała bez medalu. Za to 26 lat później dostała upragniony krążek do rąk, ale tylko na chwilę. Dekorowała wtedy swoją córkę Zarę, która kocha konie tak samo jak Anna i jako pierwsza z dworu wywalczyła srebrny medal na olimpiadzie (w Londynie).

Zobacz także: Elżbieta II odpowiada na zarzuty Meghan i Harry'ego dotyczące rasizmu! "Cała rodzina jest zasmucona...”

Życie miłosne księżniczki Anny 

Wprawdzie cały świat pisał o romansach książąt Karola i Andrzeja, ale księżniczka Anna też ma na koncie zaskakujący związek. Jej wybrankiem był Andrew Parker-Bowles, pierwszy mąż Camilli Shand, wieloletniej kochanki Karola i największej rywalki księżnej Diany. Anna i Andrew poznali się w czerwcu 1970 roku, podczas Royal Ascot – corocznych wyścigów konnych organizowanych przez rodzinę królewską. Przystojny porucznik od razu zawrócił w głowie młodziutkiej księżniczce. Nie przeszkadzało jej to, że Andrew był już związany z Camillą. Cóż, jemu z kolei nie przeszkadzało, że Camilla romansowała z bratem Anny!

Nie było tajemnicą, że Andrew i Camilla mieli otwarty związek. Ostatecznie romans księżniczki i Parker-Bowlesa zakończył się w 1973 roku. On była katolikiem, ona córką zwierzchnika Kościoła anglikańskiego – w tamtych czasach brytyjski dwór nie pozwoliłby na takie „mieszane” małżeństwo. Czy Anna bardzo rozpaczała? Niekoniecznie. Jeszcze w tym samym roku wzięła ślub z Markiem Phillipsem, mistrzem olimpijskim w jeździectwie na igrzyskach w Monachium w 1972 roku.

Księżna Anna w dniu ślubu
EastNews

Cztery lata później na świat przyszedł ich syn Peter, a w 1981 roku Anna i Mark doczekali się córki Zary. Para książęca zdecydowała – jako pierwsza od kilkuset lat – że jej dzieci nie będą nosiły tytułów szlacheckich. Dzięki temu Zara i Peter mogą wieść w miarę zwyczajne życie. Peter, najstarszy wnuk królowej Elżbiety II, do 2010 roku pracował w Royal Bank of Scotland w Hongkongu. Zara z kolei podziela pasję rodziców – jeździła konno, odkąd skończyła trzy lata. Prywatnie związała się z rugbystą Michaelem Tindallem, mają trójkę dzieci. Peter w zeszłym roku poszedł w ślady matki – rozwiódł się. Małżeństwo księżniczki Anny i Phillipsa zakończyło się bowiem w 1992 roku. Powód? Mark zdradzał żonę, a ona nie zamierzała tego tolerować. Był to pierwszy rozwód w rodzinie królewskiej od czasów Henryka VIII! Księżniczka nie dostała rozwodu kościelnego, a po paru miesiącach rodzina królewska ogłosiła, że Anna zaręczyła się z Timothym Laurence’em, oficerem Royal Navy. Kilka dni później para była już po ślubie.

Księżniczka Anna
DAVID HARTLEY/REX

Księżniczka Anna była o włos od śmierci!

Księżniczka Anna zawsze unikała mediów. Pewnego dnia trafiła jednak na czołówki gazet wbrew swojej woli. 20 marca 1974 roku samochód, którym jechali księżniczka i jej mąż wraz z ochroną, został zatrzymany 400 metrów od pałacu Buckingham. Napastnik mierzył do auta z broni. Był nim cierpiący na schizofrenię Ian Ball.

Mężczyzna otworzył auto i próbował wyciągnąć księżniczkę. Anna opierała się, pomagał jej mąż. Ball postrzelił ochroniarza i kierowcę, którzy starali się go obezwładnić. W końcu udało się odebrać napastnikowi broń. Potem znaleziono list napisany przez Balla, z którego wynikało, że niedoszły porywacz zamierzał się domagać 2 mln funtów okupu za Annę. Chciał je przeznaczyć na… służbę zdrowia.

Królowa Elżbieta II zaprosiła do pałacu wszystkich, którzy ratowali jej córkę i uhonorowała ich odznaczeniami.

Medal jest od królowej, ale ja dziękuję jako matka Anny - powiedziała wówczas Elżbieta II.

Ball został skazany na dożywocie, trafił do zamkniętego zakładu dla psychicznie chorych.

Księżna Anna w młodości
EastNews

Policzek dla Harry’ego

Atak nie przeraził księżniczki. Nie bez powodu uchodzi za twardą kobietę, która nie ulega łatwo emocjom. Ale też Anna od lat poświęca się działalności charytatywnej, nie dbając o rozgłos. Założyła fundację zajmującą się opieką domową nad osobami chorymi psychicznie, do tego patronuje ponad 300 (!) organizacjom.

Księżniczkę uważa się za jednego z najbardziej pracowitych członków rodziny królewskiej. Najbliższe jej sercu są sprawy brytyjskiej piechoty morskiej. Być może dlatego królowa chciałaby, aby to właśnie ona przejęła od Harry’ego tytuł kapitana generalnego Royal Marines. Dla niego to prawdziwy policzek. Harry jest bardzo dumny z tego tytułu, który otrzymał od księcia Filipa, kiedy ten przechodził na emeryturę. Liczył na to, że babcia pozwoli mu częściowo nadal piastować to stanowisko, choć postanowił zrezygnować z pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej. Elżbieta II jednak nie pozostawiła wnukowi złudzeń. Co więcej, chce przekazać tytuł swojej córce. Annie, która podczas pogrzebu księcia Filipa nie zamieniła z Harrym nawet słowa. Czy 71-letnia księżniczka udowodni bratankowi, że prawo do buntu w rodzinie królewskiej ma tylko ona?

Księżniczka Anna w czarnej stylizacji
JOHN THYS/AFP

Książę Filip, pożegnanie
East News
Newsy
Kogo zaproszono na pogrzeb księcia Filipa? PEŁNA LISTA. Zabrakło ważnych członków rodziny
Kogo zaproszono na pogrzeb księcia Filipa? PEŁNA LISTA. Zabrakło ważnych członków rodziny

Trwa pogrzeb księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II, zmarłego w ostatni poniedziałek na zamku Windsor. W uroczystości bierze udział 30 osób , bliskich księcia i królowej. Jak podkreślają brytyjskie media, na pogrzebie brakuje jednak ważnych członków rodziny królewskiej. I wcale nie chodzi tylko o księżną Meghan . Brytyjskie media podały pełną listę zaproszonych na uroczystości gości. To oni pożegnają księcia Filipa w sobotę podczas ceremonii w kaplicy św. Jerzego . Za trumną dziadka idą m.in. książę William i Harry. Jednak nie stanęli obok siebie. Rozdzielił ich jeden z kuzynów. Zobacz także:   Królowa Elżbieta II będzie siedziała sama na pogrzebie Filipa. Oddzielą ją od rodziny? Lista uczestników pogrzebu księcia Filipa Oto lista żałobników, którzy biorą udział w uroczystości, ujawniona przez „Daily Mail”. 1. Królowa Elżbieta II , przez 73 lata żona księcia Filipa. 2. Książę Karol , syn pierworodny Filipa i Elżbiety II.  3. Księżna Kamila , druga żona Karola. 4. Książę William , wnuk Filipa, syn Karola i księżnej Diany. Drugi (po ojcu) w kolejce do tronu. 5. Księżna Kate , żona Williama. 6. Książę Harry , wnuk Filip, syn Karola i księżnej Diany. 6. w kolejce do tronu. 7. Książę Andrzej , 61-letni syn Filipa i królowej. 8. w kolejce do tronu. 8. Księżniczka Beatrycze , 32-letnia wnuczka Filipa, córka Andrzeja. 9. Edoardo Mapelli Mozzi , mąż Beatrycze, biznesmen. 10. Księżniczka Eugenia , 31-letnia wnuczka Filipa, młodsza córka Andrzeja. Sama została niedawno matką. 11. Jack Brooksbank , mąż Eugenii. 12. Książę Edward , 57-letni młodszy syn księcia Filipa. 12. w kolejce do tronu. 13. Zofia , żona księcia Edwarda 14. Ludwika Windsor , 17-letnia córka Edwarda i Zofii. 15....

Książę Harry i Meghan Markle
East News
Newsy
To one przejmą obowiązki Meghan i Harry'ego! Tego nikt się nie spodziewał!
Księżniczka Beatryce i księżniczka Eugenia przejmą obowiązki Harry'ego i Meghan Markle? Tak twierdzi konsultant historyczny

Odejście Harry'ego i Meghan Markle z rodziny królewskiej spowoduje wiele zmian w monarchii brytyjskiej. Początkowo spekulowano, że duża część obowiązków młodszego wnuka królowej Elżbiety II oraz jego małżonki spadnie na księcia Williama i księżną Kate, ale oni mają już swoje zobowiązania, które muszą wypełniać. Brytyjskie media donoszą, kogo królowa może wyznaczyć do pełnienia tych funkcji. To osoby, które dotychczas żyły w cieniu rodziny królewskiej.  Zobacz także:   Szokujące oświadczenie Harry'ego i Meghan! Wycofują się z rodziny królewskiej! Brytyjczycy wściekli na Meghan! Kto przejmie obowiązki królewskie księcia Harry'ego i Meghan Markle? "Daily Mail", powołując się na rozmowę z królewskim biografem, Robertem Lacey, konsultantem historycznym "The Crown", informuje, że obowiązki księcia Harry'ego i Meghan Markle przejmą księżniczka Beatrice i księżniczka Eugenia. Wnuczki Elżbiety II są kolejno dziewiąte i dziesiąte w kolejce do brytyjskiego tronu. Do tej pory żyły w cieniu rodziny królewskiej i nie wykonywały żadnych obowiązków w imieniu królowej.  Według Roberta Lacey'a  siostry zostaną przeniesione, ponieważ tego potrzebuje rodzina królewska po tym, jak książę i księżna Sussex postanowili wycofać się z życia królewskiego.  W rozmowie z "Hello!" specjalista ujawnił, że siostry zostałyby "przeniesione" do rodziny królewskiej, gdyby były na to gotowe:  Jeżeli dwóch wychodzi, to dwie osoby muszą wejść, a tymi dwoma będą Beatrice i Eugenia.  Wdrożenie księżniczek w obowiązki królewskie zostało nazwane przez Roberta Lacey'a "konsekwencją odejścia Harry'ego i Meghan": Tego potrzebuje...

Co się dzieje ze zdrowiem królowej Elżbiety?! Brytyjczycy zaniepokojeni! Ma problemy z poruszaniem się?
ANDREW MATTHEWS/AFP/East News
Newsy
Co się dzieje ze zdrowiem królowej Elżbiety?! Brytyjczycy zaniepokojeni! Ma problemy z poruszaniem się?
Elżbieta II ma problemy zdrowotne? Widok królowej podczas jednego z wydarzeń przeraził poddanych. Wiadomo, co się dzieje.

Królowa Elżbieta II, która ma 95 lat i zasiada na brytyjskim tronie od ponad wieku, a w czerwcu 2022 roku będzie obchodzić Platynowy Jubileusz, ostatnio zaniepokoiła poddanych. Po śmierci księcia Filipa, Brytyjczycy zdecydowanie coraz bardziej martwią się o swoją monarchinię i baczniej przyglądają się jej formie podczas publicznych wystąpień. Kiedy we wtorek królowa Elżbieta II pojawiła się w towarzystwie swojej córki - księżniczki Anny - prasa natychmiast zaczęła rozpisywać się o prababci Williama i Harry'ego. Co dzieje się ze zdrowiem królowej Elżbiety II? Brytyjczycy martwią się o stan zdrowia królowej Elżbiety II 9 kwietnia w wieku 99 lat, po ciężkiej,  zmarł książę Filip.  Wiadomość o śmierci ukochanego Elżbiety II wstrząsnęła nie tylko Wielką Brytanią, ale całym światem, a po tych tragicznych wydarzeniach wielu zastanawiało się, w jakiej kondycji jest uwielbiana monarchini.  Kiedy księżniczka Anna i Elżbieta II we wtorek pojawiły się a nabożeństwie dziękczynnym z okazji setnej rocznicy powstania Royal British Legion, zgromadzeni od razu zwrócili uwagę na jedną rzecz. Podczas wizyty w opactwie Westminsterskim 95-letnia królowa pojawiła się z nietypowym dla niej atrybutem - laską w ręku, a poddani natychmiast zaniepokoili się, że monarchini podupada na zdrowiu i nie może poruszać się o własnych siłach! Jest się o co martwić?  Zobacz także:  Królowa Elżbieta II zawarła pakt z księciem Filipem przed jego śmiercią. Co mu obiecała? Elżbieta II natychmiast uspokoiła swoich wiernych poddanych. Jak poinformowano, królowa wspomagała się laska dla lepszego samopoczucia, a nie z powodów zdrowotnych. Wygląda więc na to, że monarchini, która w czerwcu będzie obchodzić 70. rocznicę wstąpienia na tron Wielkiej...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik