Królowa Elżbieta II
East News

Królowa Elżbieta II bije już wszystkie możliwe rekordy jako monarchini. Jest obecnie najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii - 9 września 2015 roku pobiła bowiem rekord królowej Wiktorii, która panowała przez 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni. 2 czerwca 2018 roku królowa Elżbieta świętowała 65-lecie na tronie! Ale to nie wszystko. Elżbieta II jest najdłużej żyjącym monarchą na świecie - rekord ten ustanowiła 13 października 2016 roku. Przyszła na świat 21 kwietnia 1926 roku w Londynie jako pierwsza córka Jerzego VI, późniejszego króla i Elżbiety Bowes-Lyon. Tron objęła w czwartek 7 lutego 1952 roku, a rok później w czerwcu została koronowana. Przeczytajcie poniżej ciekawe fakty z życia królowej, o których z pewnością nie mieliście wcześniej pojęcia! 

1/10
królowa Elżbieta II z aparatem fotograficznym
East News

1. Królowa uwielbia robić zdjęcia

Choć wydaje się to mało prawdopodobne, królowa też ma hobby! Wszyscy wiedzą, że uwielbia jeździć konno i polować, ale o innej jej pasji nie każdy słyszał. Otóż Elżbieta w wolnych chwilach uwielbia fotografować swoich najbliższych. Parę razy udało się ją nawet przyłapać z aparatem!

2/10
królowa Elżbieta II z koniem
East News

2. Królowa kocha konie

Jak już wspomnieliśmy, królowa kocha zwierzęta. Interesuje się przede wszystkim końmi i wyścigami. To również żaden sekret. Ciekawostką jest jednak fakt, że swojego pierwszego konia dostała na 4. urodziny od swojego dziadka, króla Jerzego V. Dała mu na imię Peggy.

3/10

3. Królowa i jej mąż obchodzili 50. rocznicę ślubu

Oczywiście, nie tylko tej wyjątkowej parze się to zdarzyło, ale warto dodać, że królowa jest pierwszym brytyjskim monarchą, który miał okazję świętować 50. rocznicę swojego ślubu. Mężem królowej jest książę Filip. Para wzięła ślub 20 listopada 1947 i jest dowodem na to, że nie tylko małżeństwa, które brały ślub w miesiącu z literką "r", mają szansę przetrwać długie lata;)

 

4/10
księżna Kate i królowa Elżbieta II publicznie razem
East News

4. Królowa zna się na samochodach

Królowa Elżbieta II uwielbia samochody i wciąż chętnie siada za kierownicę. Co jednak ciekawe, jest jedynym brytyjskim monarchą, który potrafi wymienić świecę zapłonową! 

5/10
królowa Elżbieta II w młodości
East News

5. Królowa bawiła się na londyńskich ulicach

Ale tylko raz! Królowa była zawsze powściągliwa w emocjach i nie była skłonna do szaleństw, ale raz z okazji Dnia Zwycięstwa wraz z siostrą Małgorzatą wmieszała się w tłum na ulicach Londynu, by świętować!

6/10
królowa Elżbieta II
East News

6. Królowa potrafi świetnie pływać

Tak! Jak się okazuje, królowa Elżbieta II w młodości była harcerką, a także świetną pływaczką. 

 

7/10
królowa Elżbieta II
East News

7. Królowa nie używa nazwiska

I bądźmy szczerzy, w ogóle go nie potrzebuje. W końcu po co jej zwykłe nazwisko, gdy ma taki tytuł: Z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Królestw i Terytoriów królowa, Głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary.

8/10
królowa Elżbieta II z koroną na głowie
East News

8. Królowa ma poczucie humoru

Elżbieta II lubi dowcipkować. Kiedyś przechadzała się w chuście na głowie po swojej posiadłości Balmoral i została zaczepiona przez turystów, którzy spytali ją, czy kiedyś widziała królową. Odpowiedziała "ja nie, ale ten pan widział", wskazując w kierunku policjanta. 

9/10
królowa Elżbieta II
East News

9. Królowa używa tylko jednego lakieru od 30 lat

Nie jest żadną tajemnicą, że kobiety z rodziny królewskiej mogą malować swoje paznokcie jedynie na neutralne kolory. Królowa uwielbia szczególnie jeden - bladoróżowy i wyjątkowo tani. Buteleczka kosztuje 9 dolarów. Elżbieta II używa tego odcienia od 1989 roku. 

10/10
królowa Elżbieta II
East News

10. Królowa zna sposób na długowieczność

Chyba każdy się z tym zgodzi - królowa jest w doskonałej formie od lat i nawet nie myśli o emeryturze. Jej sposób na zachowanie zdrowia i witalności? Napoje wyskokowe! I to wcale nie w małych ilościach. Królowa codziennie przed obiadem pije jeden kieliszek swojego ulubionego alkoholu - ginu. Do obiadu pije kieliszek wina, a wieczorem kieliszek szampana! Zaskoczeni?

Więcej na temat królowa Elżbieta II