Karl Lagerfeld podczas pokazu Chanel
East News

Nie żyje Karl Lagerfeld.  Słynny cesarz mody przegrał pojedynek z nowotworem. Jak podają zagraniczne media powołując się na anonimowych informatorów, Lagerfeld walczył z rakiem trzustki. Od stycznia poważnie chorował, ale starał się utrzymywać stan swojego zdrowia w tajemnicy. Francuskie media informują, że dyrektor kreatywny domu mody Chanel trafił do szpitala w Paryżu wczoraj w nocy, zmarł dziś nad ranem.  Miał 85 lat.

Karl Lagerfeld nie żyje

Ostatnie tygodnie projektant spędził w Paryżu. Opuścił dwa ostatnie pokazy haute couture Chanel, które miały miejsce 22 stycznia, jak pisano w oświadczeniu, ze względu na "zmęczenie". 

Karol Lagerfeld urodził się w 1933 roku w Niemczech, na stale osiadł jednak w Paryżu. Karierę rozpoczął od wygranej w konkursie dla młodych projektantów, dzięki czemu rozpoczął pracę z Balmain. Trzy lata później przeszedł do domu modu Jean Patou. W 1959 roku projektował ubrania m.in. dla Valentino. Od 1983 roku, więc przez ponad 30 lat, kierował domem mody Chanel, następnie również FENDI. W 2004 roku jako pierwszy wielki projektant wypuścił kolekcję dla H&M. Pracował także jako reżyser filmów krótkometrażowych, był właścicielem księgarni „7 L”w Paryżu. Był również twórcą własnej linii ubrań i dodatków KARL. Oprócz tego pracował jako fotograf przy kampaniach reklamowych i robił sesje zdjęciowe dla czasopism. W 2014 roku zaczął wydawać własne czasopismo „The Karl Daily”, w którym pojawiają się wywiady z projektantami i modelami. Swoim nazwiskiem sygnował wodę toaletową „Lagerfeld-Photo”.

Ekscentryczny Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld był jednym z najbardziej ekscentrycznych projektantów. Przez wiele lat ukrywał swoją prawdziwą datę urodzenia i narodowość rodziców. Znany był z ostrych wypowiedzi. Skrytykował Adele, (powiedział, że jest za gruba) i akcję #MeToo (wytknął modelkom, że powinny liczyć się z tym, że w środowisku modellingu mogą się spotkać z napastowaniem seksualnym). Jego wizytówką był biały kucyk, czarne - noszone wszędzie - okulary i rękawiczki. „Bez rękawiczek czuję się nagi" - powiedział kiedyś w wywiadzie.

Dzięki Lagerfeldowi Chanel znów stal się ulubionym domem mody gwiazd. On sam lubił stawiać na nowe twarze - był zachwycony m.in Kendal Jenner i córką Vanessy Paradis i Johnny'ego Deppa, Lilly Rose Depp.

Na co chorował Karl Lagerfeld?

Choroba mocno zmieniła projektanta. Przytył (a zawsze bardzo dbał o linię), po raz pierwszy zapuścił zarost. Ku zaskoczeniu wszystkich zaczął się też pokazywać bez słynnych ciemnych okularów. Jak udało mu się tak długo utrzymać w tajemnicy informację o stanie zdrowia? Ponoć diagnoza była szokiem dla Lagerfelda, zawsze dumnego ze swojej sprawności fizycznej. Nie chciał, by ktokolwiek wiedział o jego słabości. Do końca chciał pozostać dumnym cesarzem mody...

 

 

Okulary, kucyk, rękawiczki - to były znaki firmowe Lagerfelda

Karl Lagerfeld na pokazie mody
East News

 

Karl tworzył kreacje dla największych światowych gwiazd.

Karl Lagerfeld i Lily-Rose Depp na pokazie Chanel
East News

 

Zmarł w wieku 85 lat.

Karl Lagerfeld nie żyje
East News


Tak zmieniła go choroba... 

Karl Lagerfeld - jak zmieniła go choroba
East News

Z Karlem przyjaźniła się Joanna Przetakiewicz. W taki sposób pożegnała go na Instagramie. 

Joanna Przetakiewicz
INSTAGRAM

Zobacz także: Lagerfeld zaprojektował coś specjalnie dla Rubik. Anja pochwaliła się modowym cackiem

Więcej na temat Karl Lagerfeld