Reklama

Ewa Dałkowska urodziła się 10 kwietnia 1947 roku we Wrocławiu. Tam również zadebiutowała w 1965 roku w spektaklu „Szewcy” w Teatrze Kalambur. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim w 1970 roku, a następnie Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie w 1972 roku.

Reklama

W latach 1972–1974 związana była z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, a później przez wiele lat występowała w warszawskim Teatrze Powszechnym. W 2008 roku rozpoczęła współpracę z Nowym Teatrem w Warszawie. Onet przekazał smutne wieści o śmierci Ewy Dalkowskiej.

Ewa Dałkowska nie żyje

Serwis Onet Kultura poinformował o śmierci Ewy Dałkowskiej. Smutne wieści w rozmowie z portalem potwierdziła osoba z bliskiego otoczenia. Ewa Dałkowska zmarła po długiej walce z chorobą, miała 78 lat. Nie są jednak znane szczegóły śmierci aktorki. Informacje o jej śmierci pogrążyły w żałobie świat mediów.

Kim była Ewa Dałkowska?

Ewa Dałkowska miała na swoim koncie wybitne kreacje teatralne i filmowe. Szczególnie była podziwiana za role w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego, m.in. jako Elizabeth Costello w „Elizabeth Costello” i „Koniec”. Była laureatką licznych nagród, w tym Feliksa Warszawskiego i Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza. Wspólnie z innymi wybitnymi aktorami została wyróżniona O!Lśnieniem Onetu w kategorii Teatr. W 2007 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

W stanie wojennym Ewa Dałkowska współtworzyła Teatr Domowy – niezależną, podziemną inicjatywę artystyczną, która rozpoczęła działalność 1 listopada 1982 roku w jej mieszkaniu. Działalność ta była formą oporu wobec ówczesnego reżimu i odegrała istotną rolę w historii polskiego teatru niezależnego.Była także związana z Kabaretem Pod Egidą Jana Pietrzaka.

Od 2008 roku Dałkowska była członkinią zespołu Nowego Teatru w Warszawie. Występowała w spektaklach reżyserowanych przez Krzysztofa Warlikowskiego oraz twórców takich jak Gosia Wdowik, Markus Öhrn i Jan Klata.

Ewa Dałkowska wystąpiła w wielu produkcjach filmowych. Była m.in. Marią Kaczyńską w filmie „Smoleńsk”, zagrała w „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej (nominacja do Orła), „Teściowie” i „Teściowie 2” w roli matki Małgorzaty (postać grana przez Maję Ostaszewską).

Szeroka publiczność pamięta ją z ról takich jak Idalia Elzonowska w „Trędowatej”, Wanda w „Komedii małżeńskiej”, Stefa Wilczyńska w „Korczaku” czy guwernantka Rita Gorgonowa w „Sprawie Gorgonowej”.

Współpracowała z reżyserami tej klasy co Andrzej Wajda, Zygmunt Hübner, Antoni Krauze, Andrzej Barański, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi.

Od 2001 roku publicznie wspierała Prawo i Sprawiedliwość. W wyniku katastrofy smoleńskiej, w której zginęła para prezydencka, zrezygnowała z obchodzenia swoich urodzin przypadających na 10 kwietnia.

Zobacz także:

Reklama
Ewa Dalkowska nie żyje
Ewa Dalkowska nie żyje, fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
Reklama
Reklama
Reklama