Sylwia Gruchała

Sylwia Gruchała to jedna z najwybitniejszych florecistek w historii polskiego sportu. Cztery razy reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich i przywiozła z nich dwa medale - srebrny w drużynie i brązowy indywidualnie. Poza tym jest wielokrotną medalistką mistrzostw świata (osiem medali, w tym dwa złote) i mistrzostw Europy (siedem medali, w tym pięć złotych). Sylwia Gruchała zaistniała również w show-biznesie, głównie dzięki występowi w "Tańcu z gwiazdami". Poza tym zagrała w teledysku do piosenki "Jak anioła głos", a także epizodycznie w dwóch serialach. Poznaj więcej informacji o Sylwii Gruchale.

Imię: Sylwia

Nazwisko: Gruchała

Nazwisko panieńskie: Gruchała

Pseudonim: -

Wzrost: 172 cm

Data urodzenia: 6.11.1981 r.

Znak zodiaku: skorpion

Zawód: sportowiec zawodowy, florecistka

Osoby - związki: - 2013-2015 - małżeństwo z Markiem Bączkiem, wojskowym i sportowcem, zakończone rozwodem.

Rodzice: brak informacji

Dzieci: córka Julia (ur. 2013 r.)

Rodzeństwo: siostry Marta i Aleksandra, brat Maciej

BIO: Sylwia Gruchała urodziła się w Gdyni, a naukę rozpoczęła w Szkole Sportowej nr 70 w Gdańsku (obecnie jest to Gdańska Szkoła Szermierki). Początkowo postawiła na lekkoatletykę, a po zamknięciu klasy o tym profilu, kiedy miała 12 lat, zajęła się szermierką. Od dziecka wykazywała ogromny talent. W 1996 roku w wieku 15 lat zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach świata kadetek, choć jej rywalki były o 2-3 lata starsze. W kolejnym roku poprawiła ten rezultat i została wicemistrzynią globu. Rok 1998 był dla niej wręcz niesamowity. Została wicemistrzynią świata kadetów, mistrzynią świata juniorek drużynowo i brązową medalistką mistrzostw świata seniorów w drużynie. Kiedy miała zaledwie 19 lat, odniosła jeden z większych sukcesów w karierze. Na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney została powołana do drużyny florecistek. W ćwierćfinale Polska po dramatycznym meczu pokonała Chiny 45: 43, w półfinale rozbiła drużynę Niemiec i dopiero w rozgrywce finałowej uległa Włoszkom 36: 45, zdobywając tym samym srebrny medal olimpijski. Cztery lata później Sylwia Gruchała zdobyła olimpijski medal indywidualnie. W dwóch pierwszych rundach nie dała szans rywalkom i dopiero w półfinale uległa legendzie floretu Włoszce Trillini, a w meczu o brązowy medal zdecydowanie pokonała Węgierkę Mohamad, wygrywając 15: 9.Sylwia Gruchała jeszcze przed zakończeniem kariery sportowej zaistniała w show-biznesie. W 2008 roku wystąpiła w teledysku do piosenki zespołu Feel "Jak anioła głos". W tym samym roku była jedną z celebrytek uczestniczących w programie "Taniec z gwiazdami". W 2009 roku zdecydowała się na odważną sesję zdjęciową do magazynu dla mężczyzn "CKM". Na swoim koncie ma również epizody aktorskie. W 2011 roku pojawiła się w jednym z odcinków serialu "Wszyscy kochają Romana", a dwa lata później w produkcji "Rodzinka.pl". W obu przypadkach zagrała samą siebie.

Znana z: Fanom sportu Sylwia Gruchała jest znana przede wszystkim z sukcesów na planszy szermierczej. Pięć razy zostawała mistrzynią Europy (trzy razy indywidualnie, dwa razy w drużynie), dwa razy mistrzynią świata w drużynie, a największe sukcesy to brązowy medal olimpijski, wywalczony indywidualnie w Atenach w 2004 roku, i srebrny, zdobyty drużynowo w Sydney w 2000 roku. Szerszej publiczności telewizyjnej dała się poznać dzięki udziałowi w programie "Taniec z gwiazdami", gdzie w parze z Rafałem Maserakiem zajęła 12. miejsce.

Funkcja w filmie:
 • 2011 - rola drugoplanowa w serialu "Wszyscy kochają Romana";
 • 2013 - rola drugoplanowa w serialu "Rodzinka.pl".


 • Płyty: -

  Książki:2004 - "Sylwia Gruchała" autorstwa Marka Kwietnia.

  Nagrody: 2000 - odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi;2000 - 9. miejsce w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na 10. najlepszych sportowców Polski;2002 - 6. miejsce w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na 10. najlepszych sportowców Polski;2003 - 5. miejsce w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na 10. najlepszych sportowców Polski;2004 - 4. miejsce w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na 10. najlepszych sportowców Polski;2004 - odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski;2007 - 10. miejsce w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na 10. najlepszych sportowców Polski.

  LINK Instagram: -

  Link FB: -
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index