robert janson

Robert Janson to popularny kompozytor, który zasłynął napisaniem wielu hitów. Od lat związany jest z zespołem Varius Manx. Razem z grupą odniósł wiele sukcesów. Jakie płyty do tej pory nagrał i co wiadomo o jego karierze i życiu prywatnym?

Imię: Robert Maciej

Nazwisko: Janson

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 07.06.1965 r.

Znak zodiaku: bliźnięta

Zawód: kompozytor i producent muzyczny, twórca aranżacji, wokalista i gitarzysta

Osoby - związki:Media nie znają zbyt wielu szczegółów z życia prywatnego Roberta Jansona. Muzyk stara się chronić najbliższych przed ciekawskim okiem dziennikarzy i tabloidów. Wiadomo jednak, że od lat jest związany z jedną kobietą, żoną Beatą, z którą ma córkę. Para poznała się w 1999 roku.

Rodzice: brak informacji o imionach rodziców; wiadomo, że matka Roberta Jansona zmarła, gdy miał 5 lat

Dzieci: córka Emma (ur. w 2011 r.)

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Robert Janson przez lata był i wciąż jest jedną z kluczowych postaci polskiego rynku fonograficznego. Zasłynął jako świetny kompozytor i aranżer muzyczny. Jest także wokalistą oraz instrumentalistą: gra na gitarze oraz instrumentach klawiszowych.Największą karierę Janson zrobił wraz z zespołem Varius Manx, którego członkiem jest nieprzerwanie od 1989 roku. Oprócz tego zasłynął komponowaniem muzyki do kilku filmów.Cieniem na karierze Roberta Jansona położył się wypadek samochodowy, który muzyk spowodował 28 maja 2006 roku. Ucierpiał w nim nie tylko on sam, lecz także ówczesna wokalista Varius Manx, Monika Kuszyńska - kobieta została sparaliżowana. Robert Janson za ten czyn został prawomocnie skazany w 2009 roku. Otrzymał karę dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata. Przez długi czas nie mógł dojść do siebie po tych wydarzeniach. Wyznał nawet, że chorował na depresję. Choroba Roberta Jansona i poczucie winy ciężko doświadczyły muzyka. Z pomocą najbliższych podniósł się jednak i dalej aktywnie działa na scenie. Poza tworzeniem muzyki jest także członkiem Akademii Fonograficznej Związku Producentów Audio-Video.

Znany z: bycia liderem zespołu Varius Manx. Robert Janson napisał dla grupy oraz innych artystów wiele przebojów. Wśród jego najpopularniejszych piosenek znajdują się takie kompozycje, jak m.in. "Zanim zrozumiesz", "Orła cień", "Małe szczęścia" czy "Ruchome piaski".

Funkcja w filmie:Robert Janson stworzył muzykę do wielu produkcji filmowych, serialowych i dokumentalnych. Na tym polu jest znany jako m.in.:kompozytor muzyki do etiudy szkolnej "Studnia dusz" (1992);kompozytor i aranżer muzyki do filmu "Młode wilki" (1995);kompozytor muzyki do filmu "Nocne graffiti" (1996);kompozytor muzyki do filmu "Wojna żeńsko-męska" (2011);kompozytor muzyki do serialu "Wrzuć na luuuz" (2013-2014);kompozytor muzyki do serialu dokumentalnego "Świętość i miłosierdzie" (2016);kompozytor muzyki do filmu dokumentalnego "Dom pokoju" (2019);kompozytor muzyki do filmu dokumentalnego "Pewność" (2019);kompozytor muzyki do spektaklu telewizyjnego "Negocjator" (2020);kompozytor i producent nagrań do widowiska telewizyjnego "Świat pełen niespodzianek" (2021).

Płyty:Robert Janson nagrał wiele płyt z zespołem Varius Manx. Albumy studyjne grupy to: - "The Beginning" (1991); - "The New Shape" (1993); - "Emu" (1994); - "Elf" (1995); - "Ego" (1996); - "End" (1997); - "Eta" (2001); - "Eno" (2002); - "Emi" (2004); - "Eli" (2011); - "Ent" (2018).Muzyk wypuścił także dwa solowe albumy:
 • "Trzeci wymiar" (1997);
 • "Nowy świat" (1999).
 • Oprócz tego Janson tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów. Była to muzyka do produkcji "Nocne graffiti" (1997), "Świadectwo" (2008) i "Dwie korony" (2017).Warto również pamiętać, że Robert Janson odpowiada za muzykę, a czasami również produkcję muzyczną na płytach innych znanych artystów. Współpracował przy tworzeniu takich albumów, jak m.in. "De Su" zespołu De Su, "Niezwykły dar" Lidii Kopani, "Recepta na życie" Bogusława Meca, "Nielegalna" Ewy Sonnet, "Nie dla oka..." Agnieszki Włodarczyk czy "Maciej Czaczyk" Macieja Czaczyka.

  Książki: brak

  Nagrody:Jako członek Varius Manx Robert Janson zdobył z zespołem szereg nagród (m.in. Grand Prix festiwalu w Sopocie w 1994 roku). Otrzymał także indywidualne wyróżnienia, takie jak m.in.:statuetka Fryderyka dla kompozytora roku w 1995 roku;statuetka Fryderyka dla kompozytora roku w 1996 roku.

  Link Instagram: brak

  Link FB: brak
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index