Naomi Campbell

Naomi Campbell to jedna z sześciu top modelek, niekwestionowana ikona modelingu i pierwsza czarna modelka, której udało się zrobić karierę międzynarodowego formatu. Chociaż szczyt jej kariery przypadł na lata 1987-1997, obecnie pojawia się na wybiegach jako gość honorowy.

Imię: Naomi Elaine

Nazwisko: Campbell

Nazwisko panieńskie: Campbell

Pseudonim: brak

Wzrost: 178 cm

Data urodzenia: 22.05.1970 r.

Znak zodiaku: Byk

Zawód: modelka

Osoby - związki: - wolna

Rodzice: matka Valerie Morris, ojciec nieznany

Dzieci: córka (ur. 2021)

Rodzeństwo: bracia Richard i Pierre

BIO: Naomi Campbell urodziła i wychowała się w Londynie. Ojciec opuścił jej matkę, gdy ta była w ciąży, dlatego Naomi nigdy go nie poznała. Nazwisko Campbell odziedziczyła po swoim ojczymie. Jej matka pracowała jako tancerka, dlatego rodzina często podróżowała po Europie. W dzieciństwie modelka mieszkała przez jakiś czas w Rzymie. To właśnie matka zaszczepiła w niej miłość do tańca. Jako dziesięciolatka Naomi rozpoczęła naukę w Italia Conti Academy of Theatre Art, gdzie uczyła się baletu. Kiedy była nastolatką, podczas zakupów zauważyła ją agentka z Synchro Model Agency. Jeszcze w tym samym roku (1986 r.) Naomi Campbell zadebiutowała jako fotomodelka na okładce brytyjskiej edycji magazynu "Elle". Na zainteresowanie ze strony świata mody nie musiała długo czekać. W 1987 roku zadebiutowała na wybiegu światowej klasy projektantów: Gianni Versace i Isaac Mizrahi. Pod koniec lat 80. razem z Lindą Evangelistą i Christy Turlington zaliczana była do tzw. Trójcy modelek światowych. Naomi wraz z koleżankami przetarła szlaki w międzynarodowym modelingu, wyznaczając trendy dotyczące urody, sylwetki, poruszania się na wybiegu i standardów pracy top modelek. Wszystkie trzy stały się wzorem nie tylko dla swoich koleżanek, lecz także agencji, które wzorowały się na nich podczas castingów. Naomi dodatkowo była przykładem walki z rasizmem i łamania stereotypów, z którymi w latach 80. musieli borykać się Afroamerykanie. W grudniu 1987 roku zadebiutowała na okładce brytyjskiej edycji magazynu "Vogue", a rok później na okładce francuskiego. Była to pierwsza w historii paryska okładka z czarnoskórą modelką. W 1990 roku "Trójca" poszerzyła się o nowe członkinie: Claudię Schiffer i Cindy Crawford. Dziewczyny zostały okrzyknięte elitarną grupą supermodelek, a Naomi tytułowano "panującą megamodelką wszystkich pozostałych". Campbell regularnie pojawiała się na wybiegach i okładkach prestiżowych magazynów. Aż do 1998 roku była na szczycie. W tym samym roku erę supermodelek ogłosił magazyn "Times". Naomi Campbell ograniczyła chodzenie na wybiegu i skupiła się na rozwoju fotomodelingu. W 1999 roku podpisała kontrakt z Cosmopolitan Cosmetics, z którą wypuściła na rynek sygnowane swoim imieniem i nazwiskiem perfumy. Na przestrzeni lat modelka wypuściła łącznie aż 16 zapachów. Obecnie w świecie modelingu nadal uznawana jest za top modelkę wszechczasów. Otrzymuje zaproszenia na pokazy domów mody, takich jak Marc Jacobs, Yves Saint Laurent, Prada, Chanel, Dior, Dolce&Gabbana, Burberry, Karl Lagerfeld, Versace czy Valentino. Pełni na nich funkcję gościa specjalnego i prezentuje tylko wyjątkowe kreacje. Oprócz tego bierze udział w sesjach do prestiżowych magazynów z okazji ich urodzin lub edycji specjalnych. Campbell pojawia się również w reklamach wielu marek, takich jak m.in. Fendi, Escada, Prada, Louis Vuitton, Versace, Givenchy, Mango oraz Tommy Hilfiger. Modelka nigdy nie wyszła za mąż. W maju 2021 roku zadebiutowała w roli mamy.

Znana z: aktywnych działań przeciwko dyskryminacji czarnoskórych i kobiet. W 2013 roku wraz z Iman i Bethann Hardison założyły "Koalicję Różnorodności". Oprócz tego modelka zaangażowana jest w działalność organizacji Nelson Mandela Children's Fund. W 2005 roku założyła organizację charytatywną We Love Brazil, której celem jest walka z ubóstwem w Brazylii poprzez wspieranie handlu tkaninami, wyrabianymi przez miejscowe kobiety.

Funkcja w filmie i telewizji (wybrane produkcje):
 • aktorka w filmie "Cool as Ice" (1991)
 • aktorka w filmie "The Night We Never Met" (1993)
 • aktorka w filmie "Miami Rhapsody" (1995)
 • aktorka w filmie "Invasion of Privacy" (1996)
 • aktorka w filmie "Trippin" (1999)
 • aktorka w filmie "Prisoners of Love" (1999)
 • aktorka w filmie "Fat Slags" (2004)
 • aktorka w serialu "American Horror Story: Hotel" (2015)
 • aktorka w filmie "Zoolander 2" (2016)


 • Płyty: album "Baby Woman" (1994)

  Książki: "Swan" (1994)"Top Model" (1994) "Naomi" (1996)"Naomi Campbell" (2016)

  Nagrody: Glamour Award za wybitny wkład w świat mody (2006) Glamour Award za osobowość telewizyjną (2014) CFDA Fashion Icon Award (2018)

  LINK Instagram: https://www.instagram.com/naomi/

  LINK Facebook: brak
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index