Maciej Szczęsny

Maciej Szczęsny przez wiele lat był piłkarzem. Grał na pozycji bramkarza w wielu znanych polskich klubach, a także w krajowej reprezentacji. Po zakończeniu kariery jako aktywnego sportowca przez jakiś czas był trenerem. Obecnie uchodzi za sportowego eksperta, który komentuje rozgrywki piłkarskie. Prywatnie jest m.in. ojcem Wojciecha Szczęsnego, który poszedł w jego ślady i również został bramkarzem.

Imię: Maciej Wawrzyniec

Nazwisko: Szczęsny

Pseudonim: brak

Wzrost: 191 cm

Data urodzenia: 28 czerwca 1964 roku

Znak zodiaku: Rak

Zawód: piłkarz na pozycji bramkarza, trener sportowy, komentator i ekspert telewizyjny

Osoby - związki:
- żona Alicja Szczęsna (od 1986 do 1990 roku),
- żona Dominika Życińska (od 2015-obecnie).

Rodzice: Janina Szczęsna-Ignaczak; brak informacji na temat imienia ojca

Dzieci: synowie Jan Szczęsny (ur. 1987) i Wojciech Szczęsny (ur. 1990); córka Natalia Szczęsna (1985-1987)

Rodzeństwo: brat Piotr Szczęsny

BIO: Maciej Szczęsny urodził się w Warszawie. Szybko zaczął interesować się sportem. Mając 18 lat, dołączył do klubu Gwardia Warszawa, w którym grał przez cztery lata. To był początek jego kariery. Później został bramkarzem Legii Warszawa, z którą dwa razy uzyskał tytuł Mistrza Polski i trzy razy zdobył Puchar Polski. Jego kolejnymi klubami były Widzew Łódź, Polonia Warszawa i Wisła Kraków. Bramkarz odnosił z nimi kolejne sukcesy.
Poza występami klubowymi Maciej Szczęsny był także bramkarzem reprezentacji Polski. Grał w niej w latach 1991-1996. W tym czasie wziął udział w siedmiu meczach reprezentacyjnych. Szczęsny zakończył aktywną karierę sportową w 2002 roku. Później został trenerem bramkarzy. Pracował wówczas z takimi drużynami jak Wisła Kraków, Amica Wronki, Znicz Pruszków i Korona Kielce.
Ze względu na duże osiągnięcia Maciej Szczęsny jest uznawany za sportowego eksperta. Miało to wpływ na jego dalszą karierę. Były bramkarz został komentatorem specjalizującym się w analizowaniu meczów piłkarskich. Przez długi czas pracował m.in. dla Telewizji Polskiej. W 2021 roku zawieszono z nim jednak współpracę. Taka decyzja była konsekwencją zatrzymania Macieja Szczęsnego przez policję 5 października 2021 roku za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu (badanie alkomatem wskazało 0,6 promila we krwi). W tej sytuacji wobec byłego piłkarza prokuratura wystosowała akt oskarżenia, a sprawa została skierowana do sądu.
W życiu prywatnym Maciej Szczęsny był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną, Alicją, ma trójkę dzieci. Jego córka Natalia zginęła jednak w nieszczęśliwym wypadku w wieku niespełna 2 lat. Dziewczynka została przygnieciona przez trzepak. Wojciech i Jan, dwaj synowie Macieja Szczęsnego, również są piłkarzami. Dawny bramkarz po raz drugi ożenił się w 2015 roku. Jego wybranką została o 26 lat młodsza Dominika Życińska.

Znany z: gry na pozycji bramkarza w reprezentacji Polski oraz w znanych klubach piłkarskich, takich jak Legia Warszawa, Widzew Łódź, Polonia Warszawa czy Wisła Kraków. Drużyny, w których grał, były wielokrotnie nagradzane. Warto przy tym wiedzieć, że Maciej Szczęsny jako jedyny piłkarz w Polsce zdobył tytuł krajowego mistrza z czterema różnymi klubami.

Funkcja w filmie:
- bohater filmu dokumentalnego "Maciej Szczęsny - ja, bramkarz..." (2018)

Płyty: brak

Książki: brak

Nagrody:
- Mistrzostwo Polski jako bramkarz Legii Warszawa (1994; 1995);
- Mistrzostwo Polski jako bramkarz Widzewa Łódź (1997);
- Mistrzostwo Polski jako bramkarz Polonii Warszawa (2000);
- Mistrzostwo Polski jako bramkarz Wisły Kraków (2001);
- Puchar Polski z Legią Warszawa (1990; 1994; 1995);
- Superpuchar Polski z Polonią Warszawa (2000);
- Puchar Ligi z Wisłą Kraków (2001).

Instagram: brak

Facebook: @MaciejSzczęsnyOfficial
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index