Jakub Gierszał

Jakub Gierszał to polski aktor. Urodził się w Krakowie. W wieku kilku miesięcy przeprowadził się z rodzicami do Niemiec. W 1999 roku wrócił na stałe do Polski. Skończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Jako student otrzymał rolę w produkcji "Wszystko, co kocham". Po niej jego kariera aktorska nabrała zawrotnego tempa. Obecnie jest to jeden z bardziej rozpoznawalnych aktorów - wszystko dzięki ogromnemu zainteresowaniu reżyserów. Gierszał potrafi stworzyć niepowtarzane kreacje, które zaskakują swoją głębią. Popularność przyniosła mu rola Dominika w dramacie "Sala samobójców". Dostał wiele prestiżowych nominacji i nagród, m.in. Złotą Kaczkę oraz Orła.

Imię: Jakub

Nazwisko: Gierszał

Nazwisko panieńskie: Gierszał

Pseudonim: brak informacji

Wzrost: 186 cm

Data urodzenia: 11 marca 1988 r.

Znak zodiaku: ryby

Zawód: aktor

Osoby - związki:
 • Adela Chapońska


 • Rodzice: reżyser Marek Gierszał

  Dzieci: brak informacji

  Rodzeństwo: brak informacji

  BIO: Jakub Gierszał to syn Marka Gierszała, który jest reżyserem teatralnym. Urodził się w Krakowie, a wkrótce przeprowadził się z rodzicami do Niemiec. W 1999 roku wrócił do Polski i zamieszkał w Toruniu. Uczęszczał do PWST w Krakowie, którą ukończył w 2012 roku. Jako student dostał pracę w produkcji "Wszystko, co kocham". Rola buntownika Kazika spotkała się z pozytywnymi opiniami. Później Jakub grał w komediowym horrorze "A Million Dollars", w którym dał się poznać jako wschodzący aktor. W 2010 roku miał okazję wystąpić w dramacie "Sala samobójców". To właśnie rola Dominika, młodego mężczyzny uzależnionego od komputera, była swoistym przełomem w karierze Jakuba. Kolejną ważną rolą okazał się Zyga w filmie "Yuma". Mimo wielkiego sukcesu w świecie kina Gierszał nie aspiruje do miana celebryty. Unika tabloidów i wywiadów, niewiele mówi o swoim życiu prywatnym. Przez ponad 10 lat pozostaje w związku ze swoją managerką Adą Chapońską.

  Znany z: Przygodę z filmem rozpoczął już w 2009 roku - zagrał wtedy w filmie "Wszystko, co kocham". Jednak to rola Dominika w "Sali samobójców" przyniosła mu największą popularność. W 2014 zagrał w przeboju Gary'ego Shore'a "Dracula: A Story Unknown", a później w amerykańskiej komedii "Morris". W swojej karierze występował także w niemieckich produkcjach: "The Dark World" i "The Devil with the Three Golden Hairs". Rok 2017 był jednym z najbardziej pracowitych lat w karierze Gierszała. To wtedy zagrał główne role m.in. w "Zgodzie", "Między słowami", "Pokocie", "PolandJa" i "Wśród najlepszych". Za tę ostatnią rolę był nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej jako najlepszy aktor, a na Festiwalu Filmowym w Gdyni zdobył Złotego Kangura.

  Funkcja w filmie:Kazik w filmie "Wszystko, co kocham" (2009);Pawełek Leo w filmie "Milion dolarów" (2010);Dominik w filmie "Sala samobójców" (2011);Zyga w filmie "Yuma" (2012);Michał w filmie "Nieulotne" (2012);Lukas w filmie "Aspekt życia" (2012);Maximilian Sandberg w filmie "Mroczny świat" (2013);Felix w filmie "Diabeł z trzema złotymi włosami" (2013);Acemi w filmie "Dracula: Historia nieznana" (2014);Kolekcjoner w filmie "Performer" (2015);Krystian Ceglarski w filmie "Hiszpanka" (2015);Basista Mietek w filmie "Córki dancingu" (2015);Erwin w filmie "Zgoda" (2016);Artur w filmie "PolandJa" (2017);Dyzio w filmie "Pokot" (2017);Jerzy Górski w filmie "Najlepszy" (2017);Michael w filmie "Pomiędzy słowami" (2018);Antos w filmie "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" (2021).

  Płyty: brak

  Książki: brak

  Wybrane nagrody: - Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w "Sali samobójców" (2011); - Złota Kaczka dla najlepszego aktora 2010/2011 za rolę w "Sali samobójców" (2011); - nagroda Festiwalu Polskich Filmów "Ekran" za rolę męską w "Sali samobójców" (2012); - nagroda "Shooting Star" na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie dla najbardziej obiecującego młodego aktora europejskiego za rolę w "Sali samobójców" (2012); - wyróżnienie Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" za rolę w spektaklu "Amazonia" (2015); - nagroda australijskich dystrybutorów "Złoty Kangur" na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za role w "Zgodzie", "Najlepszym", "Pomiędzy słowami", i "Pokocie" (2017); - nagroda specjalna RMF Classic "Bo wARTo!" dla młodego aktora (2018); - nagroda 11. Festiwalu Filmów Polskich "Wisła" w Moskwie za najlepszą rolę męską w "Najlepszym" (2018).

  LINK Instagram: @jakub_gierszal.official


  Link FB: brak
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index