Anika Dąbrowska

AniKa Dąbrowska jest nastoletnią piosenkarką, która zaistniała w świecie muzyki dzięki wygranej w popularnym programie rozrywkowo-muzycznym "The Voice Kids" w 2019 roku. Udział w nim przyniósł jej rozpoznawalność i wierne grono fanów, a także otworzył drzwi do kariery. Piosenki AniKi Dąbrowskiej łatwo wpadają w ucho, przez co zyskują uznanie zwłaszcza młodszej publiczności. Artystka do 2022 roku zdążyła wydać już dwa albumy. Jak rozwija się jej przygoda z muzyką?

Imię: Anna Maria

Nazwisko: Dąbrowska

Nazwisko panieńskie: Dąbrowska

Pseudonim: AniKa

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 3 lutego 2005 roku

Znak zodiaku: Wodnik

Zawód: wokalistka wykonująca muzykę pop

Osoby - związki: AniKa Dąbrowska w jednym z wywiadów w 2020 roku zdradziła, że nie ma chłopaka. Nie wiadomo, czy sytuacja ta się zmieniła. Podkreśliła jednak wówczas, że na sprawy miłosne ma jeszcze czas i na razie skupia się na rozwoju kariery muzycznej.

Rodzice: Jarosław i Magdalena Dąbrowscy

Dzieci: brak

Rodzeństwo: starszy brat Jakub Dąbrowski i młodsza siostra Alicja Dąbrowska

BIO: AniKa Dąbrowska przyszła na świat w Wesołej, niewielkiej wsi w województwie podkarpackim. Od zawsze interesowała się muzyką. Oprócz szkoły podstawowej uczęszczała także do Szkoły Muzycznej I stopnia w Dynowie. Jest absolwentką tamtejszej klasy fortepianu.
Obecnie AniKa kontynuuje swoją edukację. Uczy się w dynowskim Liceum Ogólnokształcącym im. KEN oraz rzeszowskim Centrum Sztuki Wokalnej. Widać więc, że poważnie podchodzi do kariery piosenkarki i chce szlifować swój talent i zdolności pod okiem profesjonalistów. AniKa zaczęła występować na scenie w bardzo młodym wieku. Już jako siedmiolatka brała udział w różnych konkursach, zarówno lokalnych, jak i krajowych. Mając zaledwie 10 lat, wygrała dwa z nich. Z kolei rok później zdecydowała się zgłosić do eliminacji do dziecięcej Eurowizji. Zaśpiewała w finale, jednak ostatecznie nie wybrano jej na reprezentantkę Polski. Przegrała wówczas z Olivią Wieczorek.
Fala sukcesów AniKi przyszła jednak niewiele później. Przełomem okazał się jej udział, a następnie zwycięstwo w programie muzycznym dla dzieci "The Voice Kids" w 2019 roku. Od tamtej pory jej kariera prężnie się rozwija. Młoda wokalistka wystąpiła m.in. na festiwalu Sopot Top of The TOP Festival. Wydała także dwie płyty. Wiele piosenek AniKi Dąbrowskiej zostało ciepło przyjętych przez słuchaczy.
Poza śpiewaniem AniKa prężnie działa w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie obecnie obserwuje 233 tys. osób. Piosenkarka w 2019 roku dołączyła do kanału w serwisie YouTube o nazwie "Studio Tymbark". Razem z innymi twórcami bierze tam udział w filmikach kierowanych do młodzieży. AniKa od dziecka zmaga się z mukowiscydozą. Nie ma problemu, aby opowiadać o chorobie w mediach. Pokazuje także, że schorzenie, mimo że potrafi być uciążliwe, nie stoi jej na drodze do spełniania marzeń.

Znana z: wygranej w "The Voice Kids" w 2019 roku, do którego dostała się dzięki brawurowemu zaśpiewaniu utworu "Hurt" Christiny Aguilery. AniKa dołączyła do drużyny piosenkarki Cleo i pod jej opieką rozwijała się w programie, zdobywając przychylność zarówno jurorów, jak i widzów. Publiczność może ją znać także z jej dalszych postępów w karierze muzycznej. Sporym uznaniem cieszyło się kilka jej singli, przede wszystkim utwór "Małe skrzydła", który latem 2021 roku zdobył status złotej płyty. Inne, popularne piosenki AniKi Dąbrowskiej to m.in. "Fryzurka", "Do gwiazd", "Miłość" oraz "To co ważne". Ostatni utwór wspierał akcję walki z hejtem w sieci, która odbywała się pod hasłem "Lubię!, #niehejtuje".

Funkcja w filmie: brak

Płyty:
- "Afirmacja" (2020);
- "Póki co" (2021).

Książki: brak

Nagrody:
- pierwsze miejsce na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie w 2015 roku;
- pierwsze miejsce na XX Festiwalu Kultury "Razem we wspólnej Europie" w Monachium w 2015 roku;
- wygrana programu muzycznego "The Voice Kids" emitowanego przez stację TVP 2 w 2019 roku.
AniKa Dąbrowska była nominowana także w różnych kategoriach w kilku innych konkursach, m.in. plebiscytach Party.pl oraz Super Expressu, a także w wydarzeniach takich, jak Top of The Top Sopot Festival (wszystkie trzy odbyły się w 2019 roku) i Nickelodeon Kid's Choice Awards (w 2020 roku). Ostatecznie nie zdobyła jednak na nich żadnej nagrody.

Instagram: @anikadabrowskaofficial

Facebook: @anikadabrowskaofficial
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index