Agnieszka Grochowska

Agnieszka Grochowska to aktorka filmowa i teatralna. Znana jest z seriali "Motyw", "W głębi lasu", "Nielegalni". Wcieliła się w rolę Danuty Wałęsy w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Została doceniona wieloma nagrodami, w tym m.in. na Festiwalu Filmowym w Gdyni za drugoplanową rolę kobiecą w filmie "Trzy minuty. 21:37" i za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie "Obce niebo". Otrzymała także Orła za główną rolę kobiecą w filmie "Bez wstydu". Prywatnie żona reżyseria Dariusza Gajewskiego i mama dwóch chłopców - Władysława i Henryka.

Imię: Agnieszka

Nazwisko: Grochowska-Gajewska

Nazwisko Panieńskie: Grochowska

Pseudonim : brak

Wzrost : 170 cm

Data urodzenia: 31.12.1979 r.

Znak zodiaku : koziorożec

Zawód: aktorka filmowa i teatralna

Osoby - związki: Mężem Agnieszki Grochowskiej jest

reżyser Dariusz Gajewski. Para wzięła ślub w lipcu 2004 r.

Rodzice: brak informacji

Dzieci: Agnieszka Grochowska jest mamą dwóch chłopców - Władysława (ur. w 2012 r.) i Henryka (ur. w 2016 r.).

Rodzeństwo: Agnieszka Grochowska ma siostrę Mikę Grochowską (ur. w 1981 r.), która jest producentką teatralną, kuratorką.

BIO: Agnieszka Grochowska urodziła się w 1979 r. w Warszawie. Jeszcze przed ukończeniem studiów zadebiutowała w sztuce Teatru Telewizji "Beatryks Cenci". W 2002 r. otrzymała dyplom na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie. Rok później rozpoczęła współpracę z Teatrem "Studio" w Warszawie. Jej debiut przed kamerą miał miejsce w 2002 r. - zagrała w filmie "AlaRm" w reżyserii Dariusza Gajewskiego, który dwa lata później został jej mężem. Przełomem w karierze Agnieszki Grochowskiej była rola Tani w filmie Magdaleny Piekorz "Pręgi", za którą otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Filmowej, Europejskiej Nagrody Filmowej, Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Agnieszka Grochowska jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). W 2014 r. została odznaczona brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i "Złotym Krzyżem Zasługi". Prywatnie żona Dariusza Gajewskiego, mama Henryka i Władysława.

Znana z: Agnieszkę Grochowską można było zobaczyć na deskach teatru, w tym m.in. w "Słudze dwóch panów", "Gézie dzieciaku", "Więzi", "Balu pod Orłem", "Mewie", "Zimie", "Amadeusie" Teatru Studio; "Zimie", "Kopciuchu" Teatru Małego w Warszawie; "Życiu towarzyskim i uczuciowym" Teatru Nowego Praga w Warszawie, "Królu Learze" Teatru na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie czy "Niezwyciężonym" Teatru 6 Piętro w Warszawie. Aktorka próbowała swoich sił w dubbingu. Podkładała głos w grze "Dreamfall: The Longest Journey" (2006 r.), w filmach "Ratatuj" (2007 r.), "Mali agenci. Wyścig z czasem 4D" (2011 r.), "Rodzina Addamsów" (2019 r.), "Biały sen" (2020 r.), "Eternals" (2021 r.). Agnieszka Grochowska wcieliła się w liczne role filmowe i serialowe. Zagrała nie tylko w polskich produkcjach. Jedną z bardziej znanych jej ról zagranicznych jest główna postać w polsko-szwedzkim filmie "Podróż Niny" (2004 r.).

Funkcja w filmie: Oto wybrane produkcje, w których zagrała Agnieszka Grochowska:
 • aktorka w filmie "AlaRm" jako Sylwia (2002 r.);
 • aktorka w filmie "Warszawa" jako Klara (2003 r.);
 • aktorka w serialu "Zaginiona" jako Ula Tokarska (2003 r.);
 • aktorka w filmie "Unterwegs" jako Kazia (2004 r.);
 • aktorka w filmie "Ninas resa" jako Nina (2005 r.);
 • aktorka w filmie "Tylko mnie kochaj" jako Julia (2006 r.);
 • aktorka w filmie "Samotność w sieci" jako Natalia (2006 r.);
 • aktorka w filmie "Mała wielka miłość" jako Joanna (2008 r.);
 • aktorka w filmie "Nie opuszczaj mnie" jako Rolska (2009 r.),
 • aktorka w filmie "Wenecja" jako Barbara (2010 r.);
 • aktorka w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" jako Danuta Wałęsa (2013 r.);
 • aktorka w filmie "Obce niebo" jako Basia (2015 r.);
 • aktorka w serialu "Nielegalni" jako Ewa Dębska (2018 r.);
 • aktorka w serialu "Motyw" jako Anna "Czarna" Czarnecka (2019 r.);
 • aktorka w serialu "W głębi lasu" jako Laura Goldsztajn (2020 r.).


 • Płyta: brak

  Książki : brak

  Nagrody : - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, nagroda dla gwiazdy jutra (2007 r.); - Festiwal Filmowy w Gdyni, nagroda za drugoplanową rolę kobiecą "Trzy minuty. 21:37" (2010 r.); - Nagroda Amanda, najlepsza aktorka pierwszoplanowa "Upperdog" (2010 r.); - Festiwal Filmów w Ostendzie, najlepsza aktorka "Stepy" (2011 r.); - Polskie Nagrody Filmowe (Orły), najlepsza główna rola kobieca "Bez wstydu" (2012 r.); - Festiwal Filmowy w Gdyni, nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą "Obce niebo" (2015 r.).Aktorka otrzymała wiele nominacji, w tym m.in. do Złotej Kaczki, Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego czy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kosmorama w Trondheim.

  LINK Instagram: @agnieszkagrochowska\_official

  Link FB: @AgnieszkaGrochowska
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index