Jacek Cygan

Jacek Cygan jest jednym z najpopularniejszych polskich tekściarzy. Napisał słowa do przeszło tysiąca utworów wykonywanych przez gwiazdy krajowej muzyki rozrywkowej od lat 80. do czasów współczesnych. Jest też poetą. Wiersze Jacka Cygana zostały wydane w kilku tomikach. Oprócz tego napisał kilka książek. Jego dorobek i wkład w rozwój polskiej kultury jest więc naprawdę duży.Imię : Jacek

Nazwisko: Cygan

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia : 06.07.1950 r.

Znak zodiaku: rak

Zawód: autor tekstów piosenek, prozaik, poeta; zajmuje się także pisaniem scenariuszy i musicali oraz organizowaniem festiwali muzycznych

Osoby - związki:Od lat pozostaje w związku małżeńskim. Żona Jacka Cygana to matematyczka Ewa Cygan (z domu Łabuńska).

Rodzice: brak informacji o imionach

Dzieci: brak

Rodzeństwo : brakBIO: Jacek Cygan urodził się w Sosnowcu. Na studia wyjechał do Warszawy. W 1973 roku w stolicy uzyskał dyplom Wojskowej Akademii Technicznej na Wydziale Cybernetyki.Pisaniem tekstów piosenek zainteresował się podczas studiów. Właśnie wtedy powstały jego pierwsze utwory. Początkowo był zaangażowany w działalność zespołu Nasza Basia Kochana, który współtworzył z Jerzym Filarem. Wspólnie z pozostałymi członkami wzięli udział w Festiwalu Piosenki Studenckiej w 1976 roku i zdobyli pierwszą nagrodę.Już w 1978 roku Jacek Cygan otrzymał kolejne wyróżnienie. Tym razem za "Rozmowę", którą napisał wraz z Elżbietą Adamiak. To był początek jego wielkiej kariery tekściarza. Od lat 80. napisał setki piosenek dla największych polskich gwiazd. Do tej pory współpracował z takimi sławami jak chociażby Hanna Banaszak, Jan Borysewicz, Edyta Górniak, Edyta Geppert, Ryszard Rynkowski, Sylwia Grzeszczak, Majka Jeżowska, Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk, Zbigniew Wodecki, Kayah, Ewa Bem, Stanisław Sojka czy Grzegorz Turnau.

Znany z: napisania tekstów do wielu piosenek sławnych artystów, które weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Przykładowe utwory Jacka Cygana to "Black and white", "Dumka na dwa serca", "Jaka róża, taki cierń", "Dotyk", "Diamentowy kolczyk", "C'est la vie - Paryż z pocztówki", "Czas nas uczy pogody", "Nie budźcie marzeń ze snu", "Łatwopalni", "Wypijmy za błędy" i "To nie ja!".Swego czasu Jacek Cygan zasłynął także z roli jurora w popularnym talent-show "Idol" emitowanym przez stację telewizyjną Polsat. Brał udział w programie w latach 2002-2005.

Funkcja w filmie:Jacek Cygan napisał teksty do piosenek, które znalazły się w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych, takich jak "Och, Karol", "Kingsajz", "Tulipan", "Jacek i Placek", "Radio Romans", "Klan", "Miodowe lata", "Ogniem i mieczem", "Prawo ojca" i "Rodzina zastępcza".

Płyty:Ukazało się kilka płyt z piosenkami, do których teksty napisał Jacek Cygan. Są to:"Jak Cygan - Czas nas uczy pogody" (1987);"Dyskoteka pana Jacka" (1988);"Nasenki" (1990);"Autobiografia" (1996);"Autobiografia 2" (1999);"Złota kolekcja - Jacek Cygan: Laleczka z saskiej porcelany" (2000);"Cyganeria Jacka Cygana" (2009);"Poeci polskiej piosenki: Cygan - Czas nas uczy pogody..." (2012).

Książki:
 • "Klezmer. Opowieść o życiu Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana" (2010);
 • "Życie jest piosenką" (2014);
 • "Przeznaczenia, traf, przypadek. Opowiadania" (2016);
 • "Odnawiam dusze. Piosenki, ludzie, czas" (2019);
 • "Portret wenecki. Śledztwo" (2021).
 • Jacek Cygan wydał też kilka tomików poezji: - "Drobiazgi liryczne" (1995); - "Ambulanza" (2004); - "Pies w tunelu" (2011); - "Cyferki" (2011); - "Boskie błędy" (2017); - "Witraże/Les vitraux" (2017); - "Tu i Tam. Wiersze / Tady a tam. Básně" (2020)

  Nagrody (wybrane wyróżnienia):pierwsza nagroda na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1976 roku;nagroda specjalna jury podczas 21 edycji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za napisanie tekstu do utworu "Jaka róża, taki cierń" w 1984 roku;Grand Prix i pierwsza nagroda 31 Edycji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za napisanie tekstu do utworu "Mrok" w 1994 roku;Nagroda Literacka "Srebrny Kałamarz" za wydanie tomiku poezji "Pies w tunelu" w 2012 roku;Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2013 roku;Order Uśmiechu w 2013 roku.

  Link Instagram: brak

  Link FB: @cyganjacek
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index