Pakowanie walizek na urlop jednym sprawia przyjemność, innych przyprawia o ból głowy. Szczególnie trudno spakować się tym, którzy mają na to niewiele czasu albo robią to na tyle rzadko, że trudno im przewidzieć, co przyda im się podczas wyjazdu. Szczególnie ciężką przeprawą może okazać się przygotowanie do zimowego wyjazdu w góry. Mając w planach aktywny wypoczynek, trzeba bowiem pamiętać o zabraniu ze sobą wielu rzeczy.

Reklama

Przed rozpoczęciem pakowania walizek dobrze jest kilka dni wcześniej sporządzić listę potrzebnych rzeczy i na bieżąco ją aktualizować. Często jest tak, że w jednym momencie można przypomnieć sobie o czymś istotnym, a później całkowicie o tym zapomnieć.

Jakie rzeczy zabrać na zimowy wyjazd w góry?

Decydując się na wyjazd w góry w okresie zimowym, trzeba być przygotowanym na typową dla tej pory roku pogodę – niskie temperatury i śnieg. Poza zabraniem ze sobą tak oczywistych rzeczy, jak: koszulki, bluzy, skarpety czy spodnie, warto spakować również:

  • odzież narciarską (nawet jeśli nie ma się w planach jazdy na nartach, to spodnie narciarskie i kurtka narciarska są dobrą opcją ubioru na piesze wycieczki),
  • obuwie zimowe,
  • bieliznę termiczną,
  • kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi,
  • ładowarkę do telefonu,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • klapki,
  • termos,
  • podstawowe leki: przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, krople żołądkowe itp.

Zobacz także

W przypadku osób mających w planach jazdę na nartach lub łyżwach nie można zapominać też o sprzęcie i potrzebnych gadżetach. Wprawdzie w większości miejsc możliwe jest wypożyczenie sprzętu, ale zawsze lepiej posiadać swój.

O czym pamiętać wychodząc w góry?

Specjalnego, bardziej profesjonalnego przygotowania wymagają natomiast wyprawy na piesze wędrówki w góry. Strój powinien być ciepły (najlepiej mieć na sobie kilka warstw ubrań) i kompletny. Potrzebna jest odzież wierzchnia wykonana z materiałów chroniących ciało przed negatywnymi skutkami często silnie wiejącego w górach wiatru.

Reklama

Kluczową kwestią jest posiadanie odpowiedniego obuwia. Absolutnie niedopuszczalne są wyjścia w góry w zwykłym obuwiu codziennego użytku. W trudnych górskich warunkach najlepiej sprawdzają się buty trekkingowe, które nie tylko dają możliwie najlepszy komfort poruszania się, ale również chronią stopy przed wychłodzeniem. Przydatne są również ochraniacze przeciwśnieżne na nogi, czyli tzw. stuptuty.

Reklama
Reklama
Reklama