Zespół Cushinga i choroba Cushinga – czym się różnią i jakie są przyczyny chorób nadnerczy?
Choroba Cushinga to postać zespołu Cushinga, która może być zależna lub niezależna od hormonu ACTH. Wytwarza go przysadka mózgowa. ACTH wpływa na wydzielanie kortyzolu, który jest przyczyną zespołu Cushinga.
Choroba Cushinga to postać zespołu Cushinga, która może być zależna lub niezależna od hormonu ACTH. Wytwarza go przysadka mózgowa. ACTH wpływa na wydzielanie kortyzolu, który jest przyczyną zespołu Cushinga.
Nadnercza to gruczoł, którego nieprawidłowe funkcjonowanie może w efekcie spowodować zespół Cushinga. Natomiast zbyt wysoki poziom hormonów nadnerczy kontrolowanych przez przysadkę, wywołuje chorobę Cushinga.
Zespół Cushinga a nadczynność kory nadnerczy
Pierwotna nadczynność kory nadnerczy skutkuje wytwarzaniem zbyt dużej ilości hormonów sterydowych (glikokortykosteroidów). Najważniejszy spośród nich jest kortyzol i ma on największy wpływ na pojawienie się zespołu Cushinga. Organizm produkuje ten hormon w sytuacjach stresowych. Kortyzol bierze udział w procesach metabolicznych tłuszczów, cukrów i białek. Wpływa też na działanie układu odpornościowego.
Nadmierna ilość hormonu ACTH przyczyną choroby Cushinga
Pracę nadnerczy kontroluje przysadka mózgowa. Wytwarza ona hormon, który pobudza korę nadnerczy do produkcji ich własnych hormonów (w tym kortyzolu). Hormon kortykotropowy (ACTH), produkowany przez przysadkę, może mieć wpływ na pojawienie się choroby Cushinga. Tę chorobę określa się jako postać zespołu Cushinga zależną od ACTH. Zespół Cushinga może też zostać wywołany przez guza trzustki, tarczycy, rakowiaka lub grasiczaka. Te guzy powodują zespół ektopowego wydzielania ACTH.
Leki glikokortykosteroidowe a występowanie zespołu Cushinga
Kolejną przyczyną pojawienia się zespołu Cushinga może być przyjmowanie leków glikokortykosteroidowych, np. prednizolonu lub prednizonu. Stosuje się je m.in. w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i astmy. Długotrwałe podawanie tych leków zwiększa poziom glikokortykosteroidów. Zespół Cushinga wywołany lekami jest określany jako egzogenny (czyli wywołany czynnikami zewnętrznymi), polekowy lub jatrogenny.
Endogenny (czyli spowodowany czynnikami wewnętrznymi) zespół Cushinga
Nadmiar kortyzolu może być wytworzony na skutek:
- przerostu nadnerczy,
- guza pozaprzysadkowego (ektopowego), produkującego ACTH,
- guza nadnerczy (raka lub gruczolaka), który wydziela kortyzol,
- gruczolaka przysadki, który wytwarza zbyt dużą ilość ACTH – to najczęściej występująca przyczyna endogennego zespołu Cushinga.
- Zakażenia układu nerwowego są najczęściej powodowane przez bakterie i wirusy. Sprawdź choroby ośrodkowego układu nerwowego: zakażenia.
- Stres ma za zadanie zmobilizować organizm do działania w sytuacji, która jest potencjalnie niebezpieczna. Co to jest stres: fazy stresu i jego wpływ na choroby.
- Sprawny ośrodkowy układ nerwowy pozwala uniknąć trudności z koncentracją i bólów mięśni. Zobacz ćwiczenia na ośrodkowy układ nerwowy.
- Autonomiczny układ nerwowy to część układu nerwowego. Jak działa autonomiczny układ nerwowy?
- Wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego występują 2-3 razy na 100 000 urodzeń. Zobacz jakie mają podłoże.