Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Neurony
©vitstudio/fotolia
Styl życia

Choroby wrodzone układu nerwowego – wodogłowie, wady cewy nerwowej

Choroby wrodzone ośrodkowego układu nerwowego powstają w ciągu pierwszych tygodni trwania ciąży. Mózg cechuje się bardzo skomplikowanym procesem rozwoju. Nieprawidłowości w jego przebiegu prowadzą do licznych i różnorodnych schorzeń układu nerwowego.

Choroby wrodzone ośrodkowego układu nerwowego powstają w ciągu pierwszych tygodni trwania ciąży. Mózg cechuje się bardzo skomplikowanym procesem rozwoju. Nieprawidłowości w jego przebiegu prowadzą do licznych i różnorodnych schorzeń układu nerwowego.

 

Wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego występują 2-3 razy na 100 000 urodzeń. Mogą mieć podłoże genetyczne lub wynikać z uwarunkowań środowiskowych, jednak większość z nich warunkowana jest wieloczynnikowo. Mogą powstać w okresie zarodkowym, kiedy dochodzi do różnicowania narządów lub w okresie płodowym na skutek nieprawidłowości w dojrzewaniu struktur układu nerwowego.

Wady cewy nerwowej

Najczęściej występującymi wrodzonymi wadami ośrodkowego układu nerwowego są wady cewy nerwowej, do których zalicza się:

  • rozszczep kręgosłupa,
  • przepuklinę oponową i oponowo-rdzeniową,
  • rozszczep czaszki,
  • przepuklinę mózgową.

Wady cewy nerwowej powstają w okresie płodowym. Szczególnie narażone na ich rozwój są rodziny, u których istniały już przypadki narodzenia dziecka z takim zaburzeniem. Badanie ultrasonograficzne umożliwia wczesne wykrycie choroby. Przepuklina oponowo-rdzeniowa jest dominującą z wad cewy nerwowej, ponieważ występuje najczęściej. Umiejscawia się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Przy tej wadzie dochodzi do niszczenia struktur rdzenia kręgowego, wskutek czego u wszystkich chorych uwidaczniają się zaburzenia neurologiczne. Rozszczep kręgosłupa jest chorobą dotyczącą struktur kostnych kręgosłupa. Przepuklina oponowa ujawnia się jako niedużej wielkości guz lokalizujący się w okolicy lędźwiowej bądź krzyżowej. Jest wadą poddającą się całkowitemu wyleczeniu poprzez zabieg chirurgiczny.

Kwas foliowy – ochrona przed wadami cewy nerwowej

Do powstawania wad cewy nerwowej predysponują czynniki genetyczne. Jeśli kobieta wcześniej urodziła dziecko dotknięte tą wadą, to ryzyko pojawienia się zaburzenia u następnego dziecka wynosi 4 procent. Ponadto na rozwój wad cewy nerwowej mogą mieć wpływ czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie, ale również nieprawidłowa dieta przyszłej matki, charakteryzująca się niedostateczną ilością spożywanego kwasu foliowego. Suplementacja jest elementem profilaktyki pierwotnej wad cewy nerwowej i powinna zostać rozpoczęta na trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Zapotrzebowanie na kwas foliowy u ciężarnych wzrasta około 2-4 razy i wynosi 0,4 miligramy. Taka dawka warunkuje prawidłowy rozwój układu nerwowego oraz krwiotwórczego.

Wodogłowie

Wodogłowie polega na nagromadzeniu się płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu. Można wyróżnić wodogłowie normotensyjne oraz wywołane zwiększonym ciśnieniem płynu mózgowo-rdzeniowego. Postać normotensyjna często towarzyszy wadom rozwojowym ośrodkowego układu nerwowego, zwłaszcza przepuklinie oponowo-rdzeniowej. Objawami wodogłowia niemowlęcego są: uwypuklone ciemię, poszerzone żyły skóry głowy, powiększony obwód głowy, objawy neurologiczne takie jak zaburzenia połykania, zez zbieżny lub skierowanie gałek ocznych ku dołowi. 


 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Bakteria wywołująca zapalenie opon mózgowych.
©Ezume Images/fotolia
Styl życia
Jakie choroby układu nerwowego zagrażają dzieciom – zespoły dysrafii i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
Dzieci znacznie częściej zapadają na choroby układu nerwowego niż na schorzenia ze strony innych układów. Do ich rozwoju mogą predysponować różne czynniki, określane mianem teratogennych.

Dzieci znacznie częściej zapadają na choroby układu nerwowego niż na schorzenia ze strony innych układów. Do ich rozwoju mogą predysponować różne czynniki, określane mianem teratogennych.   Choroby układu nerwowego u dzieci rozwijają się wskutek działania na płód czynnika teratogennego czyli szkodliwie wpływającego i powodującego jego uszkodzenie. Rodzaj i stopień powstającego zaburzenia jest zależny od charakteru czynnika, czasu jego oddziaływania na płód oraz od tygodnia trwania ciąży , w którym doszło do zadziałania bodźca uszkadzającego. Przyczyny chorób ośrodkowego układu nerwowego u dzieci Do czynników teratogennych, zalicza się uwarunkowania genetyczne, zakażenia (wirus różyczki, grypy), czynniki fizyczne i/lub chemiczne (promieniowanie jonizujące, toksyny, urazy mechaniczne) oraz zaburzenia w dostarczaniu substancji odżywczych do płodu, co najczęściej jest konsekwencją niedożywienia przyszłej matki. Wzrost ryzyka rozwoju chorób układu nerwowego u dzieci obserwuje się u kobiet ciężarnych chorujących na cukrzycę oraz chorobę niedokrwienną serca – przy tych schorzeniach często utrudniony jest dopływ składników odżywczych do dziecka. Innym czynnikiem predysponującym jest przebycie gestozy, czyli zatrucia ciążowego. Objawy uszkodzenia układu nerwowego (OUN) u dzieci Istnieje wiele objawów sugerujących uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego u dziecka. Zalicza się do nich obecność ruchów mimowolnych czy zmienność napięcia mięśniowego. N a uszkodzenie móżdżku wskazują zaburzenia równowagi, mowy oraz niezborność ruchowa . Ponadto wyróżnia się objawy oponowe rozwijające się na skutek zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych – jednym z takich objawów jest sztywność karku. Najczęstsze choroby OUN Zespoły dysrafii, czyli wady cewy nerwowej, są najczęściej pojawiającymi się chorobami ośrodkowego układu nerwowego...

©RioPatuca Images/Fotolia
Styl życia
Choroby ośrodkowego układu nerwowego: przyczyny, objawy i skutki. Zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
Zakażenia OUN, czyli ośrodkowego układu nerwowego, mogą być wywołane przez wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Objawiają się zwykle bólami głowy i gorączką. Czasem występują zaburzenia czucia i mowy lub poruszania się.

Zakażenia OUN, czyli ośrodkowego układu nerwowego, mogą być wywołane przez wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Objawiają się zwykle bólami głowy i gorączką. Czasem występują zaburzenia czucia i mowy lub poruszania się.   Zakażenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN) mogą różnić się objawami . Symptomy zależą od przyczyn, które wywołały infekcję . Objawy wspólne dla wszystkich zakażeń OUN to pogorszenie samopoczucia, osłabienie i brak chęci do życia. Charakterystyka zakażeń ośrodkowego układu nerwowego Cechy wspólne wszystkich chorób ośrodkowego układu nerwowego wywołanych przez infekcję to: kłopoty z rozpoznaniem choroby i jej leczeniem, postacie kliniczne różniące się nasileniem objawów i przebiegiem: łagodne, podostre, ostre oraz przewlekłe, niekiedy prowadzące do śmierci, różne okresy wylęgania choroby i jej leczenia. Przyczyny zakażeń ośrodkowego układu nerwowego Zakażenie ośrodkowego układu nerwowego wywołują bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby. Najczęściej występują zakażenia bakteryjne. Mają też najcięższy przebieg. Bakterie stają się odporne na antybiotyki, dlatego leczenie zakażeń jest coraz bardziej utrudnione. Objawy zakażeń ośrodkowego układu nerwowego Objawy pojawiające się przy zakażeniach ośrodkowego układu nerwowego to: wysoka gorączka, silny ból mięśni , zaburzenia świadomości, nieprzemijające uczucie senności , bóle głowy i światłowstręt spowodowane zwiększonym ciśnieniem śródczaszkowym, nudności i wymioty, sztywność karku, wybroczyny na skórze, zwolnienie lub przyspieszenie akcji serca, zwiększona potliwość, czasem ślinotok. Skutki zakażeń ośrodkowego układu nerwowego Skutkiem infekcji ośrodkowego układu nerwowego...

schemat mózgu
©vege/Fotolia
Styl życia
Budowa i funkcje autonomicznego układ nerwowego
Autonomiczny układ nerwowy to część układu nerwowego. Jego nerwy unerwiają narządy wewnętrzne, zaopatrując gruczoły, mięśnie gładkie i naczynia krwionośne. Został wyodrębniony ze względu na funkcje i budowę. Jego działanie powoduje reakcje, które są niezależne od woli.

Autonomiczny układ nerwowy to część układu nerwowego. Jego nerwy unerwiają narządy wewnętrzne, zaopatrując gruczoły, mięśnie gładkie i naczynia krwionośne. Został wyodrębniony ze względu na funkcje i budowę. Jego działanie powoduje reakcje, które są niezależne od woli. Jak zbudowany jest autonomiczny układ nerwowy? Autonomiczny układ nerwowy jest zbudowany z nerwów i zwojów nerwowych. Działają one niezależnie od środkowego układu nerwowego. Składają się na niego dwa przeciwstawne układy: pierwszy to układ współczulny, drugi – przywspółczulny . Obie gałęzie wykazują działanie antagonistyczne.   Współczulny układ nerwowy inaczej jest nazywany sympatycznym lub pobudzającym. W skład tego układu wchodzą: ośrodki nerwowe w istocie szarej rdzenia kręgowego oraz włókna nerwowe i zwoje przykręgowe, które po obu stronach kręgosłupa współtworzą pień współczulny.   Drogi nerwowe układu sympatycznego są dwuneuronowe, co oznacza, że obejmują one zarówno krótkie włókna przedzwojowe z acetylocholiną i długie włókna zazwojowe z neuroprzekaźnikiem noradrenaliną. Z kolei przywspółczulny układ nerwowy nazywany jest inaczej parasympatycznym (hamującym). Składa się on z ośrodków nerwowych, które są rozmieszczone w śródmózgowiu, odcinku krzyżowym rdzenia kręgowego , rdzeniu przedłużonym, i włókien nerwowych. Najważniejszym elementem układu przywspółczulnego jest nerw błędny, który zaopatruje narządy klatki piersiowej i brzucha, oprócz macicy, pęcherza moczowego i obwodowego odcinka okrężnicy. Drogi nerwowe tego układu są dwuneuronowe. Mediatorem w synapsach pozazwojowych jest acetylocholina. Za co odpowiada autonomiczny układ nerwowy? W sytuacji, która wymaga od człowieka podjęcia nagłej aktywności fizycznej, gałąź sympatyczna układu nerwowego mobilizuje organizm do działania . Przygotowuje go zatem do...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner