szklanka wywaru
©szelest/Fotolia

Przymiotno kanadyjskie i jego moc

szklanka wywaru
©szelest/Fotolia

Przymiotno kanadyjskie, nazywane też konyzą kanadyjską, ma wiele leczniczych substancji. Wykorzystywane jest w medycynie naturalnej przy krwotokach, biegunkach czy na zmiany skórne.

Przymiotno kanadyjskie – jak wygląda?

Przymiotno kanadyjskie jest rośliną jednoroczną, o łodydze osiągającej niekiedy 100 cm długości. Liście rośliny mają kształt lancetowaty, a na łodydze znajdują się szorstkie włoski. Kwiaty mają barwę brudnożółtą bądź brudnobiałą.

Przymiotno kanadyjskie – właściwości

Przymiotno kanadyjskie zawiera wiele cennych składników, takich jak olejek eteryczny, garbniki i flawonoidy. Dzięki nim roślina wykorzystywana jest przy różnego rodzaju krwotokach. Ponadto działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, moczopędnie i ściągająco. Zioło wykorzystuje się także do złagodzenia podrażnień, przy owrzodzeniach i przy świądzie skóry.

Przymiotno kanadyjskie – zastosowanie

Przymiotno kanadyjskie jest rośliną leczniczą i wykorzystuje się ją w medycynie. Napar z rośliny stosowany jest na krwotoki, głównie te żołądkowe i menstruacyjne a także przeciw biegunce. Oprócz tego przymiotno kanadyjskie łagodzi objawy zapalenia oskrzeli i nerek. Roślinę używa się także na liszaje. Wywar z przymiotna kanadyjskiego pije się na problemy żołądkowe i jelit.

Przymiotno kanadyjskie – jak przygotować napar?

By uzyskać napar z przymiotna kanadyjskiego należy jedną łyżeczkę zioła zalać szklanką gorącej wody i odstawić pod przykryciem na 20-25 minut. Następnie napój należy przecedzić i wypić. Zaleca się spożywać wywar 3 razy dziennie po jednej szklance.

Przymiotno kanadyjskie – przeciwwskazania

Przymiotna kanadyjskiego nie zaleca się stosować u osób mających problemy z krzepliwością krwi, czy cierpiących na chorobę zakrzepową żył. Ponadto nie zaleca się rośliny kobietom w ciąży i karmiącym piersią. 

 

Więcej na temat zioła
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30