główka kapusty
Pixabay/Efraimstochter/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Dieta kapuściana – tygodniowa dieta cud

główka kapusty
Pixabay/Efraimstochter/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Dieta kapuściana nie jest skomplikowana i opiera się przede wszystkim na jedzeniu specjalnej zupy z kapusty. Nazywana jest także dietą prezydencką, ponieważ niegdyś mówiono, że Aleksander Kwaśniewski właśnie dzięki niej pozbył się wielu kilogramów, co poprawiło jego wizerunek podczas kampanii prezydenckiej.

Właściwości kapusty

Dieta kapuściana jest bardzo niskokaloryczna. Dostarcza organizmowi dużo witaminy C i świetnie reguluje pracę jelit. Kapusta ma dużą ilość błonnika, dzięki czemu usprawnia przemianę materii. Dodatkowo jest źródłem potasu, zapewniającego zrównoważoną gospodarkę wodną, likwiduje opuchlizny i wzmacnia serce.

Przepis na zupę

Tak naprawdę istnieje wiele wariacji na temat zupy kapuścianej. Wszystkie łączą bazowe składniki:

główka kapusty włoskiej,

 • 6 cebul,
 • 2 papryki,
 • pęczek selera naciowego,
 • 6 pomidorów.

 

Na ich bazie gotuje się wywar warzywny, który możemy przyprawić pieprzem, chili, curry, koprem lub czosnkiem. Sól jest absolutnie zakazana! Ugotowaną zupę można trzymać w lodówce przez cały tydzień. Wskazane, żeby podgrzewać ją w małych porcjach. Zupę można jeść do woli – o każdej porze i w każdej ilości. Osoby stosujące dietę prezydencką twierdzą nawet, że im więcej się je zupy, tym bardziej się chudnie.

Jadłospis w diecie kapuścianej

 •  Dzień 1: zupa kapuściana, owoce.
 • Dzień 2: zupa kapuściana, warzywa (zabroniona jest kukurydza i rośliny strączkowe); obiadokolacja: dwa ziemniaki w mundurkach.
 • Dzień 3: zupa kapuściana, warzywa (oprócz ziemniaków), owoce (oprócz bananów).
 • Dzień 4: zupa kapuściana, 4 banany.
 • Dzień 5: zupa kapuściana, 6 pomidorów, 30 dag gotowanego lub pieczonego mięsa.
 • Dzień 6: zupa kapuściana, gotowane lub pieczone mięso bez tłuszczu.
 • Dzień 7: zupa kapuściana, kasza, warzywa, soki owocowe i warzywne.


Każdego dnia należy wypić 2 litry wody. Codziennie można też pić gorzką kawę, herbatę i zioła. W czasie stosowania diety kapuścianej nie można używać cukru, soli, spożywać pieczywa ani pić napojów gazowanych i alkoholu. Nie ma potrzeby przygotowywania się do diety prezydenckiej – można ją zacząć w dowolnym momencie, pod warunkiem, że cieszymy się dobrym zdrowiem.

Minusy diety kapuścianej

Wytrwanie w diecie kapuścianej tylko pozornie jest łatwe. Brak urozmaicenia posiłków sprawia, że po 2-3 dniach posiłki nużą i pomimo przyzwolenia na zabijanie głodu nieograniczonymi ilościami zupy, często ochota na nią mija w wyniku przesytu.

 

Dieta kapuściana z pewnością nie należy do najzdrowszych diet – jak każda dieta-cud zakłada dużą utratę wagi w krótkim czasie. Szacuje się, że można zrzucić nawet 5 kg w ciągu tygodnia. Przy prawidłowo zbilansowanej diecie powinniśmy gubić w takim czasie 1-2 kg. Dieta ma małe zróżnicowanie produktów. Ponieważ zupa nie pokrywa naszego zapotrzebowania energetycznego, w trakcie trwania diety organizm jest osłabiony.

 

Aby uniknąć efektu jojo, czyli szybkiego powrotu do poprzedniej wagi (czasem nawet z nawiązką), po diecie kapuścianej warto przejść na inną niskokaloryczną dietę, ponieważ przejście od razu do starej diety sprawi, że równie szybko powróci stara waga.

 

Dieta kapuściana to szybki sposób na zrzucenie kilku kilogramów. Pamiętajmy jednak, że najlepsze efekty daje racjonalna dieta i ćwiczenia!


Przeładuj

Jak mieszka Agnieszka Kaczorowska? Pokój Emilki przepiękny, ale spójrzcie na sypialnię!

zobacz 01:31