Kobieta je sałatkę grecką
Image by LifetimeStock.com

Spowolniony metabolizm – co robię nie tak?

Kobieta je sałatkę grecką
Image by LifetimeStock.com

Metabolizm zwalnia między innymi przez złą dietę, niewysypianie się, czy wykonywanie niewłaściwych ćwiczeń. Są też inne przyczyny obniżenia tempa metabolizmu.

Opóźnianie metabolizmu – poznaj błędy, które robisz

Mimo tego, że regularnie ćwiczysz, stosujesz dietę i pijesz duże ilości wody twój metabolizm jest dalej spowolniony i nie chudniesz. Co się dzieje?

 

Małe ilości wody

Pijesz wodę, a metabolizm jest spowolniony? Widocznie spożywasz ją w zbyt małych ilościach. Gorąca herbata, czy wrzątek nie spalą tyle energii co zimna woda, dlatego staraj się pić około 2 litrów wody w ciągu dnia, a jeśli ćwiczysz to nawet więcej.

 

Niewłaściwe ćwiczenia

Uprawiasz regularnie ćwiczenia tlenowe, biegasz, jeździsz na rowerze i pływasz. Ale to za mało. Osoba chcąca przyspieszyć metabolizm powinna przeplatać ćwiczenia aerobowe z tlenowymi. Te pierwsze wzmacniają i budują mięśnie, które spalają najwięcej kalorii. Pamiętaj też o tym, że ćwiczenia powinny być różnorodne. Dlatego też będąc na siłowni używaj różnych przyrządów, np. ćwicz na bieżni, a potem trenuj ręce.

 

Nieregularne posiłki

Przyczyną spowolnienia metabolizmu mogą być też nieregularne posiłki. Powinno się jadać systematycznie co 3-4 godziny w ciągu dnia i najlepiej o tej samej porze. Nie należy jadać nieregularnie, jednego dnia o 11, a drugiego o 13. Metabolizm wtedy zwalnia pracę.

 

Brak śniadań

Wolisz dłużej pospać niż zjeść pełnowartościowe śniadanie? I tutaj popełniasz błąd. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia, dlatego też powinno się je jeść, najpóźniej dwie godziny po przebudzeniu się. Jedzenie powinno być bogate w białko i węglowodany, dlatego zamiast drożdżówki zjedz owsiankę, płatki na mleku, jogurt, czy kanapki z chudą wędliną i warzywami.

 

Niewysypianie się

Śpisz krócej niż 7-8 godzin? Tutaj również popełniasz błąd. Sen krótszy niż 7 godzin powoduje, że organizm spowalnia metabolizm i spalanie kalorii. A to powoduje otyłość.

 

Stres

Żyjesz w ciągłym stresie i denerwujesz się? Organizm wydziela wtedy kortyzol – hormon stresu, a to wywołuje napięcie w żołądku i spowalnia metabolizm. Staraj się wyluzować i czerp radość z życia.

 

Więcej na temat diety odchudzające
Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49