Przód samochodu
©magdal3na/Fotolia
Styl życia

Jak kupić samochód na firmę? Odliczenie VAT i rozliczenie kosztów

Zakup samochodu na firmę umożliwia odliczenie kosztów podatku VAT, o ile wykorzystywany jest on jedynie do podróży służbowych.

Zakup samochodu na firmę umożliwia odliczenie kosztów podatku VAT, o ile wykorzystywany jest on jedynie do podróży służbowych.

W zależności od kondycji finansowej firmy, zakup samochodu osobowego na firmę można sfinansować jednorazowo – kupując go na fakturę, zdecydować się na leasing operacyjny lub finansowy, bądź wziąć kredyt bankowy na jego zakup.

Zakup samochodu na firmę: jaką formę zakupu wybrać?

Samochód na firmę można kupić na fakturę lub wziąć w leasing. Opłacalność tych opcji zależy od jednostkowych czynników – zawsze trzeba mieć na uwadze plusy i minusy obu form i odnieść je do sytuacji swojej firmy. Zakup samochodu na fakturę zasadniczo wiąże się z koniecznością wyłożenia dużych środków jednorazowo, natomiast leasing pozwala rozłożyć koszty w czasie. Można również zdecydować się na zakup samochodu na kredyt, jednak ta opcja zwykle nie kalkuluje się w porównaniu z kosztami leasingu.

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa grochowa

Zakup samochodu na fakturę VAT

1. Zakup samochodu o wartości powyżej 3 500 zł należy uwzględnić w ewidencji środków trwałych.

2. Samochód należy poddać amortyzacji, zgodnie z przepisami ustawy o PIT. Standardowy okres amortyzacji wynosi 5 lat przy zastosowaniu stawki 20%. Jeśli samochód jest używany – jest to zwykle 40% na 2,5 roku.

3. Odliczenie podatku VAT. Jest możliwe, jeśli samochód wykorzystywany jest wyłącznie na cele przedsiębiorstwa. Należy w tym celu wypełnić deklarację VAT-26. Należy też prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu dla celów VAT – w ten sposób można udowodnić, że samochód służył wyłącznie do przejazdów służbowych. Należy bardzo uważać, bo choćby jeden przejazd prywatny może skutkować koniecznością zwrotu VAT.

Zakup samochodu: leasing

1. Jeśli zdecydujemy się na leasing operacyjny, to samochód należy do majątku finansującego. Jeśli zaś wybieramy formę leasingu finansowego – to leasingobiorca wpisuje go do ewidencji swoich środków trwałych i dokonuje odpisów amortyzacyjnych.

2. W przypadku wyboru leasingu finansowego podatek VAT trzeba opłacić z góry.

3. Odliczanie VAT wygląda tak samo, jak w przypadku nabycia samochodu na fakturę. Należy zarejestrować samochód osobowy w US i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Bez tego możliwe jest odliczenie jedynie 50% podatku od opłaty wstępnej, rat leasingowych i innych kosztów.

 

para w samochodzie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czy opłaca się wziąć samochód osobowy w leasing?
Umowa leasingu polega na tym, że jedna strona udostępnia do użytkowania rzecz drugiej stronie, która w zamian opłaca raty leasingowe. Jest to rozwiązanie korzystne z tego względu, iż w niewielkim stopniu angażuje własny kapitał. Możliwy jest leasing operacyjny i leasing finansowy.

Umowa leasingu polega na tym, że jedna strona udostępnia do użytkowania rzecz drugiej stronie, która w zamian opłaca raty leasingowe. Jest to rozwiązanie korzystne z tego względu, iż w niewielkim stopniu angażuje własny kapitał. Możliwy jest leasing operacyjny i leasing finansowy. Leasing samochodu czy zakup na fakturę? Wybór najodpowiedniejszego w danym przypadku sposobu nabycia samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej zależy od wielu czynników. Trzeba wziąć pod uwagę możliwości majątkowe, rodzaj prowadzonej działalności, korzyści podatkowe i każdorazowo dokonać kalkulacji opłacalności obu opcji. Zakup samochodu na fakturę W przypadku zakupu samochodu na fakturę konieczne jest jednorazowe sfinansowanie zakupu, co może być dużym obciążeniem dla firmy. Ujęcie tego wydatku bezpośrednio w kosztach firmy nie jest możliwe. Należy poddać taki zakup rozłożonej w czasie amortyzacji. Leasing samochodu W przypadku umowy leasingu samochodu osobowego nie musimy ponosić jednorazowych kosztów zakupu samochodu, koszty rozłożone są na raty, po których spłaceniu będziemy mieć możliwość wykupu samochodu z leasingu za stosunkowo niską kwotę. W praktyce zapłacimy więc pełną wartość samochodu, nie musząc brać kredytu czy wykładać znacznej kwoty ze środków własnych. Leasing operacyjny i leasing finansowy Wśród dostępnych opcji znajduje się leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Jeśli wybierzemy opcję pierwszą, wówczas przedmiot umowy pozostanie składnikiem majątku finansującego , który będzie zobowiązany do dokonywania amortyzacji. Przy leasingu finansowym to leasingobiorca będzie zaliczał przedmiot umowy do własnych środków trwałych oraz poddawał go odpisom amortyzacyjnym.   W przypadku leasingu operacyjnego niższe są koszty na początku okresu,...

mężczyzna z kobietą przed samochodem
©puhhha/fotolia
Styl życia
Zasady odliczania VAT od wydatków na firmowy samochód osobowy.
Odliczenie VAT od paliwa rządzi się obecnie takimi samymi prawami, jak odliczenie VAT na inne wydatki związane z samochodami osobowymi używanymi w działalności gospodarczej. Jeśli samochód jest wykorzystywany tylko dla celów firmowych – można odliczyć 100%, jeśli w celach mieszanych – 50% VAT – zarówno od napraw, jak i od paliwa.

Odliczenie VAT od paliwa rządzi się obecnie takimi samymi prawami, jak odliczenie VAT na inne wydatki związane z samochodami osobowymi używanymi w działalności gospodarczej. Jeśli samochód jest wykorzystywany tylko dla celów firmowych – można odliczyć 100%, jeśli w celach mieszanych – 50% VAT – zarówno od napraw, jak i od paliwa. Odliczenie VAT od paliwa i wydatków na samochód firmowy Jeżeli samochody wykorzystywane są w firmie wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą i zostały wdrożone odpowiednie procedury, wykluczające możliwość używania samochodu do innych niż działalność gospodarcza celów – wówczas firma, będąca podatnikiem VAT , ma prawo odliczyć 100% VAT od wydatków związanych z użytkowaniem samochodu osobowego w działalności gospodarczej.   Procedury, które umożliwiają kontrolę tego, w jakim celu został poniesiony dany wydatek, to umowy z pracownikami, regulaminy, monitorowanie ilości zużywanego paliwa, ewidencja przebiegu pojazdu. Zwłaszcza ewidencja przebiegu powinna być starannie prowadzona, może być bowiem dowodem, że samochód wykorzystywany był faktycznie wyłącznie do przejazdów służbowych .   Wydatki na samochód to zarówno sam koszt jego nabycia, jak i wydatki na eksploatację – ubezpieczenie, wymianę opon, konieczne naprawy, a także zakup paliwa. Odliczenie VAT od paliwa i wydatków na samochód przeznaczony do użytku mieszanego W obecnym stanie prawnym w przypadku samochodów używanych w użytku mieszanym, czyli na potrzeby zarówno firmowe jak i prywatne, można odliczyć 50% VAT zarówno od wydatków eksploatacyjnych, jak i od paliwa.   Do 30 czerwca 2015 r. odliczenie VAT od paliwa samochodów używanych nie tylko do celów działalności gospodarczej można było odliczyć wyłącznie na podstawie szczegółowo prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu. Obecnie odliczenie 50% VAT od paliwa...

pracownik w samochodzie służbowym
©FotolEdhar/fotolia
Styl życia
Czym jest ewidencja przebiegu pojazdu i jaka jest stawka kilometrówki?
Ewidencję przebiegu pojazdu prowadzi się, jeśli przedsiębiorca chce zaliczyć koszty przejazdów służbowych samochodem prywatnym swoim lub swoich pracowników do kosztów uzyskania przychodów. Określoną stawkę kilometrówki mnoży się przez liczbę przejechanych służbowo kilometrów.

Ewidencję przebiegu pojazdu prowadzi się, jeśli przedsiębiorca chce zaliczyć koszty przejazdów służbowych samochodem prywatnym swoim lub swoich pracowników do kosztów uzyskania przychodów. Określoną stawkę kilometrówki mnoży się przez liczbę przejechanych służbowo kilometrów. Ewidencja przebiegu pojazdu: kilometrówka Stawki tak zwanej kilometrówki określane są w celu zwrotu pracownikom kosztów ich podróży służbowej samochodem prywatnym. W tej sytuacji pracodawca jest zobowiązany zwrócić pracownikom, na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu, koszty przejazdu – liczbę kilometrów przemnożoną przez stawkę kilometrówki. Kwota zwrócona pracownikowi stanowi koszt uzyskania przychodu przedsiębiorcy .   Miesięczny limit kilometrów za jazdy lokalne ustala pracodawca, nie mogą one jednak być wyższe, niż: 300 km, jeśli w grę wchodzi miejscowość do 100 tys. mieszkańców, 500 km – jeśli miejscowość ma 100-500 tys. mieszkańców, 700 km dla miejscowości przekraczających 500 tys. mieszkańców, Dla przejazdów w służbie leśnej może być powiększony do 1500 km, Dla przejazdów w służbie ratowniczej – do 3000 km. Wydatki na samochód zostają zwrócone pracownikowi, jednak tylko przejechane kilometry pomnożone przez stawkę kilometrówki zalicza się do kosztów uzyskania przychodu . Rozliczanie kilometrówki samochodu prywatnego właściciela firmy W przypadku przedsiębiorców ustalenie kosztów przejazdów jest niezwykle istotne, jeśli korzystają oni z własnych samochodów i chcą wydatki związane z użytkowaniem samochodu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Przedsiębiorca taki musi prowadzić ewidencję...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik