Przedszkolaki trzymają się za ręce
©svetaorlova/Fotolia
Styl życia

Zabawy dla przedszkolaków – 3 propozycje

Zabawy dla przedszkolaków spełniają ważną rolę w rozwoju dziecka. Oprócz wartości poznawczych, rozwijają kompetencje społeczne – uczą szacunku do innych oraz pomagają radzić sobie w trudnych emocjonalnie sytuacjach. Cenne są zarówno tradycyjne zabawy dla przedszkolaków, takie jak ciuciubabka, kółko graniaste, stary niedźwiedź, mam chusteczkę, jak i te bardziej innowacyjne.

Zabawy dla przedszkolaków spełniają ważną rolę w rozwoju dziecka. Oprócz wartości poznawczych, rozwijają kompetencje społeczne – uczą szacunku do innych oraz pomagają radzić sobie w trudnych emocjonalnie sytuacjach. Cenne są zarówno tradycyjne zabawy dla przedszkolaków, takie jak ciuciubabka, kółko graniaste, stary niedźwiedź, mam chusteczkę, jak i te bardziej innowacyjne.

Integracyjne zabawy dla przedszkolaków

Kreatywność, współzawodnictwo, dobra pamięć, śmiech – zabawy dla przedszkolaków to przyjemność i nauka w jednym.

1. Zabawa w krowę

Należy zacząć od wyboru osoby, która będzie krową. Kiedy decyzja już zapadnie, osoba ta wyciąga dłoń lub dłonie (w zależności od liczby uczestników), a pozostali łapią ją za place. Postać mianowana na krowę wypowiada słowa „Czy krowa daje mleko” i zaczyna wymieniać różne kolory, dzieci odpowiadają „tak” lub „nie”. Kiedy przybrana krowa wypowie słowo „biały”, dzieci krzyczą „tak” i zaczynają uciekać. Krowa ma za zadanie wszystkich złapać.

2. Fasolki – zabawa na kreatywność

Do zabawy potrzebne są fasolki – możesz wykorzystać prawdziwe warzywa lub ilustracje. Zadaniem dzieci jest podchodzenie do rówieśników i zadawanie pytań – za każdą odpowiedź „tak” otrzymują od prowadzącego fasolkę. Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej warzyw. Dobrze jest wyznaczyć na początku czas, np. 5 minut i odmierzać go ze stoperem w ręku (dzieci będą miały poczucie sprawiedliwości).

3. Zabawa zapoznawcza

Dzieci siadają w kole, zamykają oczy. Dorosły podchodzi do wybranego dziecka i dotyka jego ramienia. Wybrane dziecko staje tyłem do grupy i zamyka oczy. Dzieci razem z prowadzącym wybierają kolejne dziecko, które chowa się pod chustą animacyjną. Osoba stojąca tyłem odwraca się, a dzieci pytają, kogo brakuje. Jeżeli przedszkolakowi uda się zgadnąć, otrzymuje gromkie brawa. Jeśli nie, wybiera osobę, która go zastąpi.

 

Dziecko układa puzzle na dywanie
©Picture-Factory/Fotolia
Styl życia
Jakie zabawki kupić 3-latkowi? Przykłady i porady
Dziecko w wieku 3 lat powinno dostawać zabawki, które umożliwią mu ćwiczenie pamięci, koncentracji i kreatywności. Najlepsze do tego są puzzle, klocki czy książeczki edukacyjne.

Dziecko w wieku 3 lat powinno dostawać zabawki, które umożliwią mu ćwiczenie pamięci, koncentracji i kreatywności. Najlepsze do tego są puzzle, klocki czy książeczki edukacyjne.   3-latek do końca jeszcze nie ma w pełni rozwiniętej koordynacji ruchowej, dlatego najlepsze dla niego są zabawki duże, którymi bez problemu może operować. Puzzle dla 3-latka Układanie puzzli rozwija wyobraźnię przestrzenną, pozwala ćwiczyć pamięć oraz uczy cierpliwości i koncentracji. Ułatwia również naukę pisania i czytania, co pozwala później na szybszą naukę liter i cyfr. Dzieci około 3 roku życia najchętniej bawią się układankami, które składają się z maksymalnie kilkudziesięciu dużych elementów. Typów puzzli jest wiele – drewniane, piankowe, tradycyjne . Najlepiej wybrać takie, które np. pozwolą ułożyć maluchowi ulubionego bohatera kreskówki i są bezpieczne – niezbyt małe - żeby dziecko nie połknęło elementu. Klocki dla malucha Zabawa klockami pozwala rozwijać wyobraźnię, koncentrację, koordynację ruchową i kreatywność. Często klocki są również używane do nauki kolorów lub nawet matematyki. Budowanie z nich pozwala na swobodną ekspresję dziecka. Dla 3-latka idealne są klocki wykonane z plastiku lub drewna, można je uznać za niezniszczalne . Warto kupić też takie, które są wystarczająco duże i przedstawiają wiele kształtów i kolorów. Pozwoli to maluchowi nauczyć się klasyfikowania przedmiotów i relacji przestrzennych. Wspólne budowanie z klocków z rodzicami rozwija w dziecku umiejętności współdziałania i dzielenia się. Książeczki dla 3-latka Bajki, opowiadania i baśnie dla dziecka mają charakter uspokajający, relaksacyjny i edukacyjny. Mogą być dobrym sposobem na poznanie świata. Uczą optymizmu, wskazują na zagrożenia i pokazują sposoby wyjścia z trudnych sytuacji. Książki w niektórych przypadkach leczą też...

Domek dla dzieci
© wckiw/Fotolia.com
Styl życia
Pomysły nie tylko na Dzień Dziecka. Wybierz solidny drewniany domek ogrodowy do zabawy na lata
Drewniany domek ogrodowy na drzewie to marzenie wielu dzieci. Domek w podstawowej wersji kosztuje 600 zł. Najtrwalsze modele za kilka tysięcy posiadają takie atrakcje, jak drabinki, huśtawki, zjeżdżalnie.

Drewniany domek ogrodowy na drzewie to marzenie wielu dzieci. Domek w podstawowej wersji kosztuje 600 zł. Najtrwalsze modele za kilka tysięcy posiadają takie atrakcje, jak drabinki, huśtawki, zjeżdżalnie.   Dzieci uwielbiają zabawy w domkach ogrodowych, szałasach, wigwamach, fortach. Wystarczy odrobina wyobraźni i drewniana lub plastikowa konstrukcja zamieni się w magiczną krainę Indian, Gumisiów czy leśnych elfów. Na co zwrócić uwagę przy umieszczaniu w ogrodzie domku do zabawy Domek ogrodowy do doskonały element dziecięcego placu zabaw. Warto umieścić go w cieniu, w miejscu dobrze widocznym z okna w kuchni bądź salonu lub z tarasu. Jeżeli w pobliżu nie rośnie duże drzewo ani rozległy krzew, przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych można chronić dzieci, rozkładając parasol ogrodowy. Najbezpieczniejszym podłożem w pobliżu domku jest trawnik lub gumowe kostki brukowe albo płytki, naklejane na ustabilizowaną nawierzchnię. Powierzchnie te są lepszym wyborem niż warstwa żwiru bądź piasku. Należy sprawdzić, czy sztuczne elementy podłoża nie wydzielają zapachu, co mogłoby świadczyć o uwalnianiu się pochodzących np. z poliuretanów szkodliwych substancji. Rodzaje i ceny domków dla dzieci Domki ogrodowe są marzeniem każdego malucha, uwielbiającego zabawy na dworze . Mogą być wykonane z plastiku bądź drewna. Tworzywo sztuczne jest znacznie tańsze, łatwe w montażu , proste do utrzymania w czystości i nie wymaga wcześniejszej impregnacji . Jest jednak mniej trwałe niż solidniejsze konstrukcje drewniane, które trzeba impregnować, ale posłużą dzieciom przez długie lata. Ceny podstawowych modeli plastikowych domków zaczynają się już od 400 zł. Dodatkowe wyposażenie w postaci zjeżdżalni, drabinek czy huśtawek podnosi koszt atrakcji do około 1000 zł. Drewniany domek to wydatek rzędu minimum 600 zł. Za około 2000 zł można kupić wersję...

Dzieci
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Zabawy integrujące – czyli jak umilić czas dzieciom
Zabawy integracyjne służą poznaniu się dzieci – sprawdzą się zarówno w pierwszym kontakcie, jak i zacieśnią więzy w już zawiązanej grupie. Zabawy integracyjne świetnie sprawdzą się w szkole, na koloniach czy uroczystościach, np. urodzinach dziecka.

Zabawy integracyjne służą poznaniu się dzieci – sprawdzą się zarówno w pierwszym kontakcie, jak i zacieśnią więzy w już zawiązanej grupie. Zabawy integracyjne świetnie sprawdzą się w szkole, na koloniach czy uroczystościach, np. urodzinach dziecka. Jedziemy na wycieczkę – zabawa integracyjna – opowiadamy o sobie Należy dzieciom powiedzieć, że jadą na wycieczkę. Każdy może wziąć ze sobą tylko jedną rzecz na pierwszą literę swojego imienia. Następnie siadamy w kole i dzieci uzasadniają, czemu akurat taki przedmiot ze sobą wzięły. Należy zadbać, aby dzieci nie mówiły o sobie źle. Imię i gest – zabawa integracyjna na zapamiętywanie imion Dzieci siadają w kole. Pierwsze dziecko podaje swoje oraz pokazuje dowolny gest. Pozostałe osoby – razem – powtarzają imię i pokazują gest . Następna osoba podaje swoje imię i pokazuje swój gest. Pozostałe osoby odtwarzają jej imię i gest, a następnie powtarzają imię i gest pierwszej osoby. Zabawa trwa do momentu, kiedy wszyscy się przedstawią. Poszukiwanie osób podobnych do mnie – zabawa integracyjna na poszukiwanie podobieństw Dzieci poruszają się po pomieszczeniu w rytm muzyki. W pewnym momencie muzyka cichnie i pada komunikat, np. „Znajdź osobę, która ma oczy takiego samego koloru, jak ty”. Kiedy dzieci odszukają osoby o takim samym kolorze oczu, ponownie włączamy muzykę. W dowolnym momencie wyciszamy muzykę i podajemy kolejne komunikaty, np. „Znajdź osobę, która ma takie same zainteresowania , jak ty” , „Znajdź osobę, której imię rozpoczyna się na taką samą literę, jak twoje”, „Znajdź osobę, która jest takiego samego wzrostu, jak ty” itd. Należy dobierać takie komunikaty, aby każdy mógł znaleźć przynajmniej jedną osobę o cesze podobnej do swojej. Jeśli nie czytasz w myślach, nic nie szkodzi. Oto sztuczki mentalistyczne dla dzieci , którymi oczarujesz...

Nasze akcje
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner