lekarz robiący zastrzyk
©thodonalFotolia
Styl życia

Szczepionka ratunkiem na wściekliznę

Na wściekliznę co roku umiera 100 tysięcy osób. Głównie w krajach tropikalnych, w których nie szczepi się zwierząt. W Europie przypadki zakażenia się wścieklizną występują sporadycznie.

Na wściekliznę co roku umiera 100 tysięcy osób. Głównie w krajach tropikalnych, w których nie szczepi się zwierząt. W Europie przypadki zakażenia się wścieklizną występują sporadycznie.

Szczepionka po zakażeniu wścieklizną

Wścieklizna to choroba nieuleczalna i śmiertelna. Jej wirusy można zneutralizować dzięki szczepionce, na którą organizm odpowiada, wytwarzając przeciwciała zapobiegające rozwojowi choroby. W przypadku wścieklizny szczepionkę podaje się wówczas, gdy już dojdzie do zakażenia. Szczepionkę należy podać w ramię lub pod łopatkę w ciągu 10 dni od ugryzienia przez zwierzę lub od polizania przez nie rany na ciele człowieka. Nie wystarczy jeden zastrzyk, szczepienie należy powtórzyć pięciokrotnie.

Czy zwierzę było szczepione?

Trzeba ustalić, czy zwierzę było szczepione przeciw wściekliźnie. W przypadku braku chęci współpracy właściciela wzywa się policję lub straż miejską. Zwierzę musi zbadać weterynarz, a od wyników badania zależy dalsze postępowanie. Jeśli zwierzę jest chore, pacjentowi podaje się zastrzyk, jeśli jest zdrowe, pozostaje on pod obserwacją przez 2 tygodnie. Wskazaniem do szczepień jest ugryzienie w głowę lub szyję i pogryzienie przez zwierzę, które nie ma właściciela, i zwierzę dzikie. Szczepienia rozpoczyna się w ciągu 10 dni po niebezpiecznym kontakcie ze zwierzęciem.

 

Szczepionkę podaje się, zanim wystąpią objawy charakterystyczne dla wścieklizny. Pierwszą dawkę tuż po ugryzieniu lub polizaniu przez zwierzę, drugą – 3 dni później, trzecią – tydzień od pierwszego szczepienia. Czwartą dawkę podaje się 2 tygodnie od pierwszej dawki, a piątą – po miesiącu i w końcu szóstą po upływie 3 miesięcy, jeśli zdiagnozowano poważne zagrożenie wścieklizną.

Profilaktyka wścieklizny

Aby zapobiegać zarażeniu wścieklizną, stosuje się szczepienia ochronne. Zaleca się je przede wszystkim osobom, które ze względu na wykonywany zawód są narażone na kontakty z obcymi zwierzętami, na przykład leśniczym, oraz turystom podróżującym do krajów tropikalnych. Szczepionkę przed zakażeniem wścieklizną podaje się w 3 dawkach. Turyści muszą się zaszczepić co najmniej 3 tygodnie przed podróżą. Szczepienie powtarza się po upływie roku, a następnie po 5 latach, aby zagwarantować ochronę.

 

By zapobiec zakażeniu wścieklizną, należy eliminować podejrzane o wściekliznę zwierzęta, szczepić zwierzęta domowe i dzikie, a także osoby zawodowo narażone na wściekliznę i nie dotykać martwych zwierząt.

 

mama z dzieckiem
© Boggy/Fotolia.com
Styl życia
Szczepionka na pneumokoki - kiedy zaszczepić dziecko i ile kosztuje jedna dawka
Szczepionka na pneumokoki podawana jest dzieciom w grupie ryzyka czyli np. chorym na ostrą białaczkę. Dzieciom od 2 do 6 miesiąca życia podaje się 3 dawki szczepionki w odstępach około 4-6 tygodni.

Szczepionka na pneumokoki podawana jest dzieciom w grupie ryzyka czyli np. chorym na ostrą białaczkę. Dzieciom od 2 do 6 miesiąca życia podaje się 3 dawki szczepionki w odstępach około 4-6 tygodni.   Pneumokoki to chorobotwórcze bakterie wywołujące takie choroby jak: zapalenie płuc, zatok i opon mózgowo- rdzeniowych, sepsę oraz zapalenie ucha środkowego. Do grup ryzyka zarażeniem należą dzieci od 2 miesiąca do 5 roku życia, np. z ostrą białaczką oraz osoby po 65 roku życia. Szczepionka na pneumokoki – kiedy szczepić dziecko? Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego szczepienia obowiązkowe obejmują dzieci od 2 miesiąca do 5 roku życia. Szczepi się dzieci z następujących grup ryzyka:   Dzieci od 2 miesiąca życia do ukończenia 5 lat: zakażone wirusem HIV , po przeszczepie szpiku, po przeszczepie narządów wewnętrznych, z wadą ośrodkowego układu nerwowego.   Dzieci od 2 miesiąca życia do ukończenia 5 lat chore na: przewlekłe choroby serca np. choroba niedokrwienna serca, ostrą białaczkę, małopłytkowość immunologiczną, chłoniaki, dysfunkcje śledziony, np. choroba Gauchera, przewlekłą niewydolność nerek, cukrzycę, przewlekłe choroby płuc, np. POChP .   Dzieci od 2 do 12 miesiąca życia: dzieci, które urodziły się przed 37 tygodniem ciąży, ważące około 2,5 kilograma. Pneumokoki – szczepionki zalecane Dzieci zaleca się szczepić od 2 miesiąca do 5 roku życia, a dorosłych powyżej 50 roku życia. W przypadku rozpoczęcia szczepienia jednym preparatem zaleca się jego kontynuację. Szczepionka na pneumokoki podawana jest domięśniowo. Szczepionka na pneumokoki – cena, dawkowanie Szczepionki nie są refundowane. Zastrzyk można kupić na receptę. Jednorazowa dawka...

Zastrzyk w brzuch
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Jak zrobić zastrzyk w brzuch penem – instrukcja krok po kroku postępowania z igłą insulinową
Zastrzyk w brzuch penem z insuliną wykonuje się pod kątem 45 stopni. Osoby szczupłe przytrzymują fałd skóry pod pępkiem i wstrzykują substancję. Przed zabiegiem dobrze jest zdezynfekować skórę brzucha oraz dłoni.

Zastrzyk w brzuch penem z insuliną wykonuje się pod kątem 45 stopni. Osoby szczupłe przytrzymują fałd skóry pod pępkiem i wstrzykują substancję. Przed zabiegiem dobrze jest zdezynfekować skórę brzucha oraz dłoni.   Peny jednorazowe i do wielokrotnego użytku Insulinę podaje się poprzez wstrzyknięcie podskórne przy zastosowaniu pena. Stosując wstrzykiwacz pierwszy raz, przed użyciem dobrze jest uważnie przeczytać instrukcję znajdującą się w każdym opakowaniu. Peny są jednorazowe lub z wymiennymi wkładami do wielokrotnego użytku. Zanim zrobi się zastrzyk w brzuch Igła insulinowa składa się z dwóch części: zewnętrznej i wewnętrznej nakładki . Prawidłowe zakładanie igły na pen odbywa się pozycji poziomej w momencie łączenia ich ze sobą. Zewnętrzną nakładkę zdejmuje się z igły po czym nakręca na gwint pena. Zastrzyk podskórny w brzuch Insuliny ludzkie krótkodziałające oraz analogi insuliny wstrzykuje się w tkankę podskórną na brzuchu , z ominięciem pępka. Insuliny długodziałające można podawać w uda oraz pośladki. Mieszanki insulinowe, oprócz wyżej wymienionych miejsc na ciele, można także wstrzykiwać pod łopatką . Do wykonania takiej iniekcji jest potrzebna pomoc drugiej osoby. Zastrzyk w brzuch krok po kroku Przed wykonaniem zastrzyku, skórę dobrze jest zdezynfekować płynem odkażającym i umyć dokładnie ręce. W przypadku mieszanek insulinowych wystarczy kilka razy obrócić penem, aby płyn doprowadzić do jednolitego wyglądu. Pokrętło przy każdym penie służy do ustawiania dawki insuliny, którą ustala indywidualnie lekarz . W pierwszych dniach użytkowania pena warto zwrócić uwagę jakie jednostki wskazuje wstrzykiwacz. W jednym penie skok dawki może wynosić 1 jednostkę, a w innym 0,5 albo 2. Osoby szczupłe jedną...

pies z cieknącą śliną
©Reddogs/Fotolia
Styl życia
Co zrobić, gdy ugryzie nas obce zwierzę? Objawy wścieklizny
Wścieklizna jest niebezpieczna. Można się nią zarazić poprzez kontakt z niezaszczepionym psem lub kotem. Do zakażenia może dojść na skutek ugryzienia człowieka przez zakażone zwierzę lub gdy zwierzę z wścieklizną poliże ranę na ciele.

Wścieklizna jest niebezpieczna. Można się nią zarazić poprzez kontakt z niezaszczepionym psem lub kotem. Do zakażenia może dojść na skutek ugryzienia człowieka przez zakażone zwierzę lub gdy zwierzę z wścieklizną poliże ranę na ciele.   Źródłem zakażenia może być lis, który nie ucieka przed człowiekiem. Można zarazić się również, wdychając zakażone powietrze w jaskini zamieszkałej przez zakażone nietoperze.   Problemu wścieklizny nie rozwiązuje do końca szczepienie zwierząt, ponieważ właściciele psów często o nim zapominają albo lekceważą ten obowiązek. Większym zagrożeniem dla ludzi są koty, ponieważ w Polsce nie ma ustawowego obowiązku ich szczepienia. Wściekliznę spotyka się też u innych zwierząt domowych, m. in. u koni i bydła, które zostały ugryzione przez zakażone lisy. Jak rozwija się wścieklizna? Człowiek może zarazić się wirusem wścieklizny na skutek pogryzienia i pokąsania przez zakażone zwierzę. Niebezpieczne może być też polizanie rany, nosa i błon śluzowych ust przez psa czy kota. Jednak do zakażenia tymi drogami dochodzi rzadko. Człowiek może zarazić się wścieklizną od zakażonego zwierzęcia również drogą kropelkową.   Wirus wścieklizny, przechodząc przez mięśnie, lokalizuje się głównie w układzie nerwowym i wywołuje porażenie mięśni oddechowych. Za pośrednictwem tkanek nerwowych wędruje do rdzenia kręgowego albo mózgu. W tym miejscu wirus wścieklizny powiela się. Czas inkubacji zależy od miejsca na ciele człowieka, które zostało pogryzione przez zakażone zwierzę: im bliżej mózgu się znajduje, tym krótsza droga do pokonania i krótszy czas dotarcia wirusa do tego organu. . Okres wylęgania choroby zazwyczaj trwa od 2 do 6 tygodni. Najwcześniej objawy wścieklizny mogą wystąpić po upływie 10 dni. Jak objawia się wścieklizna u człowieka? Na etapie zwiastunów choroby...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik