mama z dzieckiem
© Boggy/Fotolia.com
Styl życia

Szczepionka na pneumokoki - kiedy zaszczepić dziecko i ile kosztuje jedna dawka

Szczepionka na pneumokoki podawana jest dzieciom w grupie ryzyka czyli np. chorym na ostrą białaczkę. Dzieciom od 2 do 6 miesiąca życia podaje się 3 dawki szczepionki w odstępach około 4-6 tygodni.

Szczepionka na pneumokoki podawana jest dzieciom w grupie ryzyka czyli np. chorym na ostrą białaczkę. Dzieciom od 2 do 6 miesiąca życia podaje się 3 dawki szczepionki w odstępach około 4-6 tygodni.

 

Pneumokoki to chorobotwórcze bakterie wywołujące takie choroby jak: zapalenie płuc, zatok i opon mózgowo- rdzeniowych, sepsę oraz zapalenie ucha środkowego. Do grup ryzyka zarażeniem należą dzieci od 2 miesiąca do 5 roku życia, np. z ostrą białaczką oraz osoby po 65 roku życia.

Szczepionka na pneumokoki – kiedy szczepić dziecko?

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego szczepienia obowiązkowe obejmują dzieci od 2 miesiąca do 5 roku życia. Szczepi się dzieci z następujących grup ryzyka:

 

Dzieci od 2 miesiąca życia do ukończenia 5 lat:

 • zakażone wirusem HIV,
 • po przeszczepie szpiku,
 • po przeszczepie narządów wewnętrznych,
 • z wadą ośrodkowego układu nerwowego.

 

Dzieci od 2 miesiąca życia do ukończenia 5 lat chore na:

 • przewlekłe choroby serca np. choroba niedokrwienna serca,
 • ostrą białaczkę,
 • małopłytkowość immunologiczną,
 • chłoniaki,
 • dysfunkcje śledziony, np. choroba Gauchera,
 • przewlekłą niewydolność nerek,
 • cukrzycę,
 • przewlekłe choroby płuc, np. POChP.

 

Dzieci od 2 do 12 miesiąca życia:

 • dzieci, które urodziły się przed 37 tygodniem ciąży,
 • ważące około 2,5 kilograma.

Pneumokoki – szczepionki zalecane

Dzieci zaleca się szczepić od 2 miesiąca do 5 roku życia, a dorosłych powyżej 50 roku życia. W przypadku rozpoczęcia szczepienia jednym preparatem zaleca się jego kontynuację. Szczepionka na pneumokoki podawana jest domięśniowo.

Szczepionka na pneumokoki – cena, dawkowanie

Szczepionki nie są refundowane. Zastrzyk można kupić na receptę. Jednorazowa dawka szczepionki kosztuje około 300 złotych. Dawkowanie szczepionki przedstawia się następująco:

 • Dzieci od 2 do 6 miesięcy – 3 dawki, co 4-6 tygodni i 1 dawka gdy dziecko osiągnie rok.
 • Dzieci od 6 do 11 miesięcy – 2 dawki, co 4-6 tygodniu i 1 dawka po ukończeniu roku.
 • Dzieci od 1 roku do 2 lat – 2 dawki, co 2 miesiące.
 • Dzieci od 2 lat do 5 lat – 1 lub 2 dawki (w odstępie 2 miesięcy).
 • Dorośli po 65 roku – 1 dawka niezależnie od wcześniejszych szczepień na pneumokoki.

Szczepionka na pneumokoki – skutki uboczne i przeciwwskazania

Przed szczepieniem odbywa się konsultacja lekarska, aby wykluczyć przeciwwskazania do zastrzyku, np. infekcje z towarzyszącą gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza. Najczęstsze powikłania poszczepienne to zaczerwienienie, obrzęk i bolesność w miejscu wkłucia. Jeżeli objawy nie miną po 24 godzinach dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Istnieje ryzyko niepożądanego odczynu poszczepiennego, który może doprowadzić nawet do śmierci.

 

Zastrzyk w brzuch
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Jak zrobić zastrzyk w brzuch penem – instrukcja krok po kroku postępowania z igłą insulinową
Zastrzyk w brzuch penem z insuliną wykonuje się pod kątem 45 stopni. Osoby szczupłe przytrzymują fałd skóry pod pępkiem i wstrzykują substancję. Przed zabiegiem dobrze jest zdezynfekować skórę brzucha oraz dłoni.

Zastrzyk w brzuch penem z insuliną wykonuje się pod kątem 45 stopni. Osoby szczupłe przytrzymują fałd skóry pod pępkiem i wstrzykują substancję. Przed zabiegiem dobrze jest zdezynfekować skórę brzucha oraz dłoni.   Peny jednorazowe i do wielokrotnego użytku Insulinę podaje się poprzez wstrzyknięcie podskórne przy zastosowaniu pena. Stosując wstrzykiwacz pierwszy raz, przed użyciem dobrze jest uważnie przeczytać instrukcję znajdującą się w każdym opakowaniu. Peny są jednorazowe lub z wymiennymi wkładami do wielokrotnego użytku. Zanim zrobi się zastrzyk w brzuch Igła insulinowa składa się z dwóch części: zewnętrznej i wewnętrznej nakładki . Prawidłowe zakładanie igły na pen odbywa się pozycji poziomej w momencie łączenia ich ze sobą. Zewnętrzną nakładkę zdejmuje się z igły po czym nakręca na gwint pena. Zastrzyk podskórny w brzuch Insuliny ludzkie krótkodziałające oraz analogi insuliny wstrzykuje się w tkankę podskórną na brzuchu , z ominięciem pępka. Insuliny długodziałające można podawać w uda oraz pośladki. Mieszanki insulinowe, oprócz wyżej wymienionych miejsc na ciele, można także wstrzykiwać pod łopatką . Do wykonania takiej iniekcji jest potrzebna pomoc drugiej osoby. Zastrzyk w brzuch krok po kroku Przed wykonaniem zastrzyku, skórę dobrze jest zdezynfekować płynem odkażającym i umyć dokładnie ręce. W przypadku mieszanek insulinowych wystarczy kilka razy obrócić penem, aby płyn doprowadzić do jednolitego wyglądu. Pokrętło przy każdym penie służy do ustawiania dawki insuliny, którą ustala indywidualnie lekarz . W pierwszych dniach użytkowania pena warto zwrócić uwagę jakie jednostki wskazuje wstrzykiwacz. W jednym penie skok dawki może wynosić 1 jednostkę, a w innym 0,5 albo 2. Osoby szczupłe jedną...

Lekarz robi zastrzyk w rękę pacjentce
©Production Perig/Fotolia
Styl życia
4 skuteczne sposoby na zrosty po zastrzykach: okłady z kapusty, napary ziołowe, masaże i maść z lanoliną
Wstrzykiwanie leku w tkankę skórną, najczęściej na brzuchu, udach i pośladkach, może doprowadzić do powstawania bolesnych zrostów. Zgrubienia po zastrzykach można łagodzić maściami dostępnymi w aptece lub domowymi sposobami: okładami z kapusty, naparami z ziół i masażami.

Wstrzykiwanie leku w tkankę skórną, najczęściej na brzuchu, udach i pośladkach, może doprowadzić do powstawania bolesnych zrostów. Zgrubienia po zastrzykach można łagodzić maściami dostępnymi w aptece lub domowymi sposobami: okładami z kapusty, naparami z ziół i masażami.   Przyjmując stale zastrzyki (na przykład z insuliny ) staraj się regularnie zmieniać miejsce nakłucia. Ograniczy to powstawanie bolesnych zmian skórnych. Okłady z kapusty Przykładanie liści kapusty to jeden z najstarszych, a jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na zlikwidowanie zrostów po zastrzykach. Świeże liście tego warzywa lekko rozbij (na przykład tłuczkiem do mięsa), tak aby puściły soki. Następnie przyłóż kapustę do miejsca, gdzie był wykonywany zastrzyk. Skórę w tym miejscu możesz dodatkowo owinąć bandażem. Okłady wymieniaj co kilka godzin. Napary z ziół: rumianku, szałwi i nagietka Zioła, takie jak rumianek , szałwia i nagietek, działają kojąco na uszkodzoną skórę i łagodzą stany zapalne. Napar możesz przygotować z ziół liściastych lub sprzedawanych w torebkach. Nasącz nim wacik i przyłóż go do zrostu, a następnie wykonaj opatrunek za pomocą bandaża i plastra. Masaże maścią cebulową Delikatne masaże wykonywane okrężnymi ruchami mogą zmniejszyć powstałe zgrubienie. Masując miejsce zrostu możesz użyć maści cebulowej dostępnej w aptece. Wyciąg z cebuli łagodzi i zmniejsza blizny. Żele z lanoliną, parafiną i wazeliną W aptece dostępne są specjalne preparaty, które pomagają w zwalczaniu przerostów i zgrubień powstałych po zastrzykach. Najwygodniejsze są te w formie lekkiego żelu. Wybierając tego typu maści zwróć uwagę, żeby w składzie znajdowały się lanolina, parafina lub wazelina. Są to substancje łagodzące i...

Szczepienie
©yahyaikiz/fotolia
Styl życia
Szczepienie: odra, świnka, różyczka. Czy warto?
MMR, czyli szczepionka na odrę, świnkę i różyczkę, podawana jest w pierwszym roku życia dziecka. MMR jest stosowana powszechnie na całym świecie, a jej skuteczność została potwierdzona badaniami. W wyniku wprowadzenia obowiązkowych szczepień MMR zachorowalność na odrę czy różyczkę zmniejszyła się o 95-99 %, a na świnkę o 79-95 %.

MMR, czyli szczepionka na odrę, świnkę i różyczkę, podawana jest w pierwszym roku życia dziecka. MMR jest stosowana powszechnie na całym świecie, a jej skuteczność została potwierdzona badaniami. W wyniku wprowadzenia obowiązkowych szczepień MMR zachorowalność na odrę czy różyczkę zmniejszyła się o 95-99 %, a na świnkę o 79-95 %.   Szczepionka MMR polega na wstrzyknięciu żywych, ale osłabionych wirusów . Dziecko powinno być zaszczepione po raz pierwszy pomiędzy 13 a 14 miesiącem życia, a powtórnie w wieku 10 lat. Dzięki podaniu dwóch dawek MMR znacznie zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia odry, świnki i różyczki . Zaszczepione dziecko, którego organizm wytworzył przeciwciała zwalczające osłabione wirusy obecne w szczepionce, nabierze odporności na te choroby do końca życia. Szczepionka podawana jest za pomocą strzykawki, podczas aplikacji można poczuć lekkie ukłucie i szczypanie. Dostępne są szczepionki skojarzone: MMR II i Priorix - są to szczepionki na odrę, świnkę i różyczkę. Szczepionka Priorix-Tetra, uodparniająca przeciwko tym samym chorobom, dodatkowo chroni jeszcze przed ospą wietrzną . W odróżnieniu od poprzednich szczepionek, Priorix-Tetra nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia – jej cena wynosi 355 złotych, a do kosztów należy doliczyć również jej aplikację.   Szczepionka MMR II i Priorix na odrę, świnkę czy różyczkę jest bezpłatna i podawana w gabinecie zabiegowym w każdej przychodni. Podczas szczepienia dziecko nie powinno przechodzić aktywnej infekcji, mieć uczulenia na jakikolwiek składnik szczepionki, a podanie jej powinno być skonsultowane szczegółowo z pediatrą. Skutkiem ubocznym podania szczepionki może być pieczenie w miejscu zastrzyku , zaczerwienienie, swędzenie, gorączka. Objawy mogą wystąpić pomiędzy 5....

Nasze akcje
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner