kobieta stojąca w parku przy rowerze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak radzić sobie z uzależnieniem od sportu?

Uzależnienie od sportu wiąże się z licznymi stratami: zdrowotnymi, prywatnymi, zawodowymi. Aby uniknąć kolejnych strat, można skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Uzależnienie od sportu wiąże się z licznymi stratami: zdrowotnymi, prywatnymi, zawodowymi. Aby uniknąć kolejnych strat, można skorzystać z profesjonalnej pomocy.

 

Sport to zdrowie, ale jak wszystko inne w nadmiarze może szkodzić. Uzależnienie od sportu łączone jest często z faktem, iż podczas wysiłku fizycznego organizm produkuje endorfiny, które powodują poprawę samopoczucia.

Po czym poznać, że sport stał się uzależnieniem

Jak każde inne uzależnienie, również uzależnienie od aktywności fizycznej, może spowodować spustoszenie w życiu osoby uzależnionej. Sygnały ostrzegawcze to utrata kontroli nad źródłem uzależnienia oraz potrzeba kontynuowania aktywności fizycznej bez względu na negatywne konsekwencje, jakie to ze sobą niesie, na przykład pomimo kontuzji lub zaniedbania pozostałych dziedzin życia sport nadal jest na pierwszym miejscu. Konsekwencją może być zrujnowane zdrowie, relacje z bliskimi i życie edukacyjne czy zawodowe.

Samodzielne próba poradzenia sobie z uzależnieniem od sportu

Osoba, która zauważa u siebie objawy uzależnienia od sportu może najpierw samodzielnie spróbować poradzić sobie z problemem. Silna motywacja do zmiany jest niezbędna, przydatne może być również wsparcie społeczne. Dobrze, aby osoba, która samodzielnie decyduje się na wyjście z problemu zapoznała się z informacjami dotyczącymi mechanizmów uzależnienia – są one podobne w przypadku różnych rodzajów uzależnień i mogą być związane z zaniżonym poczuciem własnej wartości. Powinna też mieć świadomość, że wyjście z uzależnienia będzie wymagało wypracowania nowych sposobów na radzenie sobie z napięciem i trudnościami oraz pracą nad budowaniem zdrowego poczucia własnej wartości.

Skorzystanie z profesjonalnej pomocy

Profesjonalna pomoc psychologiczna czy terapeutyczna również jest sposobem na poradzenie sobie z wyjściem z uzależnienia. Jeśli sport negatywnie wpływa na samego uzależnionego jak i jego otoczenie, nie ma sensu zwlekać z decyzją o skorzystaniu z profesjonalnego wsparcia. Doświadczeni psychologowie i terapeuci będą pomocni na drodze wyjścia z uzależnienia od sportu.

laptop na stoliku w miejscu publicznym
Flickr/Mario Carvajal/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Uzależnienie od internetu – najczęściej dziś występujący nałóg!
Uzależnienie od internetu to taki sam nałóg jak alkoholizm czy zakupoholizm. Występuje wtedy, gdy działania w internecie stają się ważniejsze od realnego życia.

Uzależnienie od internetu to taki sam nałóg jak alkoholizm czy zakupoholizm. Występuje wtedy, gdy działania w internecie stają się ważniejsze od realnego życia.   Internet jest kopalnią ogromnej ilości informacji, potrzebnych w pracy lub w nauce, ale także dostarczających rozrywki i przyjemności. Przeniósł on komunikację interpersonalną w zupełnie inny wymiar – wirtualny. Możemy komunikować się ze wszystkimi, o każdej porze dnia i nocy bez potrzeby wychodzenia z domu. Oprócz bezsprzecznych zalet, szybki rozwój internetu przyniósł także nowe zagrożenia. Czy możemy uzależnić od wirtualnego życia? Czym jest uzależnienie od internetu? Zespół uzależnienia od komputera i internetu jest to jednostka chorobowa polegająca na wielogodzinnym, niekontrolowanym korzystaniu z sieci. Zaburza ona funkcjonowanie człowieka w sferze psychicznej, fizycznej, społecznej i ekonomicznej. Osoba uzależniona traci kontakt z rzeczywistością, wyklucza się z życia realnego, które ją otacza na co dzień.   Jak przy każdym uzależnieniu, podstawowym objawem jest przeniesienie centrum zainteresowań życiowych na sprawy związane z nałogiem. Wiąże się z tym rezygnacja z rzeczy, które dla uzależnionego były wcześniej ważne: kontaktów z bliskimi, uprawniania sportu, aktywności zawodowej.   Tak samo jak przy innych nałogach, w uzależnieniu od internetu występuje niezdolność do rezygnacji z aktywności internetowej, nawet jeśli uzależniony wie, że powinien zająć się czymś innym. Przykładem może być niewykonywanie obowiązków w pracy i poświęcanie czasu, który powinien być przeznaczony na zadania zawodowe, na stałe sprawdzanie profilu społecznościowego. Kto może być bardziej narażony na uzależnienie od internetu? Niektóre osoby mają większe predyspozycje do...

Uśmiechnięta para w łóżku
©George Dolgikh/fotolia
Styl życia
Czy jesteś uzależniony emocjonalnie od partnera?
Uzależnienie od partnera to utrata samodzielności i własnych poglądów na rzecz drugiej osoby. Choroba ta utrudnia życie nie tylko uzależnionemu, ale także osobie od niej uzależnionej.

Uzależnienie od partnera to utrata samodzielności i własnych poglądów na rzecz drugiej osoby. Choroba ta utrudnia życie nie tylko uzależnionemu, ale także osobie od niej uzależnionej. Czym jest uzależnienie od partnera? Uzależnienie od partnera polega na tym, że odczuwamy utratę własnej samodzielności i własnych poglądów na rzecz poglądów i zdania innej osoby. Czujemy się zagrożeni nawet wtedy gdy tylko wyobrazimy sobie chwilę spędzoną bez ukochanego. Jedynym celem naszego funkcjonowania jest zadowolenie tej drugiej osoby. W takim wypadku rezygnujemy z własnych planów, zmieniamy poglądy, wartości, przekonania przejmując je od partnera. Jakie są przyczyny uzależnienia emocjonalnego od partnera? Uzależnienie emocjonalne od partnera zaczyna się wtedy, kiedy będąc w związku jedna ze stron za bardzo się stara, spełnia wszystkie zachcianki i oczekiwania partnera. Zakochany robi wszystko aby nie stracić drugiej osoby. Z obawy przed utratą ukochanego rezygnuje z własnych planów i poświęca się coraz bardziej na rzecz partnera . Z czasem jest tak, że osoba uzależniona emocjonalnie od drugiej osoby nie ma już czasu dla siebie, własnej rodziny i przyjaciół. Obawa przed utratą ukochanej osoby wywołuje lęk, smutek, panikę, a niekiedy nawet agresję.   Uzależnieni od partnera nie są w stanie wyobrazić sobie, że zostaną sami. Osoba uzależniona dosyć często przytłacza partnera i staje się zaborcza. Uzależnienie emocjonalne dotyka przede wszystkim kobiet. Może to wynikać z problemów w dzieciństwie takich jak: brak akceptacji, zainteresowania i co najważniejsze brak miłości. Kolejnej przyczyny można doszukiwać się w sferze seksualnej. Kobieta podczas zbliżeń z partnerem produkuje oksytocynę, czyli hormon przywiązania. Hormon może wpływać na kształtowanie się uzależnienia od ukochanego . Osoba uzależniona...

Uzależnienie od Facebook'a
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Uzależniający Facebook – czy go jeszcze kontrolujesz?
Uzależnienie od Facebooka jest pozornie nowym zaburzeniem, należącym do grupy zaburzeń od nowych technologii. W rzeczywistości przebiega jak i inne uzależnienia, spowodowane problemem z panowaniem nad swoimi impulsami.

Uzależnienie od Facebooka jest pozornie nowym zaburzeniem, należącym do grupy zaburzeń od nowych technologii. W rzeczywistości przebiega jak i inne uzależnienia, spowodowane problemem z panowaniem nad swoimi impulsami. Po czym poznać, że to już uzależnienie od Facebooka Uzależnienie od Facebooka przebiega niestety w ten sam sposób, jak każde inne uzależnienie . Osoba uzależniona nie może normalnie funkcjonować, dopóki nie otrzyma określonych bodźców czy substancji – w tym przypadku popularnego portalu społecznościowego. Jeśli zauważasz u siebie poniższe symptomy, prawdopodobnie używasz Facebooka w sposób niezdrowy: sprawdzenie Facebooka jest pierwszą i ostatnią czynnością, jaką wykonujesz w ciągu dnia; czujesz pustkę bez Facebooka; chcesz spędzać cały czas na Facebooku, nawet podczas pracy lub spotkań; nie możesz wytrzymać dłużej niż jeden dzień bez sprawdzenia Facebooka; jeżeli okoliczności cię do tego zmuszają, zaczynasz mieć objawy odstawienia – nie możesz znaleźć nic interesującego do roboty, odczuwasz niepokój, próbujesz za wszelką cenę sprawdzić portal, używając nawet nie swojego komputera; masz mnóstwo przyjaciół na Facebooku, ale nadal czujesz się samotna.   Nawet jeśli nie siedzisz na Facebooku cały czas, ale sprawdzasz go wiele razy w ciągu dnia, jest to już oznaka kompulsywnego zachowania . Jak ograniczyć korzystanie z Facebooka? Przede wszystkim, jak przy każdym uzależnieniu, znajdź jego przyczynę – po co spędzasz na nim tak dużo czasu? Czy dzięki portalowi porównujesz się z innymi? Czy tam poznajesz nowych ludzi? A może to miejsce spotkań ze znajomymi? W jaki inny bardziej konstruktywny sposób możesz zaspokoić te potrzeby?   Zdecyduj jakie rzeczy, które robisz na Facebooku, są faktycznie wartościowe? Które z nich naprawdę pomagają ci ulepszać zawodowe i osobiste życie?...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner