Jak radzić sobie z uzależnieniem od sportu?
Uzależnienie od sportu wiąże się z licznymi stratami: zdrowotnymi, prywatnymi, zawodowymi. Aby uniknąć kolejnych strat, można skorzystać z profesjonalnej pomocy.
Uzależnienie od sportu wiąże się z licznymi stratami: zdrowotnymi, prywatnymi, zawodowymi. Aby uniknąć kolejnych strat, można skorzystać z profesjonalnej pomocy.
Sport to zdrowie, ale jak wszystko inne w nadmiarze może szkodzić. Uzależnienie od sportu łączone jest często z faktem, iż podczas wysiłku fizycznego organizm produkuje endorfiny, które powodują poprawę samopoczucia.
Po czym poznać, że sport stał się uzależnieniem
Jak każde inne uzależnienie, również uzależnienie od aktywności fizycznej, może spowodować spustoszenie w życiu osoby uzależnionej. Sygnały ostrzegawcze to utrata kontroli nad źródłem uzależnienia oraz potrzeba kontynuowania aktywności fizycznej bez względu na negatywne konsekwencje, jakie to ze sobą niesie, na przykład pomimo kontuzji lub zaniedbania pozostałych dziedzin życia sport nadal jest na pierwszym miejscu. Konsekwencją może być zrujnowane zdrowie, relacje z bliskimi i życie edukacyjne czy zawodowe.
Samodzielne próba poradzenia sobie z uzależnieniem od sportu
Osoba, która zauważa u siebie objawy uzależnienia od sportu może najpierw samodzielnie spróbować poradzić sobie z problemem. Silna motywacja do zmiany jest niezbędna, przydatne może być również wsparcie społeczne. Dobrze, aby osoba, która samodzielnie decyduje się na wyjście z problemu zapoznała się z informacjami dotyczącymi mechanizmów uzależnienia – są one podobne w przypadku różnych rodzajów uzależnień i mogą być związane z zaniżonym poczuciem własnej wartości. Powinna też mieć świadomość, że wyjście z uzależnienia będzie wymagało wypracowania nowych sposobów na radzenie sobie z napięciem i trudnościami oraz pracą nad budowaniem zdrowego poczucia własnej wartości.
Skorzystanie z profesjonalnej pomocy
Profesjonalna pomoc psychologiczna czy terapeutyczna również jest sposobem na poradzenie sobie z wyjściem z uzależnienia. Jeśli sport negatywnie wpływa na samego uzależnionego jak i jego otoczenie, nie ma sensu zwlekać z decyzją o skorzystaniu z profesjonalnego wsparcia. Doświadczeni psychologowie i terapeuci będą pomocni na drodze wyjścia z uzależnienia od sportu.