Rodzina
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Uprawnienia związane z rodzicielstwem: urlop macierzyński nie tylko dla kobiet

Uprawnienia związane z rodzicielstwem są przeznaczone zarówno dla matek, jak i ojców. Nawet jeżeli chodzi o urlop macierzyński. Kobieta musi go odbyć obligatoryjnie w okresie 14. pierwszych tygodni od porodu. Później urlop może przejąć ojciec.

Uprawnienia związane z rodzicielstwem są przeznaczone zarówno dla matek, jak i ojców. Nawet jeżeli chodzi o urlop macierzyński. Kobieta musi go odbyć obligatoryjnie w okresie 14. pierwszych tygodni od porodu. Później urlop może przejąć ojciec.

 

Urlop macierzyński, czyli urlop wynikający z Kodeksu Pracy, przyznawany może być na wniosek złożony do pracodawcy w terminie 14 dni przed planowanym porodem. Dokument musi zawierać dokładny termin rozpoczęcia urlopu oraz jego zakończenia. Urlop oraz zasiłek macierzyński należy się osobom, które mają umowę o pracę oraz tym, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe.

Jak podzielić urlop macierzyński?

Urlop macierzyński trwa 20. tygodni, można również skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który obejmuje 6. tygodni po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Pierwszych 14. tygodni okresu urlopowego przeznaczony jest wyłącznie dla kobiet (często spotyka się z twierdzeniem, że tego urlopu wymaga się od kobiet). Resztę urlopu może odbyć ojciec dziecka. Tak samo w przypadku dodatkowego urlopu – może odbyć go mężczyzna.

Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest ustala indywidualnie i zależna jest od stawki wynagrodzenia – średnia wypłat z ostatnich 12. miesięcy – oraz od wysokości odkładanych stawek ZUS. Tutaj do wyboru mamy dwa warianty:

  • otrzymywanie 80% wynagrodzenia przez cały okres urlopu podstawowego oraz dodatkowego,
  • otrzymywanie 100% wynagrodzenia przez okres podstawowego urlopu (20. tygodni) oraz 60% wynagrodzenia przez okres dodatkowego urlopu.

 

Od 2016 roku wchodzi nowelizacja ustawy o zasiłkach macierzyńskich – dzięki niej o zasiłek w wysokości 1 000 zł netto będą mogły się starać osoby bez umowy o pracę oraz bez ubezpieczenia chorobowego (np. studenci). Pobierać będą mogli zasiłek przez cały pierwszy rok życia dziecka.

 

grupa ludzi dyskutujących o pracy
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Połączenie urlopu macierzyńskiego z dodatkową pracą
Urlop macierzyński można połączyć z pracą. Zasiłek macierzyński może, ale nie musi się zmienić – zależy to od formy zatrudnienia.

Urlop macierzyński można połączyć z pracą. Zasiłek macierzyński może, ale nie musi się zmienić – zależy to od formy zatrudnienia.   Kobieta w trakcie urlopu macierzyńskiego może zdecydować się na dodatkową pracę. Jej forma i wymiar zależeć będą od tego, czy korzysta z podstawowego czy dodatkowego wymiaru urlopu macierzyńskiego. Wymiar urlopu macierzyńskiego jest ustanowiony przepisami Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (zobacz tekst ustawy ) pracownicy po urodzeniu dziecka przysługuje urlop macierzyński oraz dodatkowy urlop macierzyński. Ich wymiar uzależniony jest od liczby urodzonych dzieci, np. kobiecie, która urodziła jedno dziecko, przysługuje 20 tygodniu urlopu macierzyńskiego, natomiast tej, która urodziła dwoje dzieci – 31 tygodni (art. 180 § 1). Kiedy kobieta wykorzysta podstawowy urlop macierzyński , może skorzystać również z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wymiar tego urlop wynosi do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 8 tygodniu, gdy kobieta urodziła więcej niż jedno dziecko (art. 1821 § 1). Dodatkowa praca na podstawowym urlopie macierzyńskim W Kodeksie pracy nie ma regulacji dotyczących zatrudnienia pracownicy, która jest w trakcie urlopu macierzyńskiego, zatem przyjmuje się, że ustawodawca nie pozwala na taką sytuację. Kobieta, która korzysta z podstawowego wymiaru urlopu macierzyńskiego nie może zatem podjąć zatrudnienia u swojego dotychczasowego pracodawcy na mocy umowy o pracę. Ale może skorzystać z dodatkowego zatrudnienia u swojego dotychczasowego lub innych pracodawców na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia ). Podjęcie zatrudnienia na mocy umowy cywilnoprawnej nie powoduje utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego. Podjęcie zatrudnienia na dodatkowym urlopie macierzyńskim Przepisy Kodeksu pracy jasno regulują sytuację podjęcia pracy w trakcie trwania dodatkowego urlopu...

Rodzna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Uprawnienia związane z rodzicielstwem. Sposoby wykorzystania urlopu rodzicielskiego
Uprawnienia związane z rodzicielstwem mają za zadanie usprawnić prawnie opiekę nad nowonarodzonym dzieckiem. Urlop rodzicielski to jedna z opcji, które można wykorzystać po porodzie. Pamiętaj, że kobiety po urodzeniu dziecka mogą wykorzystać urlop macierzyński, który wynosi 20. tygodni, z czego matka musi wykorzystać 14. tygodni, a resztę może przejąć ojciec.

Uprawnienia związane z rodzicielstwem mają za zadanie usprawnić prawnie opiekę nad nowonarodzonym dzieckiem. Urlop rodzicielski to jedna z opcji, które można wykorzystać po porodzie. Pamiętaj, że kobiety po urodzeniu dziecka mogą wykorzystać urlop macierzyński, który wynosi 20. tygodni, z czego matka musi wykorzystać 14. tygodni, a resztę może przejąć ojciec . Urlop rodzicielski – długość Urlop rodzicielski został wprowadzony w 2013 roku i wynosi 26 tygodni. Może zostać przyznany zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie. Jest jedną z opcji przewidzianych przez kodeks pracy i wyróżniony jest wśród urlopu macierzyńskiego (20. tygodni) i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (6. tygodni). Dokumenty wymagane przy urlopie rodzicielskim Aby uzyskać urlop rodzicielski należy złożyć wniosek do pracodawcy z prośbą o jego udzielenie. Kobieta może złożyć go razem z wnioskiem o urlop macierzyński. Mężczyzna powinien ubiegać się o niego nie później niż 14 dni przed jego rozpoczęciem. Dokument powinien zawierać konkretne daty urlopu: kiedy kończy się macierzyński, a zaczyna rodzicielski i ile tygodni będzie trwał. Rodzice mogą podzielić między sobą ten okres urlopowy. Zasiłek rodzicielski przy urlopie rodzicielskim Mamy do wyboru dwa rodzaje świadczeń rodzicielskich i są one uzależnione od dotychczasowych zarobków ( wyciąga się średnią zarobków z dwunastu ostatnich miesięcy ) oraz odkładanych składek ZUS. Można rozwiązać sytuację w taki sposób: 1. Przez cały okres urlopu ( macierzyński i rodzicielski ) pobierać 80% dotychczasowej wypłaty; 2. Przez okres urlopu macierzyńskiego pobierać 100% wypłaty, a w przez okres trwania urlopu rodzicielskiego tylko 60%.   Jeżeli rodzice planują opiekować się dzieckiem na zmianę, to muszą wcześniej między sobą ustalić wysokość świadczenia.  

Podpisywanie dokumentów
©psphotography/Fotolia
Styl życia
Jakie zasiłki z ubezpieczenia społecznego można uzyskać?
Zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane są w razie choroby lub macierzyństwa osoby ubezpieczonej bądź członka jej rodziny, a także na pokrycie kosztów pogrzebu osoby ubezpieczonej lub mającej prawo do świadczeń z ZUS. Przysługują one na różne okresy i w różnej wysokości.

Zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane są w razie choroby lub macierzyństwa osoby ubezpieczonej bądź członka jej rodziny, a także na pokrycie kosztów pogrzebu osoby ubezpieczonej lub mającej prawo do świadczeń z ZUS. Przysługują one na różne okresy i w różnej wysokości. Zasiłki z ubezpieczenia społecznego Zasiłki z ubezpieczenia społecznego przysługują osobom odprowadzającym składki na te ubezpieczenia bądź ich rodzinom. Niektóre przysługują od początku podlegania ubezpieczeniu , niektóre dopiero po pewnym czasie opłacania składek. Zasiłki przysługują w różnym wymiarze , będącym przede wszystkim procentem podstawy wymiaru zasiłku, zależnej od wynagrodzenia pracownika. Zasiłek chorobowy Zasiłek chorobowy przysługuje osobom, które stały się niezdolne do pracy. Przysługuje od 34. dnia choroby, bowiem wcześniej wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe przez pracodawcę. W przypadku osób które ukończyły 50 lat – od 15. dnia choroby. Aby otrzymać ten zasiłek, co do zasady trzeba podlegać ubezpieczeniu przez 30 dni, jeśli ubezpieczenie jest obowiązkowe i 90 dni – jeśli ubezpieczenie jest dobrowolne. Przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, włącznie z dniami wolnymi, do 182 dni, a jeśli choroba przypada na okres ciąży lub spowodowana jest gruźlicą – do 270 dni. Zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru, a w razie pobytu w szpitalu – 70%. 100% podstawy wymiaru przysługuje kobietom w ciąży oraz osobom, które chorują wskutek wypadku przy pracy bądź w drodze do pracy lub poddają się badaniom i zabiegom przewidzianym dla dawców tkanek i narządów. Świadczenie rehabilitacyjne Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje choremu, który wyczerpał prawo do pobierania zasiłku chorobowego, a choć wciąż jest niezdolny do wykonywania pracy, to rokuje poprawę stanu zdrowia. Przysługuje nie dłużej niż przez 12...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner