umowa wynajmu
©Gajus/fotolia
Styl życia

Umowa wynajmu pokoju – jak napisać?

Umowa wynajmu pokoju powinna zawierać wszystkie elementy, które są niezbędne w przypadku każdej innej umowy najmu. Powinna określać, o jaki pokój chodzi, wskazywać adres mieszkania czy domu, w którym pokój ten się znajduje. Wynajem pokoju łączy się z możliwością użytkowania wspólnych dla lokatorów pomieszczeń i urządzeń.

Umowa wynajmu pokoju powinna zawierać wszystkie elementy, które są niezbędne w przypadku każdej innej umowy najmu. Powinna określać, o jaki pokój chodzi, wskazywać adres mieszkania czy domu, w którym pokój ten się znajduje. Wynajem pokoju łączy się z możliwością użytkowania wspólnych dla lokatorów pomieszczeń i urządzeń.

Umowa wynajmu pokoju

Umowę wynajmu pokoju w mieszkaniu sporządza się tak, jak umowę wynajmu całego mieszkania. Różni się tym, że należy w niej określić konkretny pokój, w mieszkaniu. Wynajem pokoju w mieszkaniu czy domu łączy się z użytkowaniem wspólnej dla wszystkich lokatorów przestrzeni – kuchni, łazienki, a także ich wyposażenia. To również powinno być stwierdzone w umowie.

Umowa wynajmu pokoju: jak napisać?

  • W nagłówku powinno być wpisane „Umowa najmu pokoju”.
  • Należy podać datę i miejsce zawarcia umowy.
  • Należy wskazać strony umowy – wynajmującego i najemcę – ich imiona i nazwiska, adresy, numery PESEL.
  • Powinno znaleźć się w niej oświadczenie wynajmującego, że jest on właścicielem lokalu.
  • Należy określić, czego dotyczy umowa – a więc pokoju o określonej powierzchni, w mieszkaniu lub domu (ze wskazaniem adresu), z dostępem do kuchni, łazienki lub ewentualnie innych pomieszczeń. Szczegóły dotyczące wyposażenia i stanu technicznego umieszcza się w aneksie do umowy.
  • Należy określić wysokość czynszu najmu pokoju, wraz z zaznaczeniem, czy kwota ta zawiera już opłaty takie jak prąd, gaz, woda itd., czy będą one płacone według zużycia, proporcjonalnie do liczby mieszkańców.

Należy określić, czy umowa zawierana jest na czas nieoznaczony czy oznaczony.

Kasia gotuje z Polki.pl: panna cotta z owocami


Dwaj mężczyźni i kobieta się zastanawiają
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Punkty, jakie powinna zawierać umowa najmu lokalu mieszkalnego
Wynajem mieszkania powinien być potwierdzony umową najmu. Pozwoli to w razie nieuczciwości jednej ze stron prawnie rozwiązać powstałe problemy. Umowa powinna zawierać nie tylko dane osób ją zawierających, ale też szczegółowe informacje o lokalu, czasie trwania umowy, warunkach wypowiedzenia czy wszystkich opłatach.

Wynajem mieszkania powinien być potwierdzony umową najmu. Pozwoli to w razie nieuczciwości jednej ze stron prawnie rozwiązać powstałe problemy. Umowa powinna zawierać nie tylko dane osób ją zawierających, ale też szczegółowe informacje o lokalu, czasie trwania umowy, warunkach wypowiedzenia czy wszystkich opłatach. Dane najemcy, wynajmującego i lokalu Jak każde pismo urzędowe, także umowa najmu lokalu mieszkalnego powinna zawierać umieszczoną w prawym górnym rogu informację o dacie i miejscu jej zawarcia . Niezbędne jest podanie danych i określenie stron (najemca – wynajmujący): imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer i seria dowodu osobistego.   W paragrafie pierwszym umowy najmu lokalu mieszkalnego powinny znaleźć się informacje o lokalu, który jest przedmiotem umowy : adres nieruchomości, powierzchnia, stan prawny (np. że osoba wynajmująca jest właścicielem lokalu), a także opis (uwzględnienie liczby pokojów, kuchni, łazienki, numer piętra itd.).   Kolejny paragraf powinien zawierać stwierdzenie, że wynajmujący przekazuje do używania najemcy lokal wraz z wyposażeniem bądź bez niego.   W umowie najmu lokalu mieszkalnego musi znaleźć się paragraf określający czas jej trwania . Podaje się albo konkretne daty, albo „czas nieoznaczony”. Opłaty w umowie wynajmu lokalu Również niezbędny jest paragraf mówiący o opłatach. Należy w nim uwzględnić kwotę miesięczn ą, jaką najemca będzie przekazywał wynajmującemu, a także sposób uiszczania opłaty za wynajem i termin płatności (np. do 10. dnia każdego miesiąca). Trzeba określić, kto ponosi koszty zużycia wody, prądu i innych mediów.   W paragrafie dotyczącym opłat powinno się umieścić też punkt o kaucji – jej wysokości oraz warunkach zwrotu (np. że będzie ona...

dwaj panowie analizują dokumenty
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wypowiedzenie umowy najmu przez najemcę z zachowaniem terminów wypowiedzenia
Terminem najemca określa się osobę użytkującą nieswoje mieszkanie na zasadach określonych w umowie najmu. Zasady wypowiedzenia umowy najmu przez najemcę reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów.

Terminem najemca określa się osobę użytkującą nieswoje mieszkanie na zasadach określonych w umowie najmu. Zasady wypowiedzenia umowy najmu przez najemcę reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów. Umowa najmu na czas nieoznaczony zawarta na piśmie Jeśli umowa najmu zawarta jest na czas nieoznaczony, wypowiedzenie można złożyć w następujących terminach: gdy czynsz płaci się rzadziej niż co miesiąc, wypowiedzenie umowy należy zgłosić trzy miesiące przed chęcią wyprowadzki; gdy czynsz płacony jest co miesiąc – miesiąc wcześniej ; gdy czynsz płacony jest w krótszych odstępach czasu niż miesiąc, a dłuższych niż jeden dzień – trzy dni wcześniej; jeśli najem jest dzienny – dzień wcześniej. Jeżeli umowa najmu była zawarta na czas określony, warunki jej wypowiedzenia zależą od pisemnych ustaleń w konkretnym dokumencie. Wypowiedzenie umowy najmu lokum mieszkalnego przez najemcę - wzór Miejscowość, data   Najemca ………………….. ………………….. …………………… Do: Wynajmujący ………………………. ……………………….. ………………………… Wypowiedzenie umowy najmu Na podstawie art. 673 Kodeksu cywilnego - wypowiadam umowę najmu zawartą ……………………….. r. dotyczącą lokalu mieszkalnego położonego w …………………….. przy ul. …………………….. – wynajmującemu, panu ……………………., ze skutkiem od ………………………………. r. Uzasadnienie ………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………...

umowa najmu z kluczami od mieszkania
©Fabio Balbi/Fotolia
Styl życia
Umowa najmu okazjonalnego – jak napisać?
Umowa najmu okazjonalnego to szczególny rodzaj najmu, umożliwiający właścicielowi mieszkania łatwiejsze „pozbycie się” uciążliwego lokatora. Wyłączony jest bowiem szereg ograniczeń dotyczących eksmisji. Umowa taka może być zawarta najwyżej na 10 lat i powinna zawierać obowiązkowe załączniki.

Umowa najmu okazjonalnego to szczególny rodzaj najmu, umożliwiający właścicielowi mieszkania łatwiejsze „pozbycie się” uciążliwego lokatora. Wyłączony jest bowiem szereg ograniczeń dotyczących eksmisji. Umowa taka może być zawarta najwyżej na 10 lat i powinna zawierać obowiązkowe załączniki. Najem okazjonalny Najem okazjonalny to szczególny rodzaj najmu, dotyczący jedynie lokali mieszkaniowych. Tę formę najmu mogą wykorzystać jedynie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej . Najem okazjonalny został uregulowany w ustawie o ochronie praw lokatorów, w rozdziale 2a ( tutaj dostępny jest tekst ustawy).   Umowa najmu okazjonalnego zawierana jest na czas określony. Okres ten nie może jednak być dłuższy niż 10 lat.   Właściciel nieruchomości musi zgłosić fakt zawarcia tej umowy naczelnikowi urzędu skarbowego. Ma na to 14 dni od rozpoczęcia najmu. Jeśli nie dotrzyma tego warunku – umowa będzie zwykłą umową najmu.   W praktyce umowa najmu okazjonalnego daje właścicielowi nieruchomości większą ochronę jego własności, ponieważ nie dotyczy jej szereg przepisów dotyczących ochrony lokatorów. Właściciel może łatwiej „pozbyć się” lokatora po wygaśnięciu umowy, nie musi bowiem uzyskiwać wyroku eksmisyjnego od sądu. Nie obowiązuje okres ochronny, kiedy nie można eksmitować lokatorów, czyli między 1 listopada a 31 marca. Taka umowa umożliwia również eksmisję kobiet w ciąży . Umowa najmu okazjonalnego: jak napisać? Umowa najmu okazjonalnego musi być sporządzona na piśmie. Musi też zawierać określone w ustawie załączniki. Sporządza się ją co do zasady tak, jak zwykłą umowę najmu: Powinna posiadać nagłówek: „Umowa najmu okazjonalnego”. Następnie należy wskazać miejscowość zawarcia umowy oraz datę. Należy określić strony umowy – wynajmującego i najemcę, poprzez...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik