Reklama

Ulga za złe długi to możliwość skorygowania przez wierzyciela podstawy opodatkowania podatkiem VAT, jeśli wierzytelność wynikająca z faktury nie została uregulowana. Obniżenie podstawy opodatkowania wiąże się z obniżeniem podatku należnego.

Reklama

Ulga za złe długi: na czym polega?

Ulga za złe długi polega na tym, że w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie otrzyma zapłaty za wystawione w odpowiednim terminie faktury, to ma prawo obniżyć podstawę opodatkowania. Wiąże się to z obniżeniem jego podatku należnego i koniecznością pomniejszenia podatku naliczonego, który został odliczony od nieuregulowanych zobowiązań. Nie musi tego robić jedynie wówczas, gdy wobec niego toczy się postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne.

Ulga za złe długi: podstawa prawna

Przepisy dotyczące tej ulgi znajdują się w art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług (tutaj dostępny jest pełny tekst ustawy). Przepis ten zawiera warunki, które koniecznie należy spełnić, aby móc dokonać korekty podstawy opodatkowania oraz podatku VAT.

Ulga za złe długi: co obejmuje

Ulga za złe długi obejmuje, jak już powiedziano, nieopłacone wierzytelności. Dotyczy tych wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, nie zaś każdego nieopłaconego długu. Jeśli jednak wierzytelność nie została opłacona ani zbyta w terminie 150 dni od jej powstania – wówczas uznaje się, że nastąpiło takie uprawdopodobnienie.

Zarówno dłużnik, jak i wierzyciel muszą być zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. Możliwość dokonania korekty nie obejmuje przypadków, gdy wobec dłużnika prowadzone jest postępowanie likwidacyjne czy upadłościowe.

Wierzyciel może skorzystać z ulgi za złe długi również wtedy, kiedy jest z dłużnikiem powiązany – rodzinnie, majątkowo lub kapitałowo (w ramach grupy kapitałowej).


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama