Tarnina - kiedy zbierać, zastosowanie, właściwości lecznicze
Tarnina - kiedy zbierać, zastosowanie, właściwości lecznicze
Tarnina to gatunek śliwy o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Od wielu lat znana jest jako domowy lek na biegunkę, lecz nie tylko. Z owoców tarniny wytwarza się zdrowotne przetwory, które zapobiegają chorobom serca i nowotworom. Poznaj wszystkie właściwości zdrowotne tarniny.
Kiedy zbiera się tarninę?
Owoce tarniny zbiera się najczęściej w okolicach października i listopada. Choć poleca się, aby tarninę przetrzymać do pierwszych przymrozków, rzadko jest to stosowane w praktyce. Jesień to czas kiedy zaczyna brakować pożywienia dla zwierząt, ptaki bardzo często niszczą i zjadają uprawy tarniny. Jeśli zauważysz, że śliwa wzbudza powszechne zainteresowanie ptaków, jak najszybciej zbierz owoce.
Tarnina - składniki odżywcze
Najważniejszym źródłem dobroczynnych składników tarniny są jej owoce. Mają one niezwykłe właściwości lecznicze, m.in. działają antynowotworowo, a także wspomagają pracę serca.
W tarninie znajduje się wiele mikroelementów i witamin:
- witamina C,
- witaminy z grupy B,
- beta-karoten,
- flawonoidy,
- potas,
- wapń,
- magnez,
- garbniki,
- fitosterol,
- pektyny.
Tarnina - właściwości lecznicze
Tarnina reguluje pracę układu pokarmowego, zapobiega wzdęciom i biegunce. Owoce tarniny spowalniają ruchy robaczkowe jelit oraz mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Szczególnie polecane są osobom, które cierpią na nieżyty żołądka i jelit.
Przetwory z owoców tarniny redukują wysokie ciśnienie krwi oraz obniżają poziom złego cholesterolu. Zmniejszają ryzyko tworzenia się zakrzepów i zatorów, poprzez uszczelnianie naczyń włosowatych i rozrzedzenie krwi. Dzięki temu obniżają ryzyko miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca i innych chorób związanych z okładem krążenia, takich jak: udar mózgu czy zawał serca.
Z kolei kwiaty tarniny leczą stany zapalne dróg moczowych. Najczęściej korzysta się z nich w przypadku: kamicy nerkowej, zapalenia nerek, pęcherza moczowe czy cewki moczowej.
Zastosowanie tarniny - zdrowotne przetwory z tarniny
Najpopularniejsze przetwory z tarniny to:
- sok z tarniny,
- nalewka z tarniny,
- wino z tarniny,
- odwar z kory tarniny - płukanka do ust,
- napar z kwiatów tarniny.