Magnez a jedzenie - w jakim pożywieniu jest magnez ?
© bit24/Adobe Stock
Styl życia

Uniwersalny składnik diety - magnez. W czym jest magnez - produkty obfite w makroskładnik. Źródła magnezu w diecie - jadłospis dla każdego

Magnez to element żywienia o niezwykle ważnej funkcji względem organizmu. Decyduje o prawidłowej pracy takich układów, jak: sercowo-naczyniowy, nerwowy, mięśniowy. Magnez w żywności powinien stanowić nieodłączny składnik zbilansowanego jadłospisu.

Magnez to element żywienia o niezwykle ważnej funkcji względem organizmu. Decyduje o prawidłowej pracy takich układów, jak: sercowo-naczyniowy, nerwowy, mięśniowy. Magnez w żywności powinien stanowić nieodłączny składnik zbilansowanego jadłospisu.

 

Jednak gdzie występuje magnez? Co ma najwięcej magnezu? Te pytania dla niektórych wciąż pozostają bez wyjaśnienia. Tekst ten pozwoli Ci zapoznać się z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi tego makroelementu.

Magnez - czym jest, jaką pełni funkcję?

Magnez to niezbędny składnik prawidłowo pracującego organizmu. Decyduje on o prawidłowym przebiegu ok. 300 procesów biochemicznych zachodzących w ciele. Do głównych funkcji tego makroelementu zaliczyć możemy:

 • regulacja układu nerwowo-mięśniowego,
 • warunkuje prawidłowy rytm serca,
 • buduje kości i zęby,
 • wzmacnia układ odpornościowy,
 • warunkuje zdrowie psychiczne.

Magnez - występowanie w naturze, źródła zwierzęce i roślinne

Jest to element powszechnie występujący w pożywieniu. Na pytanie, co zawiera magnez, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż praktycznie każda kategoria spożywcza pochwalić się może wysoką zawartością tego pierwiastka. Magnez w jedzeniu to temat powszechnie znany, jednak dla niektórych osób pojęcie “źródła magnezu w diecie” wciąż jest nieznane.

 

Magnez - występowanie:

 • orzechy i nasiona (orzech włoski, migdały),
 • owoce (banan),
 • warzywa (rukola, szpinak),
 • rośliny strączkowe (bób, soczewica),
 • produkty zbożowe (kasza gryczana, kiełki pszenicy).

Czy magnez w jedzeniu wystarczy - rola suplementacji

Warto pamiętać, że biodostępność tego składnika uwarunkowana jest stanem organizmu, poziomem odżywienia, czy spożywanym pokarmem, dlatego niekiedy zaleca się wprowadzenie suplementacji pierwiastkiem. Dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi 420 mg/dobę dla osoby dorosłej.

 

W czym jest magnez - produkty obfite w składnik - kategorie spożywcze obfite w pierwiastek: warzywa, owoce, produkty zbożowe.

 

Źródła magnezu w pożywieniu, choć dobrze znane, to i tak bardzo rzadko wprowadzane są do dziennej racji pokarmowej. Społeczeństwo nie jest przyzwyczajone do spożywania dużych ilości soczewicy, kaszy gryczanej i migdałów. W takiej sytuacji warto dowiedzieć się, w czym jest najwięcej magnezu i to właśnie te wyroby wprowadzić do tygodniowego jadłospisu przynajmniej 3 razy.

 

W odpowiedzi na pytanie: w jakich produktach jest magnez, pomóc nam może poniższa lista.

 • kasza gryczana,
 • szczaw,
 • pestki dyni,
 • szpinak,
 • soja,
 • kakao,
 • fasola,
 • mąka pełnoziarnista,
 • jarmuż.

 

Magnez to element diety decydujący o prawidłowej pracy układu nerwowego i mięśniowego. Szczególne jego niedobory zauważa się u osób pracujących (praca stresogenna), osób bardzo aktywnych fizyczne, dzieci. Warto w takim przypadku uzupełniać dietę w wyroby, w których występuje magnez.

 

Na rynku znajdziemy wiele kategorii spożywczych, w których zawartość magnezu jest w stanie zapewnić nam zbilansowaną rację pokarmową. Jedyne co nam pozostaje, to uświadomić sobie, iż pierwiastek w jedzeniu to rzecz niezbędna organizmowi, a następnie wybierać jedzenie bogate w magnez.

 

Magnez w żywności:

 • owoce (banan, truskawka, grejpfrut, figi, awokado),
 • warzywa (szpinak, jarmuż, sałata zielona, botwina),
 • produkty zbożowe (makaron pełnoziarnisty, pieczywo razowe, kasza gryczana),
 • orzechy i nasiona (migdały, orzechy włoskie, orzechy brazylijskie, nasiona dyni),
 • mięso (łosoś świeży, wędzona makrela, wieprzowina).

Niezbędne składniki mineralne - w czym jest magnez i potas?

Magnez odgrywa szczególną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Dlatego bardzo często spotkać się możemy z zaleceniami, które opierają się o produkty zawierające magnez i potas. Sprzyjają one regulacji pracy serca, poprzez obniżenie ciśnienia tętniczego oraz wyrównywanie arytmii.

 

Laikowi bardzo trudno będzie połapać się w szerokiej gamie wyrobów dostępnych na rynku, przez co wybór odpowiednich składników diety może być trudny. Powstaje więc pytanie, w czym jest magnez i potas?

 

Potas i magnez w jedzeniu:

 • botwina,
 • buraki,
 • banany,
 • szpinak,
 • fasola,
 • soja,
 • woda muszynianka.

Czy produkty zawierające magnez i potas mogą stanowić podstawę diety osób chorych?

Produkty obfite w tę mieszankę składników mineralnych powinny stanowić podstawę diety nie tylko osób obarczonych problemem natury sercowej. Zalecane są one również każdemu, kto cierpi z tytułu: zaburzeń glikemii, problemów natury psychologicznej, zaburzeń w pracy układu nerwowo-mięśniowego oraz wszystkich tych, którzy doświadczają w ciągu dnia dużego stresu.

Zawartość magnezu w produktach - w czym jest najwięcej magnezu

Na pytanie: jakie produkty zawierają magnez, zapewne znamy już odpowiedź. Jednak wciąż nierozwiązaną kwestią jest dokładna zawartość magnezu w wyrobach. Biorąc pod uwagę fakt, że organizm dorosłego człowieka potrzebuje w ciągu dnia ok. 420 mg, to skąd będzie nam najłatwiej uzupełnić taką ilość?

Magnez w jedzeniu/Co ma najwięcej magnezu?

Produkt

Zawartość na 100g/produktu

Kasza gryczana

221 mg

Szczaw

206 mg

Pestki dyni

178 mg

Gorzka czekolada

91 mg

Jedzenie bogate w magnez - propozycje posiłków

Pokarmy bogate w magnez (2 propozycje):

 • Kasza gryczana z łososiem pieczonym i buraczkami,
 • Makaron pełnoziarnisty z soczewicą i sałatą zieloną + dressing.

 

Dynia jako zdrowy składnik
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
5 produktów bogatych w magnez: otręby, kakao, pestki dyni, migdały i kasza gryczana
Naturalny magnez jest niezbędny dla prawidłowej pracy organizmu. Niedobór tego pierwiastka powoduje skurcze mięśni, problemy ze snem oraz nerwowość. Dzienne zapotrzebowanie na magnez osoby dorosłej wynosi 300-400 mg. Sportowcy, diabetycy, osoby długotrwale narażone na stres, kobiety w ciąży i młodzież mogą potrzebować większej dawki magnezu. Jego najlepsze źródło znajduje się w pożywieniu (w przeciwieństwie do tabletek, z których jedynie niewielka część pierwiastka wchłania się do organizmu).

Naturalny magnez jest niezbędny dla prawidłowej pracy organizmu. Niedobór tego pierwiastka powoduje skurcze mięśni, problemy ze snem oraz nerwowość. Dzienne zapotrzebowanie na magnez osoby dorosłej wynosi 300-400 mg. Sportowcy, diabetycy, osoby długotrwale narażone na stres, kobiety w ciąży i młodzież mogą potrzebować większej dawki magnezu. Jego najlepsze źródło znajduje się w pożywieniu (w przeciwieństwie do tabletek, z których jedynie niewielka część pierwiastka wchłania się do organizmu). Warto jeść następujące produkty bogate w magnez: 1. Otręby pszenne – 100 gramów to 490 mg magnezu Otręby to źródło naturalnego magnezu, a także produkt, który szybko i na długo syci – za sprawą błonnika. Otręby zawierają wszystkie niezbędne składniki pokarmowe: węglowodany, białko, tłuszcze i witaminy.   2. Kakao – 100 gramów to 420 mg magnezu Ziarno kakaowca uznawane jest za jedno z najlepszych na świecie źródeł naturalnego magnezu. Kakao doskonale uzupełni dietę w magnez, żelazo, cynk i miedź. Dzięki zawartości antyoksydantów (przeciwutleniaczy) chroni przed rakiem, chorobami skóry i wirusami.   3. Pestki dyni – 100 gramów to 262 mg magnezu Niepełna szklanka pestek dyni (pepitas) dostarcza 100% dziennego zapotrzebowania na magnez. Nasiona są wprawdzie kaloryczne (556 kcal – 100 gramów), ale stanowią nieocenione źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pestki z dyni - źródło naturalnego magnezu – wpłyną korzystnie na zdrowie i urodę – poprawią stan włosów, paznokci, cery.   4. Migdały – 100 gramów to 296 mg magnezu Migdały wpływają korzystnie na pracę mózgu i układu sercowo-naczyniowego. Ponadto usprawniają pracę jelit, wzbogacają dietę w...

Dziewczyna je sałatkę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jaka dieta pomoże w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów?
Zwyrodnienie stawów to choroba, w przebiegu której dochodzi do niszczenia chrząstki, pełniącej w stawach rolę amortyzatora. Jeśli przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów jest otyłość, dieta powinna być ukierunkowana przede wszystkim na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dieta w chorobie zwyrodnieniowej stawów powinna być bogata w produkty zawierające białko, żelazo, potas i magnez – składniki odpowiedzialne za siłę i prawidłową pracę mięśni.

Zwyrodnienie stawów to choroba, w przebiegu której dochodzi do niszczenia chrząstki, pełniącej w stawach rolę amortyzatora. Jeśli przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów jest otyłość, dieta powinna być ukierunkowana przede wszystkim na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dieta w chorobie zwyrodnieniowej stawów powinna być bogata w produkty zawierające białko, żelazo, potas i magnez – składniki odpowiedzialne za siłę i prawidłową pracę mięśni. Otyłość a choroba zwyrodnieniowa stawów Nieprawidłowa budowa tkanki chrzęstnej może być wrodzona i stanowić cechę dziedziczną. Jest to tzw. pierwotna postać choroby zwyrodnieniowej stawów. Oprócz postaci pierwotnej wyróżnia się też postać wtórną choroby, kiedy do zwyrodnienia stawów dochodzi wskutek przeciążenia, najczęściej wywołanego otyłością. Dieta osób, które cierpią na tę drugą postać choroby, powinna w pierwszej kolejności prowadzić do zrzucenia nadmiarowych kilogramów.   Należy ograniczyć liczbę dostarczanych z pożywieniem kalorii do ok. 1500 dziennie w przypadku kobiet i 2000 w przypadku mężczyzn. Niepożądane są zwłaszcza „puste” kalorie, których dostarczają słodycze, słodzone napoje oraz białe pieczywo. Należy spożywać też mniej tłuszczów zwierzęcych, nie licząc tłuszczu ryb, który korzystnie wpływa na zdrowie i stan kości. Dietę odchudzającą dobrze jest skonsultować z lekarzem, najlepiej dietetykiem. Mimo obniżonej kaloryczności powinna ona dostarczać wszystkich składników zapewniających zdrowe kości i prawidłowe funkcjonowanie mięśni: białka, potasu i magnezu . Produkty bogate w białko Białko jest podstawowym elementem budulcowym wszystkich tkanek organizmu, w tym także chrząstek stawów. Dieta w chorobie zwyrodnieniowej stawów...

Źródła magnezu
© ratmaner/Fotolia.com
Styl życia
Na niedobór magnezu pomoże dieta i leki. Uzupełniając magnez pamiętaj o potasie!
Przyczyną niskiego poziomu magnezu w organizmie jest najczęściej dieta uboga w makroelementy, stresujący tryb życia i stosowanie używek. Stężenie magnezu w organizmie jest ściśle powiązane z zawartością potasu, dlatego niedobór magnezu i potasu niemal zawsze występują razem.

Przyczyną niskiego poziomu magnezu w organizmie jest najczęściej dieta uboga w makroelementy, stresujący tryb życia i stosowanie używek. Stężenie magnezu w organizmie jest ściśle powiązane z zawartością potasu, dlatego niedobór magnezu i potasu niemal zawsze występują razem.   Magnez wpływa na pracę układu nerwowego, polepsza pracę szarych komórek i wzmacnia mięśnie. Jak uzupełnić niedobór magnezu w organizmie Skutki niedoboru magnezu mogą być dotkliwe dla całego organizmu, zwłaszcza dla pracy mózgu , serca i mięśni, dlatego warto dbać o jego regularne uzupełnianie. Naturalnym źródłem magnezu są produkty zbożowe, zwłaszcza kasza gryczana, kasza jęczmienna i ciemne pieczywo. Dużo jest go także w orzechach, warzywach strączkowych, kakao, czekoladzie i owocach morza. Magnez występuje też w rybach, szpinaku, bananach i żółtym serze. Źródłem magnezu jest także woda mineralna, a nawet woda z kranu, pod warunkiem, że jest „twarda” czyli o dużym stężeniu kationów wapnia.   Z jedzenia jesteśmy w stanie przyswoić jedynie 30-40% magnezu. Dlatego zaleca się dodatkowo suplementować niedobory magnezu środkami dostępnymi w aptece bez recepty. Przyczyny niedoboru magnezu Na niedobór magnezu szczególnie narażeni są studenci i osoby pracujące umysłowo , sportowcy, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby żyjące w długotrwałym stresie.   Najczęstsze przyczyny niedoboru magnezu to: Niska zawartość magnezu w wodzie i glebie, Dieta bogata w składniki ograniczające wchłanianie magnezu, takie jak tłuszcze i fosforany, Restrykcyjne diety odchudzające , Długotrwały stres, Nadużywanie alkoholu, kawy i herbaty, Stosowanie leków zmniejszających wchłanianie magnezu, na przykład leki moczopędne, środki...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik